Herbata. Top 10 krajów na świecie produkujących herbatę.

Top 10 krajow produkujacych herbate na swiecie

Herbata od kilkudziesięciu lat jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Niezależnie od tego, czy jest to małe spotkanie, czy samotny czas w domu, herbata odgrywa bardzo dużą rolę jako towarzysz. Ze względu na swoją popularność i wysoki wskaźnik spożycia, dziś herbata jest szeroko produkowana w różnych krajach na całym świecie. Chociaż uprawa herbaty jest uprawiana w ponad 60 krajach, głównym regionem produkcji herbaty są Azja i Afryka. Zanurkujmy więc głębiej i zobaczmy 10 krajów produkujących herbatę z największą liczbą krajów na świecie.

IRAN

Ludzie w Iranie są zakochani w herbacie, odkąd została tam wprowadzona pod koniec 15 roku życiath stulecie. Opowieści dotyczące historii herbaty w Iranie mówią, że książę Kashef odkrył i nauczył się tajnej sztuki uprawy herbaty podczas ukrytego pościgu w Indiach jako robotnik. Następnie wdrożył to, czego się nauczył, wraz z kilkoma próbkami, które kupił, i rozpoczął uprawę herbaty. Dziś Iran znajduje się na liście krajów, które produkują herbatę, które produkują około 75 000 ton.

herbata

JAPONIA

Japonia z produkcją około 88 900 ton herbaty jest kolejnym azjatyckim krajem na liście. Ze względu na warunki glebowe i zmiany klimatyczne możliwa jest uprawa herbaty w prawie każdym stanie Japonii, być może poza regionem Osaki i wyspy Hokkaido. Shizuka, Kagoshima, Kyushu i Miyazaki to tylko kilka stanów, w których uprawia się głównie herbatę w Japonii. Nawet przy tak dużej produkcji herbaty, ze względu na ogromne zapotrzebowanie na herbatę w samym kraju, eksport japońskiej herbaty jest bardzo niski.

ARGENTYNA

Podczas gdy kawa jest najpopularniejszym gorącym napojem w Ameryce Południowej, herbata zyskała prawdziwego fana w Argentynie, ze względu na masową produkcję herbaty w tym kraju. Misiones i Corrientes to regiony, w których herbata jest szczególnie uprawiana w Argentynie. W latach dwudziestych XX wieku w związku z eksperymentem z uprawami, na który nalegał rząd Argentyny, wprowadzono herbatę. Yerba mate to lokalnie produkowana i najbardziej lubiana herbata w kraju. Duża część produkowanej tu herbaty jest eksportowana w ramach wymiany zagranicznej do krajów takich jak USA, Wielka Brytania i inne kraje europejskie.

INDONEZJA

Przy rocznej produkcji około 144 000 ton herbaty w Azji Południowo-Wschodniej Indonezja ma 7th największy kraj produkujący herbatę. Najczęściej produkowaną herbatą w Indonezji jest czarna i zielona herbata, wprowadzona przez holenderską firmę wschodnioindyjską w XVIII wieku. Różnorodność herbat uprawianych w tym kraju wywodzi się z Indii Assam. Produkowane w Indonezji są znane na całym świecie ze swojego zdrowego charakteru, który pozyskiwany jest z katechiny, bezpośredniego fenolu i przeciwutleniacza.

WIETNAM

Wietnam jest kolejnym krajem azjatyckim o zdolności produkcyjnej do 240 000 ton herbaty rocznie. Kraj poznał uprawę herbaty za pośrednictwem Francuzów, którzy byli wówczas władcami kolonialnymi. Wietnam uprawia szeroką gamę herbat, w tym herbatę czarną, zieloną, białą i specjalny smak herbaty lotosowej. Większość upraw herbaty jest uprawiana na terytorium Yen Bai położonym w północnej części Wietnamu.

TURCJA

Miłość Turków do herbaty jest tak ogromna, że ​​spożywają ją prawie co drugą godzinę w ciągu dnia. Turcja co roku uprawia 250 000 ton herbaty, a większość z nich konsumuje sam obywatel Turcji, co sprawia, że ​​eksport herbaty jest stosunkowo mniejszy. Turcja specjalizuje się w produkcji herbaty Riza, zwanej również herbatą turecką, która jest rodzajem czarnej herbaty. Główna produkcja herbaty w kraju odbywa się na niewielkim obszarze w pobliżu miasta Rize, które znajduje się na Morzu Czarnym na końcu zachodniego wybrzeża Turcji.

Może cię zainteresuje: Top 10 fascynujących i niezwykłych motyli

SRI LANKA

Sri Lanka produkuje herbatę nie tylko jako napój, ale jako ważny składnik ich gospodarki. Produkcja herbaty jest głównym źródłem utrzymania mieszkańców Azji. Sri Lanka produkuje około 35 000 ton herbaty rocznie. Kandy i Nuwara Eliya to dwa główne hotspoty, w których uprawia się herbatę. Chociaż Sri Lanka to mały kraj, to ilość uprawianej tu herbaty jest oszałamiająca. Wiele głównych krajów produkujących herbatę, takich jak Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Syria, a nawet Turcja, importuje herbatę ze Sri Lanki. Produkcja i eksport herbaty to główna działalność gospodarcza Sri Lanki, ponieważ około 1 miliona ludzi w kraju jest zatrudnionych tylko z powodu herbaty.

KENIA

Spośród wszystkich krajów azjatyckich znajdujących się na liście największych krajów produkujących herbatę, afrykański kraj Kenia zajął trzecie miejscer & D miejsce. Kenia jest największym producentem i eksporterem czarnej herbaty na świecie. Większość herbaty jest uprawiana na terytorium Kericho, Nandi i Nyambene Hills. Kenia zapoznała się z herbatą w 1903 r. Przez GWL Caine, ale w 1924 r. Została zorientowana na zysk tylko przez Malcom Bell dla firmy Brooke Bond. Roczna produkcja herbaty w Kenii wynosi 500 000 ton.

INDIE

W Indiach herbata jest popularnie nazywana „chai”. I można śmiało powiedzieć, że również uważany jest za narodowy napój tego kraju. Spożycie herbaty w Indiach jest tak wysokie. Większość uprawianej herbaty jest przechowywana do użytku domowego, a następnie jest eksportowana do innych krajów. W czasach imperium brytyjskiego masową produkcję herbaty zapoczątkowała Kompania Wschodnioindyjska. Bez wątpienia słynna herbata Assam jest popularna na całym świecie. I to jest stan, w którym większość herbaty jest produkowana w Indiach wraz z Darjeeling. Herbata uprawiana w południowym regionie Nilgiri jest również znana i szeroko spożywana. Indie są drugim co do wielkości krajem produkującym herbatę na świecie, z uprawą przekraczającą 1 250 000 ton rocznie.

Może cię zainteresuje: 10 najbardziej dziwacznych hoteli na świecie

CHINY

Chiny są największym na świecie krajem produkującym herbatę. Kraj, który urodził odkrycie herbaty i wprowadził najsłynniejszy gorący napój na świecie. Kraj eksportuje 40% całkowitej herbaty na świecie, produkując prawie 2400000 ton rocznie. Junnan, Zhejiang i Guangdong to główne regiony, w których uprawia się herbatę w Chinach. Oczywiście będąc największym producentem i eksporterem herbaty na świecie. Chiny uprawiają niesamowitą zieloną herbatę o nazwie Green Gunpowder, Dragon Well i wiele innych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

1694fb4bb6b680cb7f46cbb7775f

Zakopane. Policja interweniowała aż 200 razy.

Handel w pandemii. Spadki ruchu w sklepach nawet o 40 proc.

Handel w pandemii. Spadki ruchu w sklepach nawet o 40 proc.