Zobacz 3 domowe sposoby na czyszczenie srebra

Domowe sposoby na czyszczenie srebra jak wyczyscic srebro

Czyszczenie srebra domowym sposobem. Srebro to jeden z ulubionych materiałów, stosowanych do wyrobu biżuterii, sztućców czy zastawy. Jest estetycznym i trwałym surowcem; wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji za pomocą takich metod, jak domowe sposoby na czyszczenie srebra. Aby pozbyć się brzydkiego nalotu, najlepiej sięgnąć po tanie i łatwo dostępne techniki – między innymi czyszczenie srebra sodą i octem, folią aluminiową czy pastą do zębów. Jak czyścić srebro folią aluminiową, kosmetykami obecnymi w łazience lub produktami spożywczymi?

Dlaczego srebro robi się matowe? Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Matowienie i pojawianie się nalotu na srebrnych elementach jest całkowicie naturalnym procesem, występującym na skutek kontaktu z powietrzem. Obecna w atmosferze siarka wiążę się z atomami srebra, tworząc na powierzchni przedmiotu cienką warstwę siarczku srebra. Ma ona ciemną barwę, która sprawia, że sztućce lub biżuteria tracą swój połysk oraz zmieniają kolor. Aby przywrócić im dawny blask, należy wyczyścić srebro, stosując jedną ze sprawdzonych i bezpiecznych metod. W tym celu warto wykorzystać niedrogie i łatwo dostępne produkty – szczoteczkę i pastę do zębów, folię aluminiową lub sodę i ocet. Na czym polegają takie domowe sposoby na czyszczenie srebra?

Jak wyczyścić srebro szczoteczką i pastą do zębów?

czyszczenie srebra

Domowe sposoby na czyszczenie srebra często są oparte o przedmioty codziennego użytku. Najpopularniejszą metodą przywracania sztućcom, zastawie czy biżuterii pięknego połysku, jest odnowienie ich z wykorzystaniem obecnych w każdym domu kosmetyków do pielęgnacji jamy ustnej. Jak wyczyścić srebro szczoteczką i pastą do zębów?

Aby przypadkiem nie uszkodzić powierzchni przedmiotu, musimy zaopatrzyć się w pastę bez drobinek ściernych, stosowanych między innymi w produktach wybielających. Za pomocą szczoteczki lub gąbki nakładamy łagodny środek na matowe fragmenty, pozostawiając go przynajmniej na 15 minut. Po tym czasie starannie spłukujemy pastę, a w razie potrzeby – polerujemy srebro irchową ściereczką.

Zobacz również: Jakie kupować zamienniki perfum?

Domowe sposoby na czyszczenie srebra sodą i octem

Wyczyścić srebro możemy także za pomocą produktów spożywczych, zazwyczaj używanych w każdej kuchni. Składniki takie, jak wodorowęglan sodu czy wodny roztwór kwasu octowego – prócz zastosowań kulinarnych – są także z powodzeniem wykorzystywane do odświeżania różnych powierzchni. Jak wygląda czyszczenie srebra sodą i octem?

Musimy przygotować roztwór tych dwóch składników w proporcji 1:1, dodając także odrobinę wody. Jeśli chcemy odświeżyć niewielkie kolczyki czy naszyjnik, wystarczy użyć po 1 łyżce stołowej wspomnianych komponentów. Aby wyczyścić srebro w postaci sztućców lub zastawy, należy przygotować odpowiednio więcej takiego roztworu. Po starannym rozpuszczeniu składników zanurzamy w mieszaninie przedmioty na około 15 minut. Następnie wystarczy dokładnie umyć je pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha. Zobacz także nasze porady o ekologicznym czyszczeniu łazienki oraz kuchni domowymi sposobami.

Czytaj więcej..

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Jesienne owoce owoce sezonowe jesien

Które warto jeść owoce na jesień.

Wiemy już jaka jest cena nowej Cupry Born