w

10 najdziwniejszych fobii o których pewnie nie wiesz

10 najdziwniejszych fobii o których pewnie nie wiesz


Jest wiele rzeczy i fobii, których zwykle się boimy. Niektórzy boją się wzrostu, inni boją się klaunów. Te lęki lub fobie mogą powstać z powodu jakiejś traumy lub osobistego doświadczenia, czyli warunkowania klasycznego. Może również wyłonić się z obserwacji przeżyć lub reakcji innej osoby, np. Zastępczego przejęcia strachu. Strach może również rozwinąć się w umyśle w zależności od tego, co jest mówione lub opisywane jako przerażająca rzecz, sytuacja lub istota, tj. Informacyjny / instruktażowy nabycie strachu. Niektóre fobie, w przeciwieństwie do innych głębokich i ciemnych, są naprawdę absurdalne, a innym mogą nawet wydawać się zabawne. Pozwól nam poznać 10 najdziwniejszych fobii, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

Panfobia / Panophobia / Pantophobia / Omniphobia

10 najdziwniejszych fobii o ktorych prawdopodobnie nie wiesz

To niespecyficzny strach przed jakimś nieznanym złem. Jest niejasny i trwały, ale nie jest rejestrowany w źródłach medycznych jako rodzaj fobii. Théodule-Armand Ribot, który ukuł ten termin, zdefiniował go jako stan, w którym osoba nie boi się niczego szczególnego, a zatem jego strach płynie od jednego obiektu do drugiego, w zależności od okoliczności. Innymi słowy, jest to strach o wszystko. Można sobie tylko wyobrazić, jak czuje się pacjent, cały czas czując niepokój.

Somniphobia / Hypnophobia / Clinophobia

Somnifobia

Większość ludzi marzy o spaniu na jawie. Sen jest niezbędny dla organizmu. Ale ci, którzy cierpią na Somnifobię, boją się snu. Ich irracjonalny i nadmierny strach może być lękiem przed utratą kontroli lub stratą czasu. Powtarzające się koszmary również mogą prowadzić do tego rodzaju niepokoju. Inną główną przyczyną tej fobii jest widzenie kogoś z przerażeniem podczas snu. Cokolwiek jest wyzwalaczem, może powodować poważne skutki psychiczne i fizyczne, z poważnymi skutkami ubocznymi i objawami odstawienia leków.

Eufobia

Eufobia

Jeśli chodzi o słuchanie wiadomości, prawie wszyscy cierpią z powodu strachu przed złymi wiadomościami. Ale nie ludzie eufobii. Boją się dobrej nowiny. Ten strach wynika z wcześniejszego rozczarowującego doświadczenia danej osoby po dobrej nowinie, która do niej dotarła. Są też ludzie, którzy rozwijają się w chaotycznych i negatywnych aspektach życia. Zamiast czuć się szczęśliwymi, czują się zaniepokojeni lub przerażeni dobrymi wiadomościami i często przebywają w grupach osób, które okazują tylko negatywne nastawienie.

Ablutofobia

Ablutofobia

Jeśli masz ablutofobię, to jest jedna rzecz, którą masz wspólnego ze swoim kotem: żadne z was nie przepada za kąpielą. Ablutofobia to irracjonalny strach przed myciem, czyszczeniem lub kąpielą, który jest charakterystyczny dla sytuacji. Nienormalny, uporczywy i nieuzasadniony, ten strach może powstać z powodu przeszłych traum, niestabilności emocjonalnej lub niepokojących doświadczeń lub pomysłów. Chociaż generalnie mężczyznom kojarzy się bałagan, ironicznie ten strach występuje u kobiet. Niektóre dzieci też go mają.

Ortographobia

Ortographobia Strach przed błędami ortograficznymi

To jest strach przed popełnieniem błędów w pisowni. Wywodzi się ze słowa ortografia, które oznacza konwencjonalny system pisowni języka. Osoby z tego rodzaju fobią prawdopodobnie cierpią z powodu słabych umiejętności komunikacji pisemnej, a także trudno im uzyskać dobre wyniki w pracach teoretycznych. Dzieje się tak, ponieważ ciągły strach zaburza ich koncentrację i hamuje proces twórczy i płynność pisania. Regularne ćwiczenie pisowni i dyktand może pomóc kontrolować ten strach.

Deipnophobia

Deipnophobia - Fear of Dinner Party

Jeśli nie pamiętasz, kiedy ostatnio byłeś skłonny uczestniczyć w rozmowie przy obiedzie z rodziną, być może jest to Deipnofobia podczas zabawy. To strach przed angażowaniem się w rozmowy podczas kolacji. Tacy ludzie nie muszą być nieśmiali, ale ich brak entuzjazmu do rozmów dotyczy szczególnie posiłków w grupach. Może to być spowodowane kłopotliwym doświadczeniem podczas posiłków z rodziną lub powiedzeniem, aby nie rozmawiać podczas jedzenia.