10 najbardziej absurdalnych praw z całego świata

TOP10 Absurdalne prawa z calego swiata 1

Prawo – przepisy regulujące życie ludzi na całym świecie. Mają za zadanie chronić obywateli, wprowadzać ład i porządek, wyznaczać kary dla osób ich nieprzestrzegających.  W nieskończonej liczbie przeróżnych regulacji, praw i nakazów znajdziemy masę absurdalnych, niezrozumiałych i wręcz śmiesznych przepisów . Oto najbardziej absurdalne prawa z całego świata.

Polityka jednego dziecka w Chinach

Prawo to zostało wprowadzone w 1987 roku w Chinach, mając na celu spowolnienie, a nawet zmniejszenie chińskiej populacji liczącej ponad 1,3 mld ludzi.  Prawo nakładało ogromny podatek na rodziny, które decydowały się na więcej niż jedno dziecko. Pomysł niezwykle kontrowersyjny, który odbił się echem na całym świecie, prowadził do wielu aborcji, porzucania dzieci, a w szczególności płci żeńskiej.

praw

Świnia Napoleon

Żadna świnia we Francji nie może nosić imienia Napoleon. Może to zostać uznane za żart, aczkolwiek jest to prawo ustanowione. Ustanowiono je jako wyraz szacunku dla wielkiego Napoleona Bonaparte, zdobywcy większości krajów Europy. Możliwe, że wpływ na takie absurdalne prawo miała powieść George’a  Orwell’a  „Folwark Zwierzęcy”, w której to jedna ze świń nosiła imię Napoleon. We francuskich wersjach tej książki częściej ta świnia nazywana jest Cezarem niż Napoleonem.

pig_napoleon_top10

Poduszka bronią pasywną

W Niemczech poduszka uznawana jest za broń pasywną, czyli taką, która służy do obrony przed atakiem innej broni. Osobiście uważam, że do obrony lepszy byłby pistolet.

Pillow_Fight_top10

Zobacz również: 11 najbardziej niesamowitych gigantycznych rzeźb na świecie

Dłubanie w nosie a Szabat

Mieszkańcy Izraela – Żydzi są osobami bardzo religijnymi. Ich wiara sprowadziła ich do tego, iż ustanowili dość niezwykły zakaz. Otóż zakazanym jest dłubanie w nosie przez wiernych w trakcie szabatu. Prawo, wbrew pozorom nie istnieje tylko z tego powodu, że jest to zabieg obrzydliwy, ale również dlatego, że potencjalne krwawienie z nosa spowodowane dłubaniem i utratą włosów w nosie może prowadzić do pogwałcenia zasad świętości. Prawo to skierowane jest do wyznawców judaizmu, więc będąc tam można dłubać do woli.

dlubanie_w_nosie_top10

Zakaz noszenia spodni

Suazi, niewielki kraj w południowej części Afryki, uważany za jeden z najbiedniejszych krajów świata, ze średnią długością życia ludzi między 30 a 35 lat. Władze sprawuje tutaj skorumpowany rząd i dyktator – tyran, który wprowadził szereg dziwnych praw mających na celu utrzymać tradycyjne wartości w kraju, które to stawiają kobiety niżej od mężczyzn. W związku z tym powstało m.in. zabraniające kobietom noszenie ubrań uważanych za męskie – np. spodni. Gdy kobieta publicznie pokaże się w  takim stroju, może spodziewać się, że zostanie siłą rozebrana i upokorzona.

Kobiety_Suazi_top10

Podatek od darowanego chleba

W Polsce obowiązkowe opodatkowanie jest żywności przekazywanej przez przedsiębiorcę w formie darowizny, np. na stołówce. Jednym słowem, niesprzedaną, mniej świeżą żywność korzystniej jest wyrzucić do kosza,  niż wydać komuś potrzebującemu. Doskonale znana jest w naszym kraju historia właściciela piekarni w Legnicy, który to zamiast wyrzucać niesprzedane pieczywo, rozdawał je potrzebującym i wtedy to pojawili się u niego kontrolerzy z Urzędu Skarbowego.  Zarzucając mu nieodprowadzenie podatku od darowizny co naraziło na straty skarb państwa. Sprawa trafiła do mediów, nagłośniono ją w całym kraju. Koniec końcem, właściciel piekarni został bankrutem, a przepis dalej obowiązuje.

Chleb_top10

Zobacz również: 10 przykładów gdzie Europejczycy torturują zwierzęta jako tradycje

Tablice rejestracyjne w określone dni

Na Filipinach istnieje regulacja prawna mówiąca o tym, iż samochody posiadające na tablicy rejestracyjnej końcowe numery „1” lub „2” mają zakaz poruszania się po drogach w poniedziałki. Analogicznie, te samochody, które posiadają na końcu numeru rejestracyjnego „3” i „4” nie mogą poruszać się we wtorek, „5” i „6” w środę, „7” i „8” w czwartek, a „9” i „0” w piątek.  Trudno powiedzieć , czemu służy taka regulacja.

Tablica_filipiny_top10

Żona mojego brata moją żoną

Jako, że Japończycy są znani z kierowania się honorem, prawo o którym napiszemy może dla nich nie być, aż tak dziwne jak dla nas. Otóż,  starszy brat, przez wzgląd na zasady, szacunek i honor może poprosić o rękę dziewczyny swojego brata – Oboje muszą na to przystać.  Takich praw w Japonii jest więcej, co podkreśla przywiązanie Azjatów do tradycji oraz historii i wskazuje na ich obecność w  zasadach regulujących ich życie.

Japan_marriage_top10

Zobacz również: 10 najbardziej inteligentnych zwierząt na tej planecie

Zakaz umierania w Brytyjskim Parlamencie

Dzięki działającemu w Wielkiej Brytanii „narzędziu” podobnemu do polskiego „Przyjaznego Państwa”, udaje się pozbyć absurdalnych i niepotrzebnych praw. W ten sposób usunięto m.in.  prawo mówiące o zakazie umierania w Brytyjskim Parlamencie. Prawo to było na tyle absurdalne, że ciężko byłoby wyciągnąć konsekwencje wobec osoby, które właśnie przeniosła się na drugi świat na skutek ataku serca.

parlament_brytyjski_top10

Stalin wiecznie żywy

Jak wiemy Rosja to nie kraj, a stan umysłu. W związku z tym nie powinno wydawać się nam dziwnym to, iż w wielu  miejscach w Rosji dalej obowiązuje prawo nakazujące dawać drugie imię dziecku –  Stalin. Jest to ewidentny relikt rosyjskiej propagandy i miłości do socjalistycznego wodza.

Stalin_top10

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Allegro Ceny. W portalu będzie taniej, a sprzedawcy nie stracą

Portal Allegro rusza z nową usługą. Część produktów będzie jeszcze tańsza.

d3ff3d720a7210cc42b19b05b13a

Ford F-150 Lightning w wersji elektrycznej.