Ludzkie ciało. 15 ciekawych faktów na jego temat

15 ciekawych faktow na temat ludzkiego ciala


Poniżej znajduje się 15 faktów na temat co kryje ludzkie ciało.

Twoje włosy są martwe

Włosy żyją tylko wtedy, gdy są jeszcze w naskórku. Pod względem chemicznym włos w 50% składa się z węgla, 21% tlenu, 17% azotu, 6% wodoru i 1% siarki, co zapewnia odpowiednią ilość ciepła do krążenia krwi, a tym samym do wzrostu włosów. Ale kolor włosów wpływa na liczbę pasm: blondynki mają najwięcej włosów, podczas gdy rude są na ostatniej pozycji. Chociaż martwy, jego włosy są sztywne: zawierają informacje o wszystkim, co przeszło przez jego krew, w tym o narkotykach. Dlatego jest używany w testach antydopingowych.

Paznokcie u rąk rosną szybciej niż u nóg.

Wzrost paznokci zależy od wieku, płci, stanu zdrowia i genetyki. W rzeczywistości paznokcie rosną szybciej niż paznokcie u nóg, ponieważ nasze dłonie są fizycznie bliżej naszego serca. W końcu otrzymują lepszy dopływ tlenu i składników odżywczych, transportowanych przez małe naczynia włosowate znajdujące się tuż pod naszymi paznokciami. Niezależnie od tempa wzrostu, paznokcie dłoni i stóp mają ten sam mechanizm wzrostu, składa się głównie z keratyny, substancji znajdującej się również w skórze i włosach, a także w rogach i kopytach zwierząt.

Język jest jednym z najsilniejszych mięśni ciała

Wielkość mięśni nie jest synonimem siły, ludzkie ciało ma ponad 600 mięśni. Język jest jednym z najsilniejszych i najbardziej elastycznych mięśni ludzkiego ciała. To także jeden z regionów naszego organizmu, w którym występuje najwięcej mikroorganizmów: w 1 ml śliny znajduje się około 1 miliona bakterii. Gdyby nie było języka, nie bylibyśmy w stanie poprawnie mówić, jeść, połykać, a nawet śpiewać! Język pomaga wydawać określone dźwięki, pozwala ludziom smakować jedzenie i może dawać wskazówki dotyczące ogólnego stanu zdrowia ludzi.

Déjà vu jest prawdziwe

Déjà vu ma nadprzyrodzoną reputację. Ale uczucie, że już doświadczyłeś sytuacji teraźniejszej, gdy ona się pojawia, pojawia się, gdy mózg wysyła sygnały, aby sprawdzić, czy wystąpił jakikolwiek rodzaj „błędu pamięci”. Innymi słowy, zjawisko polega na tym, że nasz mózg sprawdza, czy nie ma niezgodności między tym, czym naprawdę żyjemy, a tym, co myślimy, że żyjemy. Déjà-vu może być dobrym znakiem, ponieważ pokazuje, że system „sprawdzania pamięci” działa dobrze i jest mniej prawdopodobne, że pomylisz przeszłe sytuacje z obecnymi

Ludzkie ciało. Motyle w żołądku

Żołądek jest stymulowany przez nerw. Zakochanie się lub zainteresowanie kimś budzi system przyjemności, który wywołuje reakcje w ciele. Uczucie motyli w żołądku jest tylko oznaką stresu cielesnego. Dopamina jest pierwszym neuroprzekaźnikiem, który objawia się, gdy widzisz kogoś atrakcyjnego. Uwalnianie różnych hormonów powoduje przyspieszenie akcji serca, wzrost temperatury twarzy i zmianę koloru policzków.

Dzieci mają więcej kości w ciele niż dorośli

Kości łączą się w trakcie wzrostu człowieka, w wyniku czego szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości o różnych kształtach i rozmiarach. Na przykład w czaszce dziecka uważamy, że jest sześć kości, które następnie pasują do siebie i stają się jedną. Zdecydowana większość kości złączy się dopiero po zakończeniu fazy wzrostu tak wygląda ludzkie ciało. Kość udowa, czyli kość udowa, jest najdłuższą w ludzkim ciele i najsilniejszą kością. Pomimo tego, że jest pusty, wytrzymuje większy ciężar niż beton. Najmniejszą kością w ludzkim ciele jest strzemię, jedna z trzech kości, które mamy w uszach.

Masz 160 tysięcy km naczyń krwionośnych

Ludzkie ciało

Rozległość układu krążenia jest niewiarygodna. Naczynia krwionośne osoby dorosłej mają ponad 160 tysięcy kilometrów długości, wystarczy to czterokrotnie okrążyć ląd.
Aorta jest uważana za największą tętnicę w organizmie, opuszcza serce, przechodzi przez klatkę piersiową i kieruje się w kierunku brzucha, gdzie dzieli się, doprowadzając krew do nóg, z drugiej strony naczynia włosowate są niezwykle małe i mają około 5 mikrometrów Chociaż naczynia włosowate są najmniejszymi probówkami krwi, stanowią około 80% całej tej długości.

Możesz rozpoznać smak umami

Ludzkie ciało oprócz czterech podstawowych smaków, których nauczyliśmy się w szkole: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Naukowcy uznali smak umami, czyli pyszny, za piąty smak, który może wyróżnić człowiek. Język osoby dorosłej ma około 10 000 kubków smakowych, które rozwijają się przez całe życie. Dzieci w naturalny sposób preferują słodycze, ponieważ mają mniej kubków smakowych niż osoba dorosła, przez całe życie podniebienie zmienia się wraz z aktywacją kubków smakowych. Tak więc, gdy dorośniesz, nie lubisz już tych samych potraw, które lubiłeś, gdy byłeś dzieckiem

Mózg nie jest w stanie odczuwać bólu

Nie ma czujników bólu podłączonych bezpośrednio do mózgu. Ale w błonach i skórze pokrywającej czaszkę i mózg znajdują się czujniki. Bóle, które odczuwamy, gdy jesteśmy uderzeni lub podczas prostego bólu głowy, są emitowane przez te czujniki. Mechanizm powstawania bólu w organizmie działa poprzez nocyceptory, zakończenia nerwowe, które są receptorami bólu na skórze, stawach i niektórych narządach wewnętrznych. Jego funkcją jest wykrywanie zmian fizycznych, chemicznych lub termicznych, które mogą zniszczyć nasze tkanki. Ludzkie ciało to również ból głowy związany z kacem jest zwykle wynikiem odwodnienia spowodowanego spożyciem alkoholu, co powoduje ból naczyń krwionośnych głowy

Skóra jest największym organem w ludzkim ciele

Dorosły człowiek nosi około 3,6 kg skóry, aw tej fazie narząd ma około dwóch metrów kwadratowych. Skóra jest stale odnawiana i służy jako ochrona. Ludzkie ciało to również skóra na opuszkach palców ma specjalny znak: odciski palców, są unikalne dla każdego człowieka i pomagają nam łatwiej trzymać przedmioty. Pacjenci z zespołem Nagali nie mają odcisków palców. Zobacz też; 10 bezużytecznych części ludzkiego ciała.

Jesteśmy wodą

Ludzkie ciało składa się w 70% z wody, co odpowiada połowie naszej wagi. U noworodka liczba ta jest jeszcze większa: 78%. Każda część ciała ma wodę, w tym nasze kości. Płuca i wątroba to narządy pobierające najwięcej wody, nawet więcej niż sama krew. Woda odgrywa ważną rolę w transporcie składników odżywczych i regulacji temperatury ciała. Mimo to nasz organizm nie jest w stanie magazynować wody, po spożyciu woda rozprowadza się po całym organizmie. Szklanka wody potrzebuje około 30 do 60 minut, aby przejść przez całą drogę, część pozostaje we krwi, a następnie jest rozprowadzana do wszystkich narządów i mięśni.

Masz 2 metry DNA w każdej komórce

Intensywność zagęszczenia DNA jest ekstremalna. Tak ekstremalne, że gdyby wszystkie fragmenty DNA z każdego ludzkiego chromosomu były połączone ze sobą od końca do końca, a następnie rozciągnięte, mielibyśmy 2 metry materiału genetycznego. Ta ilość odpowiada materiałowi genetycznemu pojedynczej komórki. Innym ciekawym faktem jest to, że małpy bonobo i ludzie mają 98,7% tej samej mapy genetycznej, taki sam odsetek, jaki mają ludzie z szympansami. Bonobo, szympansy i ludzie mieli jednego wspólnego przodka około 6 milionów lat temu, ale ten wspólny przodek pozostaje nieznany.

Serce bije średnio 100 tysięcy razy dziennie

Serce osoby dorosłej bije od 60 do 100 razy na minutę. Oznacza to, że jest około 100 tysięcy razy dziennie, 35 milionów trafień w ciągu jednego roku, a w wieku 70 lat serce bije około 2,5 miliarda razy; – a u dzieci liczba ta jest jeszcze wyższa. Serce ma własny system elektryczny, który pozwala organowi funkcjonować poza ciałem, o ile masz wystarczający zapas tlenu. Ludzkie ciało a w nim serce jest tak silne, że jego skurcze mają wystarczający nacisk, aby wytrysnąć krew na odległość prawie 10 metrów.

Ludzkie oko może rozróżnić do 10 milionów różnych kolorów

Siatkówka ma 120 milionów komórek wyspecjalizowanych w wykrywaniu kolorów i intensywności światła, którymi są czopki i pręciki. Ślepota barw to choroba, w której osoba ma trudności z widzeniem kolorów takich jak czerwony lub zielony. Poza tym obrazy uchwycone przez oczy są wyświetlane na siatkówce (dnie oka) do góry nogami! Jednak mózg odwraca je, tak że mamy wrażenie, że znajdują się w normalnej pozycji.

W twoich ustach jest więcej bakterii niż ludzi na świecie

Ludzkie ciało. Około 50 miliardów bakteria zamieszkują usta każdego człowieka! Te mikroorganizmy żyją w dobrze zorganizowany sposób i nie wszystkie z nich są szkodliwe dla zdrowia. W rzeczywistości niektóre są niezbędne do utrzymania dobrego zdrowia. Na uwagę zasługuje również rola bakterii w środowisku: Jest to niezwykle ważne dla recyklingu materii organicznej, czyli bakterie wspólnie z grzybami przeprowadzają proces rozkładu, przekształcając martwą materię organiczną i zawracając ją do gleby w postaci materii nieorganicznej.

Może cię zaciekawi?

W Paryżu złowiono ogromnego suma

Ziemia znalazła się najbliżej Słońca w 2021

Top 15 najprzystojniejszych mężczyzn na świecie 2021

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

photomix image 2

Top 15 najprzystojniejszych mężczyzn na świecie 2021

Top 15 miejsc do odwiedzenia w Egipcie w 2021 roku

Top 15 miejsc do odwiedzenia w Egipcie w 2021 roku