Jaką wybrać? Drukarka 3D dla początkujących

Jaką wybrać drukarkę 3D dla początkujących

Wiele osób poszukuje w internecie – Drukarka 3D dla początkujących. Drukowanie to szczególnie trudne hobby a istnieją mylące terminy których możesz nie rozumieć. Jest już ogrom dostępnych drukarek i każda ma inną specyfikacje a od tego może zakręcić się w głowie.

Czym jest drukarka 3D dla początkujących?

Być może niektórzy zadają sobie pytanie, co to jest drukarka 3D dla początkujących? Warto więc zacząć od wyjaśnienia. Jest to urządzenie nieco przypominające zwykłą drukarkę, jednak zamiast zwykłych, płaskich obrazów, możemy stworzyć trójwymiarowe obiekty. Jest to możliwe, ponieważ urządzenie nakłada półpłynne tworzywo warstwa po warstwie, by uzyskać obiekt zgodny z projektem.

Drukarka 3D dla początkujących 
Drukarka 3D dla początkujących 

Rodzaje drukarek 3D dla początkujących

Nim skupimy się na szczegółowych parametrach, warto zacząć od tego, że dobra drukarka 3D dla początkujących nazywana jest desktopową, czyli domową. Stanowi ona małą, tanią i łatwą w obsłudze alternatywę dla gigantycznych drukarek przemysłowych. Jednak nawet urządzenia do użytku domowego możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • SLS lub DLP – ich sposób działania jest bardzo podobny, wykorzystują tworzywa światłoutwardzalne oraz projektor lub laser w celu ich utrwalenia. Są mniej popularne, głównie ze względu na mniejsze możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o wielkość wydruku czy możliwe do użycia materiały.
  • FDM/FFF – to zdecydowanie popularniejszy typ drukarki 3D dla początkujących. Jako materiał wykorzystywane są tu termoplasty w formie filamentów, to znaczy cienkich żyłek nawijanych na szpulę. Gorąca głowica topi filament do półpłynnej postaci i nakłada go tak, by stworzyć zamierzony projekt. Po wszystkim, tworzywo stygnie, nabiera odpowiednich właściwości i staje się znacznie twardsze.

Zobacz też: Gimbal do telefonu. Co to jest i jaki wybrać?

Jaką drukarkę 3D dla początkujących wybrać?

Z tego podziału wynika, że najlepsza drukarka 3D dla początkujących reprezentuje typ FDM/FFF, dlatego właśnie nim głównie się zajmiemy. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Do najważniejszych należą:

  1. Temperatura głowicy i stołu,
  2. Wielkość powierzchni roboczej,
  3. Wysokość warstwy,
  4. Łatwość montażu.

Drukarka 3D dla początkujących a temperatura głowicy i stołu

Nie oszukujmy się, nawet podstawowa drukarka 3D dla początkujących to dość drogi sprzęt. Nie ma więc sensu inwestować w model o małych możliwościach, który wkrótce, gdy nabierzemy doświadczenia, i tak będziemy chcieli wymienić na lepszy. Skoro już decydujemy się na taki wydatek, warto wybrać sprzęt dający nam szeroki katalog filamentów. Pytanie tylko – od czego to zależy?

Zobacz też: Jakiego iPad’a wybrać w 2021/2022 roku?

Okazuje się, że najważniejsza kwestia, na którą musimy zwrócić uwagę, to temperatura osiągana przez głowicę urządzenia. Dobra drukarka 3D dla początkujących posiada szeroki zakres regulacji, sięgający nawet 250 stopni. Dzięki temu jesteśmy w stanie przetopić nawet droższe, bardziej wytrzymałe filamenty, które posłużą nam do przygotowania praktycznych wydruków. Niektóre tworzywa potrzebują także podgrzewanego stołu, aby druk do niego nie przywarł i się nie odkształcał. Przy okazji zerknijmy także na funkcję wentylacji. Niektóre filamenty, które potrzebują wysokiej temperatury, podczas topnienia wydzielają bowiem szkodliwe opary.

Jaka drukarka 3D dla początkujących
Jaka drukarka 3D dla początkujących jest najlepsza?

Wielkość powierzchni roboczej w drukarce 3D dla początkujących

Od tego, jak dużą drukarkę 3D dla początkujących wybierzemy, zależy rozmiar wydruków, które będziemy mogli wykonać. Większa powierzchnia robocza daje nam oczywiście szerszy wachlarz możliwości, ale niestety wiąże się ze znacznie wyższą ceną, drukarka tego typu zajmuje też więcej miejsca w pomieszczeniu. Najlepiej więc podzielić druk na raty, wydrukować go w częściach, a następnie połączyć w całość.

Gdzie kupić drukarkę 3D dla początkujących?

Chociaż drukarka 3D dla początkujących staje się coraz bardziej popularna, nie zapominajmy, że to wciąż dość niszowy sprzęt. Nie znajdziemy go na każdym rogu. Najłatwiej upolować go w sklepach internetowych, jak również w największych marketach ze sprzętem komputerowym i elektroniką. Przy wyborze producenta możemy się zdecydować na polską firmę, na przykład Zortax, Monkeyfab, 3Novatica, ZMorph, ale też na zagranicznych producentów, jak Gembird, Anycubic i inni.

Zobacz też: Amazon Fire TV wkracza do Polski

Cena drukarki 3D dla początkujących

Z pewnością jesteście ciekawi, ile kosztuje dobra drukarka 3D dla początkujących. Cena zależy od możliwości i parametrów. Najtańsze modele kupimy już za 500 zł, podczas gdy najdroższe mogą przekroczyć pułap 10000 zł. Rozsądnym jest przygotowanie sobie na ten wydatek od 1200 do 2500 zł.

Czytaj więcej…

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

gimbal do telefonu

Gimbal do telefonu. Co to jest i jaki wybrać?

Picie kawy pomaga czy szkodzi?