Drzewko Bonsai. Jak zrobić własne drzewko Bonsai w 3 prostych krokach

Drzewko Bonsai. Jak zrobić wlasne drzewko Bonsai w 3 prostych krokach

Bonsai. Ta starożytna technika tworzenia miniaturowych roślin i krajobrazów nie jest tak trudna, jak się wydaje. Oto, co musisz wiedzieć.

Żywe drzewka bonsai (po japońsku „drzewo w tacy lub doniczce”) nigdy nie przestają wyglądać elegancko i imponująco. Są to jednak zwykłe drzewa, które przez przycinanie gałęzi i korzeni celowo skarłowaliśmy, a następnie uformowano w różne formy, a nawet miniaturowe pejzaże . Bonsai powstało w Chinach ponad 2000 lat temu, zanim stało się popularne w Japonii. Forma sztuki odzwierciedla idee Zen dotyczące natury, żywiołów i zmian, wyjątkowo wyrażone na małą skalę . Dzięki regularnej opiece i uwadze wiele cenionych okazów jest tak starych, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Własne Bonsai

Możesz stworzyć własne bonsai z młodych roślin w szkółce lub z sadzonek, które znajdziesz w ogrodzie, może z drzewa klonowego, które wszędzie zrzuca tony małych helikopterów. Możesz nawet kupić zestawy bonsai, które zawierają odpowiednie nasiona. Równie dobrze sprawdzają się drzewa i krzewy zimozielone lub liściaste, a nawet sezonowe kwitnące rośliny, takie jak azalie czy jabłoń, mogą zrobić również ładne drzewko.

Jak posadzić drzewko Bonsai?

Jak posadzić drzewko Bonsai
Jak posadzić drzewko Bonsai?

Rośliny Bonsai są uprawiane i rosną w płytkich doniczkach, więc często potrzebują codziennego podlewania w ciepłe i upalne dni. Zimą delikatne drzewka muszą iść do domu lub do szklarni; odporne rośliny mogą pozostać na zewnątrz, o ile są chronione przed wysuszającym wiatrem i bezpośrednim działaniem słońca .

Krok 1: Przygotuj bryłę korzenną

Przygotuj bryłę korzeniową
Przygotuj bryłę korzenną

Wyjmij roślinę z pojemnika szkółkarskiego i odetnij dolne dwie trzecie bryły korzennej. Przetrząsaj ziemię na powierzchni, aby odsłonić kilka korzeni. Zwilż wszystkie korzenie za pomocą butelki z rozpylaczem.

Krok 2: Włóż bryłę korzenną do doniczki

Włóż bryłę korzeniową do doniczki
Włóż bryłę korzenną do doniczki

Usuń martwe gałęzie i wszelkie gałęzie, które odwracają uwagę od wizji twojego drzewa. Usuń wszelkie martwe korzenie i wszelkie duże korzenie, które będą przeszkadzać w sadzeniu. Umieścić roślinę w doniczce a wokół korzeni wsyp ziemię. Posyp ziemię żwirem lub mchem i dobrze podlej.

Projektowanie nadruku na koszulkę

Krok 3: Zacznij kształtować drzewko

Zdecyduj, które gałęzie skorzystałyby na kształtowaniu. Aby uzyskać pożądany kształt, owinąć drut ciasno, ale nie tak ciasno, aby hamował wzrost (pomoże to poprowadzić gałąź w kierunku i kształcie, który chcesz). Kiedy gałąź urośnie na tyle, aby utrzymać swój nowy kształt, usuń drut.

Pielęgnacja Bonsai po przesadzeniu

Po zasadzeniu drzewka będziesz musiał traktować je trochę inaczej niż zwykłą roślinę doniczkową. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby utrzymać go w najlepszym stanie.

Podlewanie

Najlepszy sposób na upewnienie się że do bonsai dostarczysz odpowiednią ilość wody – nigdy nie podlewaj zgodnie z harmonogramem. W przypadku niektórych innych roślin doniczkowych możesz wiedzieć, że sobota to twój dzień podlewania, ale to nie działa w przypadku delikatnych bonsai. Zamiast tego podlewaj, gdy gleba wydaje się lekko (nie całkowicie) sucha.

Nawożenie

Z reguły większość drzewek powinna być nawożona przez cały okres wzrostu (od wczesnej wiosny do połowy jesieni). Ale potrzeby nawozowe mogą się różnić w zależności od rodzaju drzewa z którym pracujesz. Możesz użyć granulowanego lub płynnego nawozu a nawet możesz znaleźć nawozy stworzone specjalnie dla drzewek bonsai. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu aby uzyskać najlepsze wyniki.

Gleba

Większość mieszanek gleby do bonsai to połączenie Akadamy (twardo wypalanej gliny), pumeksu, lawy i gleby. Istnieje nieskończona liczba kombinacji i będziesz musiał poeksperymentować, aby dowiedzieć się, która jest dla ciebie najlepsza. Dobra mieszanka gleby musi dobrze zatrzymywać wodę bez zatapiania korzeni.

Zobacz również: Jak zaprojektować i urządzić ogród w stylu japońskim

Przesadzanie

Większość młodych drzewek bonsai należy przesadzać co dwa lata, podczas gdy starsze drzewa mogą przebywać w tej samej doniczce nawet przez pięć lat. Będziesz wiedział, że musisz przesadzić, jeśli zauważysz, że korzenie są odsłonięte i krążą wokół dna pojemnika . Jeśli potrzebujesz przesadzić, zrób to wczesną wiosną, kiedy drzewo jest jeszcze uśpione. Po przejściu do większej doniczki, pamiętaj o mieszance gleby, aby upewnić się, że nie różni się ona zbytnio od tego, do czego jest przyzwyczajone drzewo.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

MMORPG

Top Lista 10 najlepszych gier MMORPG 2022

Top Lista 10 filmow

Top Lista 10 filmów wszechczasów (10 zgłoszeń)