Czy to koniec Instagrama i Facebooka?

Czy to koniec Instagrama i Facebooka

Czy Prawo Unijne może wyłączyć Instagrama i Facebooka? Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w 2020, że firma Facebook nie ma odpowiednich zabezpieczeń przed szpiegowaniem.

Co oznacza Tarcza Prywatności?

Obecnie Facebook, w celu przekazywania danych do USA, korzysta z serwerów w Irlandii. Ich działanie jest regulowane przez klauzule umowne i Tarczę Prywatności właśnie. W momencie, w którym straciła ona swoją ważność, wszystkie firmy transferujące dane do Stanów Zjednoczonych – w tym Meta – straciły do tego podstawę prawną. Dla amerykańskiego giganta mediów społecznościowych kłopotliwe są również same umowy, które są w części niezgodne z rozporządzeniem RODO.
Rozmowy między USA a Unią, prowadzone w celu ustalenia wspólnych regulacji ciągną się od roku, jednak nie udało się jeszcze ustalić nic konkretnego.

Czy będzie wyłączenie Facebooka?

Czy to koniec Instagrama i Facebooka?

Jak twierdzi Meta, możliwość przetwarzania danych użytkowników ma kluczowe znaczenie dla jej działalności, zarówno pod względem operacyjnym, jak i kierowania reklam.

Jak podaje „The Guardian”, Yvonne Cunnane – zastępca prawnika generalnego Facebooka tłumaczyła, że europejskie prawo w praktyce uniemożliwia firmie prowadzenie działalności. „W przypadku, gdyby [Facebook] został całkowicie zawieszony w przekazywaniu danych użytkowników do USA, nie jest jasne, jak w tych okolicznościach mógłby nadal dostarczać usługi w UE” – mówiła.
W rocznym raporcie dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd firma wyraża nadzieję, że uda się zawrzeć nowe umowy w 2022 r., ale jeśli tak się nie stanie, „prawdopodobnie nie będzie w stanie zaoferować w Europie szeregu najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama.”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Dodane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

0 najdziwniejszych roślin na świecie

10 najdziwniejszych roślin na świecie

Top 10 najpiękniejszych tenisistek na świecie

Top 10 najpiękniejszych tenisistek na świecie