w

Ludzkie ciało. 15 ciekawych faktów na jego temat

Ludzkie ciało. Około 50 miliardów bakteria zamieszkują usta każdego człowieka! Te mikroorganizmy żyją w dobrze zorganizowany sposób i nie wszystkie z nich są szkodliwe dla zdrowia.

Ludzkie ciało. 15 ciekawych faktów na jego temat


Poniżej znajduje się 15 faktów na temat co kryje ludzkie ciało.

Ludzkie ciało. 15 ciekawych faktów na jego temat 3

Twoje włosy są martwe

Włosy żyją tylko wtedy, gdy są jeszcze w naskórku. Pod względem chemicznym włos w 50% składa się z węgla, 21% tlenu, 17% azotu, 6% wodoru i 1% siarki, co zapewnia odpowiednią ilość ciepła do krążenia krwi, a tym samym do wzrostu włosów. Ale kolor włosów wpływa na liczbę pasm: blondynki mają najwięcej włosów, podczas gdy rude są na ostatniej pozycji. Chociaż martwy, jego włosy są sztywne: zawierają informacje o wszystkim, co przeszło przez jego krew, w tym o narkotykach. Dlatego jest używany w testach antydopingowych.

Paznokcie u rąk rosną szybciej niż u nóg.

Wzrost paznokci zależy od wieku, płci, stanu zdrowia i genetyki. W rzeczywistości paznokcie rosną szybciej niż paznokcie u nóg, ponieważ nasze dłonie są fizycznie bliżej naszego serca. W końcu otrzymują lepszy dopływ tlenu i składników odżywczych, transportowanych przez małe naczynia włosowate znajdujące się tuż pod naszymi paznokciami. Niezależnie od tempa wzrostu, paznokcie dłoni i stóp mają ten sam mechanizm wzrostu, składa się głównie z keratyny, substancji znajdującej się również w skórze i włosach, a także w rogach i kopytach zwierząt.

Język jest jednym z najsilniejszych mięśni ciała

Wielkość mięśni nie jest synonimem siły, ludzkie ciało ma ponad 600 mięśni. Język jest jednym z najsilniejszych i najbardziej elastycznych mięśni ludzkiego ciała. To także jeden z regionów naszego organizmu, w którym występuje najwięcej mikroorganizmów: w 1 ml śliny znajduje się około 1 miliona bakterii. Gdyby nie było języka, nie bylibyśmy w stanie poprawnie mówić, jeść, połykać, a nawet śpiewać! Język pomaga wydawać określone dźwięki, pozwala ludziom smakować jedzenie i może dawać wskazówki dotyczące ogólnego stanu zdrowia ludzi.

Déjà vu jest prawdziwe

Déjà vu ma nadprzyrodzoną reputację. Ale uczucie, że już doświadczyłeś sytuacji teraźniejszej, gdy ona się pojawia, pojawia się, gdy mózg wysyła sygnały, aby sprawdzić, czy wystąpił jakikolwiek rodzaj „błędu pamięci”. Innymi słowy, zjawisko polega na tym, że nasz mózg sprawdza, czy nie ma niezgodności między tym, czym naprawdę żyjemy, a tym, co myślimy, że żyjemy. Déjà-vu może być dobrym znakiem, ponieważ pokazuje, że system „sprawdzania pamięci” działa dobrze i jest mniej prawdopodobne, że pomylisz przeszłe sytuacje z obecnymi

Ludzkie ciało. Motyle w żołądku

Żołądek jest stymulowany przez nerw. Zakochanie się lub zainteresowanie kimś budzi system przyjemności, który wywołuje reakcje w ciele. Uczucie motyli w żołądku jest tylko oznaką stresu cielesnego. Dopamina jest pierwszym neuroprzekaźnikiem, który objawia się, gdy widzisz kogoś atrakcyjnego. Uwalnianie różnych hormonów powoduje przyspieszenie akcji serca, wzrost temperatury twarzy i zmianę koloru policzków.

Dzieci mają więcej kości w ciele niż dorośli

Kości łączą się w trakcie wzrostu człowieka, w wyniku czego szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości o różnych kształtach i rozmiarach. Na przykład w czaszce dziecka uważamy, że jest sześć kości, które następnie pasują do siebie i stają się jedną. Zdecydowana większość kości złączy się dopiero po zakończeniu fazy wzrostu tak wygląda ludzkie ciało. Kość udowa, czyli kość udowa, jest najdłuższą w ludzkim ciele i najsilniejszą kością. Pomimo tego, że jest pusty, wytrzymuje większy ciężar niż beton. Najmniejszą kością w ludzkim ciele jest strzemię, jedna z trzech kości, które mamy w uszach.

Masz 160 tysięcy km naczyń krwionośnych

Ludzkie ciało

Rozległość układu krążenia jest niewiarygodna. Naczynia krwionośne osoby dorosłej mają ponad 160 tysięcy kilometrów długości, wystarczy to czterokrotnie okrążyć ląd.
Aorta jest uważana za największą tętnicę w organizmie, opuszcza serce, przechodzi przez klatkę piersiową i kieruje się w kierunku brzucha, gdzie dzieli się, doprowadzając krew do nóg, z drugiej strony naczynia włosowate są niezwykle małe i mają około 5 mikrometrów Chociaż naczynia włosowate są najmniejszymi probówkami krwi, stanowią około 80% całej tej długości.

Możesz rozpoznać smak umami

Ludzkie ciało oprócz czterech podstawowych smaków, których nauczyliśmy się w szkole: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Naukowcy uznali smak umami, czyli pyszny, za piąty smak, który może wyróżnić człowiek. Język osoby dorosłej ma około 10 000 kubków smakowych, które rozwijają się przez całe życie. Dzieci w naturalny sposób preferują słodycze, ponieważ mają mniej kubków smakowych niż osoba dorosła, przez całe życie podniebienie zmienia się wraz z aktywacją kubków smakowych. Tak więc, gdy dorośniesz, nie lubisz już tych samych potraw, które lubiłeś, gdy byłeś dzieckiem

Mózg nie jest w stanie odczuwać bólu

Nie ma czujników bólu podłączonych bezpośrednio do mózgu. Ale w błonach i skórze pokrywającej czaszkę i mózg znajdują się czujniki. Bóle, które odczuwamy, gdy jesteśmy