Cera naczynkowa wymaga szczególnej uwagi – jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, dzięki czemu może stanowić pielęgnacyjne wyzwanie. Charakteryzuje się powstawaniem pojedynczych czerwonych “nitek” przebijających się przez skórę oraz zaczerwienieniem większych partii skóry twarzy. Jak dbać o cerę naczynkową, aby cieszyć się jej dobrą kondycją? W artykule przybliżamy etapy pielęgnacji i naturalne kosmetyki do cery naczynkowej.
Charakterystyka cery naczynkowej
Spis Treści
Tak jak wspomnieliśmy – cechą charakterystyczną cery naczynkowej jest występujące na twarzy zaczerwienienie. Pojawia się ono najczęściej w okolicach policzków, czoła, a także na brodzie – odpowiadają za nie pękające naczynka. Spowodowane może być to czynnikami takimi jak:
- płytko umiejscowione naczynia krwionośne,
- hormony (głównie estrogen działający rozluźniająco na mięśnie twarzy),
- niesprzyjające warunki atmosferyczne,
- źle zbilansowana dieta,
- nieodpowiednio dobrane środki pielęgnacyjne i kosmetyki.
Pielęgnacja cery naczynkowej – podstawy
Skóra naczyniowa jest niezwykle wrażliwa, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyków i sposobu pielęgnacji. Niezwykle ważny jest możliwe naturalny i łagodny skład środków – doskonale sprawdzają się preparaty z witaminą A, B, C, E, wyciągami roślinnymi, pantenolem, alantoiną, a także diosminą i hesperydyną.
Oczyszczanie twarzy
Dokładny demakijaż i oczyszczanie są kluczowym etapem w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Resztki makijażu, roztocza na poduszkach czy pot po treningu mogą powodować podrażnienia i niedoskonałości. Do mycia twarzy najlepiej sprawdzą się delikatne środki, najlepiej dedykowane do cery wrażliwej lub naczynkowej.
Tonizacja
Aby przywrócić cerze odpowiednie pH (parametr mówiący o odczynie kwasowo zasadowym) należy stosować toniki. Odpowiedni odczyn skóry mieści się pomiędzy 4,7a 5,6 – woda natomiast ma odczyn neutralny (~7). Ponadto, tonik pomoże w dokładnym oczyszczeniu skóry z wszelkich zanieczyszczeń, a także przygotuje ją do dalszej pielęgnacji.
Zobacz również: Maski do włosów – Przepisy na naturalne maski na włosy.
Złuszczanie naskórka
Cera naczynkowa. Usuwanie starego naskórka jest niezwykle istotne, jednak w przypadku cery wrażliwej i cery naczynkowej peeling mechaniczny nie jest najlepszym rozwiązaniem – obecne w nim drobinki mogą znacznie podrażnić twarz. Aby ją oczyścić i pobudzić krążenie krwi warto wykonać peeling chemiczny lub enzymatyczny – na przykład taki oparty na kwasie azelainowym, który dobrze neutralizuje zaczerwienienia skóry.
Jak dbać o cerę naczynkową? Nawilżenie
Nawilżanie cery może odbywać się w kilku etapach – w zależności od potrzeb i preferencji. Na rynku dostępne są poprawiające kondycję skóry suchej i naczynkowej maski, kremy, esencje czy serum. Ich kluczowymi właściwościami powinno być nawilżanie, ochrona i łagodzenie stanów zapalnych.
Ochrona przeciwsłoneczna
Jest to krok, o którym w pielęgnacji jest ważna cera naczynkowa i nie można zapominać. Słońce, wiatr i wysokie temperatury mogą zwiększać ryzyko pękania naczynek i powstawania trwałego rumienia. Fotoochrona (filtr SPF) może być połączona z kremem nawilżającym, może być również aplikowana dzięki użyciu osobnego produktu. Ochrona przeciwsłoneczna wskazana jest nawet w pochmurne dni, nie tylko latem.
Zobacz również: Nadmiar wody w organizmie? 5 sposobów jak ją zredukować
Pielęgnacja cery naczynkowej – czego unikać?
- Niezalecane jest stosowanie zbyt wielu kosmetyków. Skórę wrażliwą i delikatną łatwo przeciążyć, także zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ograniczenie się jedynie do sprawdzonych i potrzebnych etapów pielęgnacji.
- Kondycja skóry może zależeć od diety – unikaj wysoko przetworzonej i pikantnej żywności.
- Alkohol, kofeina i tytoń mają niezwykle szkodliwe dla skóry działanie, dlatego najlepiej zrezygnować z nich na tyle, na ile to tylko możliwe.
- Postaraj się ograniczyć gwałtowne zmiany temperatur – dla osób z cerą naczynkową niewskazane jest opalanie, gorące kąpiele, sauna, solarium i ekspozycja na mróz.
- Unikaj wszystkiego, co mogłoby podrażniać cerę – twarz warto osuszać delikatnie przykładając do niej ręcznik – bez gwałtownego wycierania.
Cera naczynkowa i naturalne kosmetyki
Cera naczynkowa lubi wszystko co naturalne i łagodne, tego rodzaju pielęgnacja może przynosić naprawdę bardzo zadowalające efekty. Tego rodzaju kosmetyki z prostymi składami stają się coraz popularniejsze, zakupimy je zarówno w specjalistycznych sklepach zielarskich jak i w popularnych drogeriach. Co więcej, naturalne produkty wykonać możemy samodzielnie. Najpopularniejsze są domowe kuracje maseczkami (z siemienia lnianego, z miodu i kefiru, z kiwi czy z innego rodzaju łatwo dostępnych składników). Warto pamiętać, że nierzadko specyfiki te mogą przynosić takie same lub nawet lepsze rezultaty.
Zobacz również: Czym jest inteligencja emocjonalna i w czym pomaga.
Pielęgnacja cery naczynkowej – podsumowanie
Stosowanie się do podstawowych zasad pielęgnacji i dbanie o prawidłowy tryb życia sprawi, że cera naczynkowa nie będzie bardzo problematyczna. Wprowadzenie kilku podstawowych i dobrze dobranych produktów pielęgnacyjnych pomoże nam w poprawie mikrokrążenia, odpowiednim nawilżeniu i ochronie, ale przede wszystkim nie dopuścimy dzięki temu do trwałego zaognienia zmian i trądziku różowatego.
Komentarze