Czy Prawo Unijne może wyłączyć Instagrama i Facebooka? Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w 2020, że firma Facebook nie ma odpowiednich zabezpieczeń przed szpiegowaniem.
Co oznacza Tarcza Prywatności?
Obecnie Facebook, w celu przekazywania danych do USA, korzysta z serwerów w Irlandii. Ich działanie jest regulowane przez klauzule umowne i Tarczę Prywatności właśnie. W momencie, w którym straciła ona swoją ważność, wszystkie firmy transferujące dane do Stanów Zjednoczonych – w tym Meta – straciły do tego podstawę prawną. Dla
amerykańskiego giganta mediów społecznościowych kłopotliwe są również same umowy, które są w części niezgodne z rozporządzeniem RODO.
Rozmowy między USA a Unią, prowadzone w celu ustalenia wspólnych regulacji ciągną się od roku, jednak nie udało się jeszcze ustalić nic konkretnego.
Czy będzie wyłączenie Facebooka?
Jak twierdzi Meta, możliwość przetwarzania danych użytkowników ma kluczowe znaczenie dla jej działalności, zarówno pod względem operacyjnym, jak i kierowania reklam.
Jak podaje „The Guardian”, Yvonne Cunnane – zastępca prawnika generalnego Facebooka tłumaczyła, że europejskie prawo w praktyce uniemożliwia firmie prowadzenie działalności. „W przypadku, gdyby [Facebook] został całkowicie zawieszony w przekazywaniu danych użytkowników do USA, nie jest jasne, jak w tych okolicznościach mógłby nadal dostarczać usługi w UE” – mówiła.
W rocznym raporcie dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd firma wyraża nadzieję, że uda się zawrzeć nowe umowy w 2022 r., ale jeśli tak się nie stanie, „prawdopodobnie nie będzie w stanie zaoferować w Europie szeregu najważniejszych produktów i usług, w tym Facebooka i Instagrama.”
Komentarze