10 najlepszych cudów świata – lista cudów

10 najlepszych cudow swiata lista cudow

Jest lista 10 największych cudów świata, które są arcydziełem umiejętności i pracy ręcznej ludzi tamtej epoki. Dziś jesteśmy zdumieni, widząc te cuda, że ​​w tak odległych czasach bez nowoczesnej technologii i maszyn powstawały tak wspaniałe konstrukcje.

Lista 10 największych cudów świata

Łaźnie rzymskie

cudów świata

Słynny kompleks łaźni rzymskich jest miejscem historycznym w Somerset. Dom jest dobrze zachowanym rzymskim miejscem do publicznych kąpieli. To rekonstrukcja zniszczonych wcześniej łaźni. Został zniszczony w VI wieku, odbudowa łaźni nastąpiła z czasem, a ostatnie dobudowy dokonano pod koniec XIX wieku.

Łaźnie są główną atrakcją turystyczną współczesnego świata. Corocznie odwiedza je ponad milion odwiedzających. Został przedstawiony w programie telewizyjnym Siedem cudów natury w 2005 roku jako jeden z cudów West Country. Zwiedzający mogą zobaczyć Łaźnie i Muzeum, ale nie mogą wejść do wody.

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa wieża w Pizie

Wieża ta została zbudowana jako pierwsza w Pizie, mieście we Włoszech, 14 sierpnia 1173 roku. Jest znana z pochylenia w prawą stronę. Do tej pory jest stabilny i nic się z nim nie dzieje zamiast przechyłu.

Koloseum

Koloseum

Koloseum, czyli Koloseum, pierwotnie Amfiteatr Flawiuszów to eliptyczny amfiteatr w centrum Rzymu we Włoszech. To jedna z najwspanialszych architektur, jakie kiedykolwiek zbudowano w historii Rzymu. Koloseum było pierwotnie znane jako Amfiteatr Flawiuszów i jest największym amfiteatrem, jaki kiedykolwiek zbudowano w Cesarstwie Rzymskim. Jest to okrągła konstrukcja, która zajmuje miejsce na wschód od Forum Romanum. Ten amfiteatr został zbudowany w celu organizowania zawodów gladiatorów, dramatów i gier, takich jak polowanie na zwierzęta, konstruowanie pozorowanych bitew morskich, a publiczność mogła również oglądać go na otwartej przestrzeni i kibicować swoim ulubieńcom.

Chichen Itza

Chichen Itza

Zostało założone przez cywilizację Majów w 400 rne i znajduje się w północno-środkowej, północnej części Półwyspu Jukatan, zwanego obecnie Meksykiem. Chichen ma 1500-letnią historię i znajduje się 75 mil od Meridy. Mówi się, że był to główny regionalny punkt różnych ceremonii. We wcześniejszych czasach był rządzony przez księży. Chichen oznacza „U ujścia studni Itza”. Słowo Chi oznacza „usta”, Chen – „dobrze”, a Itza – „plemię Itza”. Głównym przekonaniem jest to, że ludzie byli rzucani z góry jako ofiara, aby uszczęśliwić ich boga, a tymi, którzy mogli przetrwać, byli ci, których uważano za widzących.

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Arcydzieło konstrukcji, Hagia Sophia to dawna chrześcijańska bazylika patriarchalna (kościół), później cesarski meczet, a obecnie muzeum w Stambule w Turcji. Hagia Sophia jest obecnie drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Turcji, przyciągającym prawie 3,3 miliona odwiedzających rocznie.

Od swojej początkowej konwersji aż do budowy pobliskiego Meczetu Sułtana Ahmeda (Błękitny Meczet w Stambule) w 1616 roku był głównym meczetem w Stambule. Hagia Sophia była inspiracją dla wielu innych meczetów osmańskich, takich jak Błękitny Meczet, Meczet Şehzade, Meczet Süleymaniye, Meczet Rüstem Paszy i Meczet Kılıç Ali Paşa

Machu Picchu

Machu Picchu

Machu Picchu to prekolumbijskie imperium Inków, położone prawie 8000 stóp nad poziomem morza. Teren znajduje się na grzbiecie górskim nad doliną Urubamby w Peru. Miasto nazywane jest także „zaginionym miastem Inków”. Machu Picchu zostało zbudowane około 1450 roku, u szczytu imperium Inków. Został opuszczony nieco ponad 100 lat później, w 1572 roku, jako spóźniony rezultat hiszpańskiego podboju.

Machu Picchu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. W 2007 roku zostało wybrane jednym z Siedmiu Nowych Cudów Świata w ogólnoświatowej ankiecie internetowej.

Taj Mahal z Agry

Taj Mehal z Agry

Został zbudowany przez słynnego władcę Mogołów Shah Jahana na pamiątkę jego ukochanej żony Mumtaz Mahal. Taj Mahal jest uważany za najlepszy przykład architektury Mogołów i jest powszechnie uznawany za „klejnot sztuki muzułmańskiej w Indiach”. Jest to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie i symbol bogatej historii Indii. Taj Mahal przyciąga ponad 3 miliony odwiedzających rocznie. W 2007 roku został uznany za jeden z 10 najlepszych cudów świata.

Statua Chrystusa Odkupiciela

Statua Cristo Rendetor

Jest to największy posąg w stylu Art Deco na świecie i piąty co do wielkości posąg Jezusa na świecie. Symbol chrześcijaństwa na całym świecie, posąg stał się również ikoną kultury zarówno w Rio de Janeiro, jak iw Brazylii i jest wymieniony jako jeden z siedmiu nowych cudów świata. Statua ma 30 metrów wysokości, z wyłączeniem 8-metrowego cokołu. Ramiona rozciągają się na 28 metrów (92 stóp) szerokości. Wykonany jest ze zbrojonego betonu i steatytu i został zbudowany w latach 1922-1931.

Zobacz również: Top 10 najdroższych kwiatów na świecie

Petra

Ogólny widok Petry

Jest to archeologiczne miasto Jorden, które słynie z architektury wykutej w skale i systemu wodociągów. Inna nazwa Petry to Rose City ze względu na kolor kamienia, z którego została wyrzeźbiona. Założona w 312 roku p.n.e. jako stolica arabskich Nabatejczyków, jest symbolem Jordanii. Leży na zboczu Jebel al-Madhbah w kotlinie pośród gór, które tworzą wschodnią flankę Arabah (Wadi Araba), dużej doliny biegnącej od Morza Martwego do Zatoki Akaba.

Petra została wymieniona wśród Nowych 7 Cudów Świata w 2007 roku. Jest to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Jordanii i jedno z 10 najlepszych miejsc do zobaczenia.

Wielki Mur Chiński

10 najlepszych cudów świata

Uważany za jeden z siedmiu nowych cudów świata, Wielki Mur Chiński został zbudowany w VII wieku pne. Jest to seria fortyfikacji zbudowanych w celu ochrony chińskich państw i imperiów przed najazdami i najazdami różnych koczowniczych grup stepu eurazjatyckiego. Jest uznawany na całym świecie za jedno z najbardziej imponujących osiągnięć architektonicznych w historii. Według badań archeologicznych cała ściana wraz ze wszystkimi odgałęzieniami mierzy 21196 km.

Zobacz również: 10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie

Ponadto Wielki Mur Chiński można również zobaczyć z księżyca. Najwcześniejsze znane odniesienie do tego mitu pojawia się w liście angielskiego antykwariusza Williama Stukeleya, napisanym w 1754 r. Stukeley to napisał;

Ten potężny mur z czterdziestu mil [130 km] długości przekracza jedynie Chiński Mur, który stanowi znaczną liczbę na ziemskiej kuli ziemskiej i można go dostrzec na Księżycu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Bez nazwy 1

Brooklyn Beckham z nowym tatuażem dla Nicoli Peltz

Bezplatny szablon PSD przewodnika po wycieczkach i podróżach

Bezpłatny szablon PSD przewodnika po wycieczkach i podróżach