Jak zaprojektować i urządzić ogród w stylu japońskim

ogrod w stylu japonskim

Ogród w stylu japońskim czy jest możliwy w Polsce? Dlaczego nie! Lokalizacja geograficzna nie jest tutaj żadną przeszkodą. Ogród w stylu japońskim stanowi oryginalne połączenie zieleni, naturalnych kamieni oraz wody, a każdy z tych elementów ma ogromne znaczenie dla aranżacji przestrzeni. Japończycy są zafascynowani wszystkim, co zostało dotknięte zębem czasu, dlatego w ich ogrodach można spotkać tak wiele elementów hołdujących siłom natury.

Ogród w stylu japońskim to połączenie przeciwieństw. Z jednej strony jest uporządkowany i dopracowany w najdrobniejszym szczególe, a z drugiej – nieokiełznany. Jak to możliwe? Przycinaj roślinność i formuj drzewa, ale zrezygnuj z metalowych czy betonowych elementów aranżacji. Kostkę brukową zastąp żwirową lub piaskową ścieżką. Wymień plastikowe krasnale na kamienne ozdoby, na przykład latarenki bądź misy.

Jak zaprojektować i urządzić ogród w stylu japońskim
Jak zaprojektować i urządzić ogród w stylu japońskim

Charakterystyka ogrodu w stylu japońskim musi uwzględniać obecność wody. Dlaczego? Istnieją dwa przyczyny wspomnianego stanu rzeczy. Po pierwsze, zielony azyl inspirowany Krajem Kwitnącej Wiśni nawiązuje do naturalnych form krajobrazu. Wspomniane wcześniej kamienie symbolizują góry, natomiast płynące strumyki przywołują na myśl morze.

Drugie ze wspomnianych wyjaśnień odwołuje się do buddyzmu i znaczenia, jakie kultura japońska przypisuje każdemu z żywiołów. Woda odzwierciedla los człowieka. To życie i przemijanie zarazem. Przywołany żywioł może występować pod wieloma różnymi postaciami – poczynając wymienionych już strumyków, poprzez stawy i oczka wodne a na kaskadach i wodospadach kończąc.

Nowoczesny ogród japoński – wygląd

Nowoczesny ogród japoński powinien wyglądać tak, jakby nie tknęła go ludzka ręka. Jak osiągnąć przywołany efekt? Nie układaj kamieni na ścieżce zbyt równo. Niech sprawiają wrażenie porzuconych przez wiatr albo inną siłę matury. Postaw w przestrzeni nieparzystą liczbę dekoracji. Zdecyduj się na fantazyjne przycięcie roślin. Porzuć linijkę i daj się ponieść fantazji (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku).

Aranżacja ogrodu japońskiego bazuje przede wszystkim na różnych odcieniach zieleni zarówno jasnych, jak i ciemnych. Inne kolory to jedynie drobne akcenty dopełniające stylizację. W tym przypadku obowiązuje zasada minimalizmu. Zbyt duża liczba barw czy ozdób wprowadza do przestrzeni niepotrzebny chaos. A tego przecież za wszelką cenę chcemy uniknąć. W chaotycznie urządzonych miejscach źle się wypoczywa.

Dlaczego Polbram jest topowym producentem ogrodzeń?

Sztuka bonsai to jeden z najważniejszych wyróżników ogrodu utrzymanego w stylu japońskim. Obejmuje ona szereg rozmaitych technik służących ograniczeniu lub zatrzymaniu wzrostu roślin, a także nadawaniu im pożądanego kształtu. W ten sposób można formować nie tylko drzewka bonsai, ale również krzewy.

Ogród w stylu japońskim – jaką styl wybrać?

Ogród w stylu japońskim może mieć wiele różnych twarzy. Jedna sprzyja wyciszeniu i medytacji, druga zachęca do spacerowania na świeżym powietrzu, a jeszcze inna pobudza kreatywność. Która z nich podoba Ci się najbardziej? Nie możesz podjąć ostatecznej decyzji? Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.

Ogród japoński styl – Chaniwa

Ogród japoński Chaniwa bywa określany mianem roji. Centralnym punktem opisywanej przestrzeni jest pawilon herbaciany, w którym – zgodnie z przyjętą w krajach azjatyckich tradycją – odbywa się ceremonia parzenia i picia matchy. Nieodzownym elementem prezentowanego azylu są kamienne misy wypełnione wodą. Można w nich obmyć ręce przed przystąpieniem do rytuału. W ogrodzie typu Chaniwa nie powinno zabraknąć również ławek ogrodowych i żwirowych ścieżek.

10 najdziwniejszych roślin na świecie

Ogród japoński styl – Karensansui

Ogród japoński Karensansui to swoisty hołd złożony w stronę minimalizmu i filozofii zen. Nie odnajdziesz w nim bujnej roślinności ani oczek wodnych. Całą przestrzeń wypełniają głównie kamienie i żwir. Brzmi monotonnie? Nic z tych rzeczy. Bo kto powiedział, że to drobne kruszywo chrzęszczące Ci pod stopami nie może być oceanem, a wytyczona w nim ścieżka cieśniną, po której przepływają statki? Wystarczy użyć odrobiny wyobraźni.

Zobacz również: Zobacz 3 domowe sposoby na czyszczenie srebra

Ogród japoński styl -Tsukiyama

Ogród japoński Tsukiyama niesie ze sobą określoną symbolikę. Elementy wykorzystane w aranżacji mają nawiązywać do różnych form krajobrazu. I tak kamienie oznaczają góry, woda natomiast – morskie głębiny. To jeden z najpopularniejszych sposobów urządzania zielonych przestrzeni inspirowanych Krajem Kwitnącej Wiśni.

 

Czytaj więcej…

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Krzysztof Piątek

Krzysztof Piątek odebrał statuetkę piłkarza lutego

MMORPG

Top Lista 10 najlepszych gier MMORPG 2022