Szwedzi apelują do FIFA o odebranie Katarowi praw do organizacji MŚ 2022

z26819853IER,Stadion w Al Wakrah gotowy na rozgrywki w 2022 r

Szwedzi do FIFA  – Odebrać Katarowi prawa do organizacji MŚ 2022. Wokół mundialu w Katarze od lat nie brakuje kontrowersji. Wybuchły one już w momencie przyznania temu państwu prawa do organizacji turnieju, ale w ostatnich miesiącach było szczególnie gorąco. Jak podawał „The Guardian”, w związku z łamaniem praw człowieka przy budowie stadionów umrzeć miało 37 osób, a piłkarze reprezentacji Norwegii czy Niemiec wychodzili na mecze eliminacji mistrzostw świata w koszulkach z napisami wspierającymi walkę o prawa człowieka. Szwedzi poszli o krok dalej.

Szwedzi domagają się walki o prawa człowieka w Katarze

Szwedzi

W czwartek tamtejsza federacja piłkarska zdecydowała się wysłać list otwarty do FIFA, w którym domaga się spotkania z władzami związku w celu przedyskutowania, jak można poprawić warunki pracy imigrantów w Katarze.

Zobacz również: Sportowcy na igrzyska w Tokio 2021 zostaną zaszczepieni

„Wierzymy, że najpopularniejszy sport na świecie powinien być też najlepszym sportem na świecie. (…) Z naszego punktu widzenia, decyzja o przyznaniu Katarowi prawa do organizacji turnieju była błędna. Ale jako że to się wydarzyło, uważamy, że świat futbolu powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, by pomóc ludziom pomagającym w przygotowaniu i rozegraniu turnieju” – czytamy w liście podpisanym przez Karla-Erika Nilssona i Kahana Sjostranda, prezesa i sekretarza generalnego szwedzkiej federacji.

„Każdym, kto wybierze się do Kataru, opiekować się będą imigranci. FIFA i świat futbolu powinny podjąć działania, by osoby, które pracują, będą odpowiednio opłacane i traktowane sprawiedliwie, zgodnie z prawem” – dodają Szwedzi, którzy apelują do FIFA o przeprowadzenie śledztwa, czy na stadionach rzeczywiście dochodzi do przestępstw oraz do wykorzystania swoich wpływów do przekonania Katarczyków do wprowadzenia reform systemu pracy.

Zobacz również: 10 najbogatszych tenisistów na świecie

Warto przypomnieć, że – jak wynika z informacji „The Guardian” – od 2011 roku ponad 6500 imigrantów straciło życie przy pracach związanych z organizacją mistrzostw świata w Katarze. Organizacje pozarządowe oskarżają rząd o obojętność na życie pracowników, a norweskie kluby jako pierwsze nawołują do bojkotu imprezy. Sprawę w Sport.pl dogłębnie opisał Paweł Karpiarz.

Link do źródła

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Nestle z największymi wzrostami sprzedaży od 10 lat

Nestle ostatnio z największymi wzrostami sprzedaży od 10 lat

Bez nazwy 4

„Kevin sam w domu” – Macaulay Culkin został ojcem.