w

10 najlepszych cudów świata – lista cudów

10 najlepszych cudów świata – lista cudów

Jest lista 10 największych cudów świata, które są arcydziełem umiejętności i pracy ręcznej ludzi tamtej epoki. Dziś jesteśmy zdumieni, widząc te cuda, że ​​w tak odległych czasach bez nowoczesnej technologii i maszyn powstawały tak wspaniałe konstrukcje.

Lista 10 największych cudów świata

Łaźnie rzymskie

cudów świata

Słynny kompleks łaźni rzymskich jest miejscem historycznym w Somerset. Dom jest dobrze zachowanym rzymskim miejscem do publicznych kąpieli. To rekonstrukcja zniszczonych wcześniej łaźni. Został zniszczony w VI wieku, odbudowa łaźni nastąpiła z czasem, a ostatnie dobudowy dokonano pod koniec XIX wieku.

Łaźnie są główną atrakcją turystyczną współczesnego świata. Corocznie odwiedza je ponad milion odwiedzających. Został przedstawiony w programie telewizyjnym Siedem cudów natury w 2005 roku jako jeden z cudów West Country. Zwiedzający mogą zobaczyć Łaźnie i Muzeum, ale nie mogą wejść do wody.

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywa wieża w Pizie

Wieża ta została zbudowana jako pierwsza w Pizie, mieście we Włoszech, 14 sierpnia 1173 roku. Jest znana z pochylenia w prawą stronę. Do tej pory jest stabilny i nic się z nim nie dzieje zamiast przechyłu.

Koloseum

Koloseum

Koloseum, czyli Koloseum, pierwotnie Amfiteatr Flawiuszów to eliptyczny amfiteatr w centrum Rzymu we Włoszech. To jedna z najwspanialszych architektur, jakie kiedykolwiek zbudowano w historii Rzymu. Koloseum było pierwotnie znane jako Amfiteatr Flawiuszów i jest największym amfiteatrem, jaki kiedykolwiek zbudowano w Cesarstwie Rzymskim. Jest to okrągła konstrukcja, która zajmuje miejsce na wschód od Forum Romanum. Ten amfiteatr został zbudowany w celu organizowania zawodów gladiatorów, dramatów i gier, takich jak polowanie na zwierzęta, konstruowanie pozorowanych bitew morskich, a publiczność mogła również oglądać go na otwartej przestrzeni i kibicować swoim ulubieńcom.

Chichen Itza

Chichen Itza

Zostało założone przez cywilizację Majów w 400 rne i znajduje się w północno-środkowej, północnej części Półwyspu Jukatan, zwanego obecnie Meksykiem. Chichen ma 1500-letnią historię i znajduje się 75 mil od Meridy. Mówi się, że był to główny regionalny punkt różnych ceremonii. We wcześniejszych czasach był rządzony przez księży. Chichen oznacza „U ujścia studni Itza”. Słowo Chi oznacza „usta”, Chen – „dobrze”, a Itza – „plemię Itza”. Głównym przekonaniem jest to, że ludzie byli rzucani z góry jako ofiara, aby uszczęśliwić ich boga, a tymi, którzy mogli przetrwać, byli ci, których uważano za widzących.

Hagia Sophia

Hagia Sophia

Arcydzieło konstrukcji, Hagia Sophia to dawna chrześcijańska bazylika patriarchalna (kościół), później cesarski meczet, a obecnie muzeum w Stambule w Turcji. Hagia Sophia jest obecnie drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Turcji, przyciągającym prawie 3,3 miliona odwiedzających rocznie.

Od swojej początkowej konwersji aż do budowy pobliskiego Meczetu Sułtana Ahmeda (Błękitny Meczet w Stambule) w 1616 roku był głównym meczetem w Stambule. Hagia Sophia była inspiracją dla wielu innych meczetów osmańskich, takich jak Błękitny Meczet, Meczet Şehzade, Meczet Süleymaniye, Meczet Rüstem Paszy i Meczet Kılıç Ali Paşa