Top 10 najmniej zaludnionych krajów na świecie 2021

photomix image e1643444251761

Często pojawia się pytanie, który jest najmniej zaludnionym krajem na świecie? Najsłabiej zaludnione kraje świata mają mniejszą populację niż najmniejsze miasta Indii i Chin. Kraje te mają bardzo ograniczoną przestrzeń i rozwinięty sprzęt. Dlatego najmniej zaludnione kraje świata poważnie ograniczyły zdolność generowania bogactwa i dobrobytu z powodu braku ziemi i zasobów. Sprawdź listę najlepszych 10 najmniej zaludnionych krajów na świecie 2021


Wyspy Marshalla

najmniej zaludnionych krajów na świecie 2021

Dziesiątym najmniej zaludnionym krajem na świecie w 2021 r. jest wyspiarski kraj Wysp Marshalla, położony w regionie Mikronezji na Oceanie Spokojnym. Jest to niezależny kraj wyspiarski, nieco na zachód od Międzynarodowej Linii Zmiany Daty. Populacja kraju, licząca 59 190 osób, znajduje się na pięciu wyspach i 29 atolach koralowych, w tym 1156 odizolowanych wysp i wysepek. Stolicą i największym miastem jest Majuro.

Ponadto wyspy dzielą granice morskie z wyspą Wake na północy, Kiribati na południowym wschodzie, Nauru na południu i Sfederowanymi Stanami Mikronezji na zachodzie. Około 52,3% mieszkańców wyspy Marshall mieszka w Majuro. W 2016 roku 73,3% populacji zostało określone jako „miejskie”. Organizacja Narodów Zjednoczonych wskazuje również na gęstość zaludnienia wynoszącą 760 mieszkańców na milę kwadratową.

 • Stolica: Majuro
 • Populacja: 59 190

Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis to kraj położony na wschodnim Morzu Karaibskim, składający się z dwóch wysp, St. Kitts i Nevis. Jest to dziewiąty najmniej zaludniony kraj na świecie w 2021 roku. Jego populacja wynosi zaledwie 53 199, choć nie obejmuje to setek tysięcy turystów, którzy każdego roku odwiedzają ten kraj, z których wielu przyciąga plaże tego kraju. Na przykład w 2019 roku St. Kitts i Nevis odwiedziło około 1,2 miliona turystów. Turystyka jest więc głównym motorem gospodarki kraju. Kraj jest królestwem Wspólnoty Narodów, z królową i Elżbietą II jako głową państwa. To jedyna suwerenna unia na Karaibach.

Ponadto populacja Saint Kitts i Nevis wynosi około 53 199 (według szacunków na lipiec 2021 r.) i od wielu lat utrzymuje się na stosunkowo stabilnym poziomie. Pod koniec XIX wieku liczyło 42 600 mieszkańców, stopniowo wzrastając do nieco ponad 50 000 w połowie XX wieku. Około trzy czwarte ludności mieszka na St. Kitts, z czego 15 500 mieszka w stolicy, Basseterre.

 • Stolica: Basseterre
 • Populacja: 53,199

Monako

1641018389 716 Top 10 najmniej zaludnionych krajow na swiecie 2021

Monako to małe suwerenne miasto-państwo i mikropaństwo na Riwierze Francuskiej, kilka kilometrów na zachód od włoskiego regionu Ligurii, w Europie Zachodniej z jednej strony i Morza Śródziemnego. Graniczy z Francją od północy, wschodu i zachodu. Księstwo ma 39 242 mieszkańców i zajmuje ósme miejsce wśród 10 najsłabiej zaludnionych krajów świata w 2021 roku.

Ponadto Monako jest powszechnie uznawane za jedno z najdroższych i najbogatszych miejsc na świecie. Jej językiem urzędowym jest francuski. Ponadto wielu mieszkańców mówi i rozumie język monaski, włoski i angielski. Obywatele Monako, niezależnie od tego, czy urodzili się w kraju, czy zostali naturalizowani, nazywani są Monegasques. Monako ma najdłuższą na świecie średnią długość życia, która wynosi około 90 lat.

 • Stolica: Monako (miasto)
 • Populacja: 39 242

Liechtenstein

Liechtenstein

Liechtenstein to mały niemieckojęzyczny kraj położony w Alpach między Austrią a Szwajcarią. Jest to monarchia konstytucyjna, na czele której stoi książę Liechtensteinu. W kraju mieszka 38 128 osób. Liechtenstein ma całkowitą powierzchnię około 62 mil kwadratowych (160 km2). Jest siódmym z 10 najsłabiej zaludnionych krajów świata w 2021 r. pod względem liczby ludności.

Ponadto Liechtenstein jest czwartym najmniejszym krajem w Europie pod względem liczby ludności, z mniejszą liczbą mieszkańców niż Watykan, San Marino i Monako. Jego ludność jest w większości alemańska, chociaż jedna trzecia jest obcego pochodzenia, głównie niemieckojęzyczna z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, z innymi Szwajcarami, Włochami i Turkami. Osoby urodzone za granicą stanowią dwie trzecie siły roboczej kraju. Liechtenstein jest najmniej odwiedzanym krajem w Europie.

 • Stolica: Vaduz
 • Populacja: 38,128

San Marino

San Marino

San Marino jest piątym najmniej zaludnionym krajem na świecie w 2021 roku, z całkowitą populacją 33 931 osób. Jest to mały kraj (i europejski mikropaństwo) w południowej Europie, otoczony Włochami. Położone w północno-wschodniej części Apeninów San Marino zajmuje powierzchnię ponad 61 kilometrów kwadratowych.

Ponadto kraj nosi imię św. Marinu, kamieniarza z ówczesnej rzymskiej wyspy Rab w dzisiejszej Chorwacji. Gospodarka kraju opiera się głównie na finansach, przemyśle, usługach i turystyce. Jest to również jeden z najbogatszych krajów na świecie pod względem PKB na mieszkańca, co jest wielkością porównywalną z najbardziej rozwiniętymi regionami europejskimi.

 • Stolica: San Marino
 • Populacja: 33.931

Powiązane artykuły

10 najbardziej inteligentnych zwierząt na tej planecie

10 przykładów gdzie Europejczycy torturują zwierzęta jako tradycje

10 najbardziej absurdalnych praw z całego świata


Palau

10 najsłabiej zaludnionych krajów świata palau

Palau to mały kraj wyspiarski na południowym Pacyfiku. Jest piątym z 10 najsłabiej zaludnionych krajów świata w 2021 roku. Jego całkowita populacja wynosi 18 094. Palau dzieli granice morskie z wodami międzynarodowymi na północy, Mikronezją na wschodzie, Indonezją na południu i Filipinami na północnym zachodzie. Jego łączna powierzchnia to 466 kilometrów kwadratowych. Najbardziej zaludnioną wyspą jest Koror, na której znajduje się najbardziej zaludnione miasto w kraju o tej samej nazwie. Stolica Ngerulmud znajduje się na pobliskiej wyspie Babeldaob, w stanie Melekeok. Chociaż populacja Palau nie jest tak duża jak Tuvalu i Nauru, ma znacznie większy obszar lądowy.

 • Stolica: Ngerulmud
 • Populacja: 18 094

Tuvalu

10 najsłabiej zaludnionych krajów świata tuvalu

Czwartym najmniej zaludnionym krajem na świecie w 2021 r. jest odległe państwo wyspiarskie na południowym Pacyfiku znane jako Tuvalu. Jej wyspy znajdują się między Hawajami a Australią. Tuvalu składa się z trzech wysp rafowych i sześciu atoli. Rozprzestrzeniają się między 5° a 10° szerokości geograficznej południowej i 176° i 180° długości geograficznej. Znajdują się na zachód od międzynarodowej linii zmiany daty. Całkowita populacja Tuvalu wynosi 11 792, a całkowita powierzchnia Wysp Tuvalu to 26 kilometrów kwadratowych.

Dodatkowo Tuvalu ma najniższy nominalny PKB wynoszący 57 milionów dolarów. Raport MFW przewiduje, że PKB Tuvalu wzrośnie o 2,5% w 2021 i 3,5% do 2022. Przewiduje się, że inflacja wzrośnie do 2,2% do 2021 i 2,4% do 2022.

 • Stolica: Funafuti
 • Populacja: 11 792

Nauru

10 najsłabiej zaludnionych krajów świata nauru

Nauru to mały kraj wyspiarski i mikropaństwo w Oceanii na środkowym Pacyfiku. Jego całkowita populacja wynosi 10 824. Zajmuje trzecie miejsce wśród 10 najsłabiej zaludnionych krajów świata w 2021 roku. Najbliższym sąsiadem jest wyspa Banaba w Kiribati, 300 km na wschód. Z powierzchnią zaledwie 8,1 mil kwadratowych, Nauru jest trzecim najmniejszym krajem na świecie po Watykanie i Monako, co czyni go najmniejszą republiką, a także najmniejszym krajem wyspiarskim.

Co więcej, Nauru ma wątpliwe wyróżnienie jako najgrubszy kraj na świecie, a 61% jego populacji jest otyłych. Ponadto, osiemdziesiąt osiem procent małej populacji Nauru to etnicznie Nauru, 26 procent to mieszkańcy innych wysp Pacyfiku, 8 procent to Europejczycy, a 8 procent to Chińczycy Han.

 • Stolica: Yaren
 • Populacja: 10,824

Niue

10 najsłabiej zaludnionych krajów świata niue

Niue to mały kraj wyspiarski na południowym Pacyfiku, 2400 km na północny wschód od Nowej Zelandii. Ma powierzchnię około 261 kilometrów kwadratowych i populację zaledwie 1626. Niue znajduje się w trójkącie pomiędzy Tongą, Samoa i Wyspami Cooka. Wyspa jest powszechnie nazywana „Skałą”, co pochodzi od tradycyjnej nazwy „Skała Polinezji”. Niue jest drugim najsłabiej zaludnionym krajem na świecie w 2021 roku.

Ponadto Niue to jedna z największych wysp koralowych na świecie. Teren wyspy ma dwa zauważalne poziomy. Po pierwsze, wyższy poziom składa się z wapiennych skał biegnących wzdłuż wybrzeża, z płaskowyżem pośrodku wyspy około 60 metrów nad poziomem morza. Po drugie, niższy poziom to taras przybrzeżny o szerokości około 0,5 km i wysokości około 80–90 stóp, który na zboczach styka się z morzem i małymi skałami poniżej.

 • Stolica: Alofi
 • Populacja: 1626

Stolica Apostolska (Watykan)

bazylika-sw-piotra-watykan

Stolica Apostolska, siedziba Kościoła rzymskokatolickiego, jest najmniej zaludnionym krajem na świecie 2021. W kraju mieszka tylko 801 osób. Większość z nich to księża i zakonnice z różnych części świata. Stolica Apostolska podlega również jurysdykcji Biskupa Rzymu, zwanego Papieżem, która obejmuje Stolicę Apostolską Diecezji Rzymskiej wraz z jurysdykcją Kościoła Powszechnego Kościoła Katolickiego na całym świecie.

Dodatkowo Stolicę Apostolską otacza miasto Rzym, stolica Włoch. Jednak mimo niewielkich rozmiarów Stolica Apostolska jest krajem dość zamożnym. Turystyka przynosi również duże dochody małemu krajowi. Stolicą kraju jest Watykan, a Bank Watykański ma aktywa o wartości około 8 miliardów dolarów.

 • Stolica: Watykan
 • Populacja: 801

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Borelioza objawy skutki leczenie

Borelioza – skutki i leczenie choroby

Top 10 najwiekszych stadionow sportowych na swiecie 2021 1

Top 10 największych stadionów sportowych na świecie 2021