10 najbezpieczniejszych krajów na świecie

najbezpieczniejszych krajów na świecie

Poznaj 10 Najbezpieczniejszych krajów świata. Pytanie zadają sobie ludzie, którzy chcą podróżować po świecie, jakie są najbezpieczniejsze kraje na świecie? W odpowiedzi na to przygotowaliśmy listę top 10 Najbezpieczniejsze kraje na świecie w 2021 r. według Globalnego Indeksu Pokoju. Globalny Indeks Pokoju to raport opracowany przez Instytut Gospodarki i Pokoju (IEP) GPI, który mierzy względny stan pokoju narodów i regionów. GPI klasyfikuje 172 niezależne państwa i terytoria według ich poziomu pokoju.

Większość z 10 najbezpieczniejszych krajów na świecie to kraje europejskie.


Kanada – wynik GPI 1,33

najbezpieczniejszych krajów na świecie
Toronto Kanada

Kanada jest dziesiątym z najbezpieczniejszych krajem na świecie w 2021 roku według Globalnego Indeksu Pokoju z wynikiem 1,33. To kraj w Ameryce Północnej. Jego dziesięć prowincji i trzy terytoria rozciągają się od Atlantyku do Pacyfiku i na północ do Oceanu Arktycznego, obejmując 9,98 miliona kilometrów kwadratowych (3,85 miliona mil kwadratowych), co czyni go drugim co do wielkości krajem na świecie pod względem całkowitej powierzchni. Stolicą Kanady jest Ottawa, a jej trzy największe obszary metropolitalne to Toronto, Montreal i Vancouver.

Ponadto Kanada ma bardzo niski poziom przestępczości i oprócz dobrych możliwości zatrudnienia, dobrego dostępu do opieki zdrowotnej i skutecznego rządu, Kanada ma jednych z najbardziej znanych ludzi na świecie. Wskaźnik przestępczości w Kanadzie wynosi około jedną trzecią jej sąsiada, Stanów Zjednoczonych. W ankiecie Gallupa z 2018 r. 84% Kanadyjczyków stwierdziło, że czują się bezpiecznie w swoim kraju.

 • Populacja: 38,2 mln (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 1,88 biliona dolarów

Czechy – wynik GPI 1,329

najbezpieczniejsze kraje na świecie Czechy
Czechy, Europa przez iStock

Republika Czeska zajmuje dziewiąte miejsce wśród 10 najbezpieczniejszych krajów świata w 2021 r. z wynikiem GPI wynoszącym 1,329. Wspiął się o dwa miejsca w rankingu z 2019 r. z dziesięciu na osiem. Od lat obserwuje się stały spadek przestępczości w kraju, zwłaszcza w przypadku przestępstw z użyciem przemocy. Terroryzm jest również mniej rozpowszechniony w Czechach.

Ponadto Czechy są krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią na południu, Niemcami na zachodzie, Polską na północnym wschodzie i Słowacją na wschodzie. Republika Czeska ma górzysty krajobraz o powierzchni 78 871 kilometrów kwadratowych (30 452 mil kwadratowych) z przeważnie umiarkowanym klimatem kontynentalnym i oceanicznym.

 • Populacja: 10,73 mln (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 276,1 miliarda dolarów

Irlandia – wynik GPI 1,326

PKB na mieszkańca według kraju Irlandia

Irlandia, kraj rozwinięty, osiąga dobre wyniki pod względem kilku krajowych wskaźników wydajności, w tym opieki zdrowotnej, wolności gospodarczej i wolności prasy. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz członkiem-założycielem Rady Europy i OECD. Irlandzki rząd realizował politykę neutralności wojskowej poprzez niezaangażowanie się bezpośrednio przed II wojną światową iw rezultacie kraj ten nie jest członkiem NATO, chociaż jest członkiem aspektów Partnerstwa dla Pokoju i Pesco. Irlandia jest ósmym najbezpieczniejszym krajem wśród 10 najbezpieczniejszych krajów świata w 2021 roku.

Dodatkowo Irlandia jest krajem w północno-zachodniej Europie obejmującym 26 z 32 hrabstw wyspy Irlandia. Stolicą kraju i największym miastem jest Dublin, który znajduje się po wschodniej stronie wyspy. Około 40% populacji liczącej 5 milionów ludzi mieszka na obszarze Wielkiego Dublina. Ponadto Irlandia jest również jednym z najbogatszych krajów świata.

 • Populacja: 5 milionów (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 477 miliardów dolarów

Szwajcaria – wynik GPI 1,323

jaki jest najbogatszy kraj świata 2021 Szwajcaria

Szwajcaria jest siódmym z najbezpieczniejszych krajem na świecie w 2021 roku z wynikiem 1,323. Jednocześnie jest to również jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Szwajcaria to kraina piękna przyrody otoczona krainą u zbiegu Europy Zachodniej, Środkowej i Południowej. Jest to republika federalna składająca się z 26 kantonów, z władzami federalnymi z siedzibą w Bernie. Szwajcaria graniczy z Włochami na południu, Francją na zachodzie, Niemcami na północy oraz Austrią i Liechtensteinem na wschodzie. Ma łączną powierzchnię 15 940 mil kwadratowych i populację około 8,74 miliona.

Ponadto Szwajcaria od pięciu lat znajduje się wśród dziesięciu największych eksporterów broni per capita każdego roku. Ponadto Szwajcaria zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem bezpieczeństwa żywnościowego i jest jednym z dziesięciu najbardziej pokojowych krajów pod względem trwającego konfliktu wewnętrznego i międzynarodowego.

 • Populacja: 8,74 mln (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 824,7 miliarda dolarów

Austria – wynik GPI 1,317

najbezpieczniejsze kraje świata Austria

Austria jest krajem śródlądowym położonym we wschodnich Alpach w południowej części Europy Środkowej. Składa się z dziewięciu krajów związkowych, z których jednym jest stolica Austrii i największe miasto, Wiedeń. Austria jest czwartym najbezpieczniejszym krajem na świecie do 2021 r. Jej wynik w 2021 r., według GPI, odnotował niewielki wzrost o 0,011 punktu w porównaniu z 2020 r., ale utrzymał czwarte miejsce w rankingu.

Dodatkowo Austria zajmuje powierzchnię 83 879 km (32 386 ²) i liczy około 9 milionów mieszkańców. Podczas gdy austriacki niemiecki jest językiem urzędowym w kraju, wielu Austriaków porozumiewa się nieformalnie w różnych dialektach bawarskich. Austria jest bardzo bezpiecznym krajem do podróżowania. Poważne przestępstwa są rzadkością, chociaż ludzie powinni być świadomi kieszonkowców i złodziei torebek. Ponadto Austria jest oszczędzona przed jakimikolwiek większymi aktami terroryzmu. Jest kolejnym z najbezpieczniejszych krajów na świecie w 2021 r.

 • Populacja: 9 milionów (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 481,7 miliarda dolarów

Powiązane artykuły

Top 10 najdroższych miast na świecie 2021

Top 10 najmniej zaludnionych krajów na świecie 2021

10 najbardziej przerażających owadów na świecie.


Słowenia – wynik GPI 1,315

najbezpieczniejsze kraje świata Słowenia

Słowenia to kraj w Europie Środkowej. Zajmuje 5. miejsce wśród 10 najbezpieczniejszych krajów na świecie w 2021 r., z wynikiem GPI wynoszącym 1,315. Graniczy z Włochami na zachodzie, Austrią na północy, Węgrami na północnym wschodzie, Chorwacją na południowym wschodzie i Morzem Adriatyckim na południowym zachodzie. Słowenia jest w większości górzysta i zalesiona, zajmuje powierzchnię 20 271 kilometrów kwadratowych (7827 mil kwadratowych), a jej populacja wynosi 2,1 miliona, z czego 300 000 mieszka w stolicy i największym mieście, Lublanie.

Ponadto Słowenia jest krajem rozwiniętym z zaawansowaną gospodarką o wysokich dochodach: zajmuje bardzo wysoką pozycję w rankingu Human Development Index. Według pomiarów Gwinei ma jeden z najniższych wskaźników nierówności dochodów na świecie. Słoweński, język południowosłowiański, jest językiem urzędowym. Stolica kraju i największe miasto – Lublana – znajduje się niemal w centrum kraju.

 • Populacja: 2.107 mln (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 60,9 miliarda dolarów

Portugalia – wynik GPI 1,267

najbezpieczniejsze kraje świata Portugalia
Deensel – Lizbona

Portugalia zajmuje czwarte miejsce wśród 10 najbezpieczniejszych krajów świata w 2021 r. według Globalnego Indeksu Pokoju. Zajmuje również trzecie miejsce w rankingu najbardziej pokojowych krajów. Portugalia doświadczyła ożywienia gospodarczego w ciągu ostatnich sześciu lat, zmniejszając stopę bezrobocia z 17% do mniej niż 7%. Ponadto Portugalia jest uznawana za najlepszy kraj do przejścia na emeryturę w 2020 roku według rocznego Global Retirement Index.

Portugalia to kraj, którego kontynent znajduje się na Półwyspie Iberyjskim w południowo-zachodniej Europie, a na jego terytorium znajdują się również archipelagi atlantyckie Azorów i Madery. Hiszpania jest jedynym krajem, który ma granicę lądową z Portugalią. Jej językiem urzędowym i narodowym jest portugalski, a stolicą i największym miastem jest Lizbona.

 • Populacja: 10,3 miliona (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 251,7 miliarda dolarów

Dania – wynik GPI 1,256

najbezpieczniejsze kraje świata Dania

Według Globalnego Indeksu Pokoju Dania jest trzecim z najbezpieczniejszych krajem na świecie w 2021 roku. Jest to kraj nordycki w Europie Północnej. Dania znajduje się na południowy zachód od Szwecji i na południe od Norwegii, a od południa graniczy z Niemcami. Od 2020 r. Dania ma łączną powierzchnię 42 943 km (16 580 ²). Metropolia Dania liczy 5,8 miliona mieszkańców, z czego 800 000 mieszka w stolicy i największym mieście, Kopenhadze.

Ponadto Dania jest jednym z niewielu krajów, w których ludzie deklarują, że czują się bezpiecznie o każdej porze dnia i nocy. Dania ma wysoki poziom równości i silne poczucie ogólnej odpowiedzialności za opiekę społeczną. Ponieważ korupcja w biznesie lub polityce jest rzadkością w Danii, ponieważ uczciwość i zaufanie są najwyższym priorytetem. Każdy w Danii ma dostęp do opieki zdrowotnej bez dodatkowych opłat, zapewnia się bezpłatną edukację i pomoc domową dla osób starszych.

 • Populacja: 5,8 miliona (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 392,5 miliarda dolarów

Nowa Zelandia – wynik GPI 1,253

najbezpieczniejsze kraje świata Nowa Zelandia

Z wynikiem GPI wynoszącym 1,253 Nowa Zelandia jest drugim z najbezpieczniejszych krajem na świecie w 2021 r. Nowa Zelandia ma bardzo niski wskaźnik przestępczości, zwłaszcza przestępstw z użyciem przemocy. Nie ma tu śmiercionośnych zwierząt, o których wiadomo, że mają niebezpieczną przyrodę. Nowa Zelandia to kraj wyspiarski na południowo-zachodnim Pacyfiku. Składa się z dwóch kontynentalnej Wyspy Północnej i Wyspy Południowej oraz ponad 700 mniejszych wysp o łącznej powierzchni 268 021 kilometrów kwadratowych. Najbardziej zaludnionym miastem Nowej Zelandii jest Auckland, a stolicą jest Wellington.

Ponadto wynik Nowej Zelandii nieznacznie spadł w porównaniu z rokiem temu z powodu ataku terrorystycznego na dwa meczety w Christchurch 15 marca 2019 r. Nowozelandczycy są otwarci i mają przepisy zapobiegające nadużyciom jakiejkolwiek wolności słowa lub wypowiedzi. Także tutejsza policja nie nosi osobistej broni palnej.

 • Populacja: 4,87 miliona (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 243,3 miliarda dolarów

Islandia – wynik GPI 1,1

najbezpieczniejsze kraje świata Islandia

Islandia jest nordyckim krajem wyspiarskim na Północnym Atlantyku i najmniej zaludnionym krajem w Europie. Według Globalnego Indeksu Pokoju (GPI) Islandia jest najbezpieczniejszy kraj na świecie 13 rok z rzędu. Ponadto Islandia jest jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie. Stolicą i największym miastem kraju jest Reykjavik. Na południowym zachodzie Reykjavik i okolice są domem dla ponad dwóch trzecich populacji.

Ponadto Islandia ma bardzo niski poziom przestępczości ze względu na wysoki standard życia, małą populację, silne nastawienie społeczne do przestępczości, wysoki poziom zaufania do dobrze wyszkolonych i dobrze wykształconych sił policyjnych. Islandia ma również prawa gwarantujące równość, takie jak wolność religijna i równe wynagrodzenie dla mężczyzn i kobiet.

 • Populacja: 344 000 (w przybliżeniu)
 • PKB (nominalny): 24,1 miliarda dolarów

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

jakieg ipada wybrac

Jakiego iPad’a wybrać w 2021/2022 roku?

1641049313 Top 10 najszczesliwszych krajow na swiecie 2021

Top 10 najszczęśliwszych krajów na świecie