w

10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie

Starożytny Egipt jest jedną z najbardziej fascynujących kultur, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię i pomimo wszystkich badań i studiów przeprowadzonych w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ich styl życia, tradycje i wierzenia otaczają wciąż wiele tajemnic.

10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie

Poznaj ciekawostki dotyczące kotów w Egipcie. Jedną z głównych cech, co do której zgadzają się wszyscy badacze, jest to, że Egipcjanie fascynowali się zwierzętami, a wiele z nich było wykorzystywanych do wyjaśniania niezrozumiałych zjawisk lub kojarzonych z bogami. Nie jest nielogiczne, jeśli pomyślimy o tym, jak wyglądało życie w tamtych czasach i o wszystkich zagrożeniach, przed którymi nieustannie stawali ludzie. Zwykle zwierzęta o silniejszym znaczeniu religijnym i duchowym były im najbliższe, tym prostsze, że mogły je codziennie zobaczyć. W tym przypadku Egipcjanie rozwijają szczególne przywiązanie do kotów ponad jakiekolwiek inne zwierzę. Powód jest nadal niepewny i pozostaje jedną z wielu tajemnic starożytnego Egiptu.

Wiemy na pewno, że Egipcjanie podziwiali koty, ponieważ były one jednym z najbardziej czczonych gatunków. Egipcjanie byli pierwszą cywilizacją, która ich udomowiła i traktowano ich jak innego domownika. Pomimo tego, że był używany jako obrońca domów, niektóre badania sugerują, że Egipcjanie wierzyli, że koty są spokrewnione z bóstwami. Dlatego otrzymali uprzywilejowane traktowanie ze strony społeczności.

Przed przeczytaniem proszę wziąć pod uwagę, że jest to ogólna rekompilacja interesujących faktów, niektóre z nich mogą się nieznacznie zmienić w zależności od tego, do jakiej epoki się odnosimy. Niemniej jednak wszystkie te stwierdzenia były prawdziwe w pewnym momencie ich starożytnej historii.
To jest lista 10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie, których możesz nie znać…

Bogini Bastet została przedstawiona w postaci głowy kota.

Bogini Bastet

10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie 9

Bogini Bastet była zwykle przedstawiana z głową kota i złotym kolczykiem. Uważano, że jednym ze sposobów, w jakie ludzie mogli obrazić boginię, było skrzywdzenie jednego z jej kotów. Kiedy była naprawdę zła, mogła przemienić się w przerażającego lwa spragnionego krwi, a jedynym sposobem na jej uspokojenie było podanie piwa. Reprezentowała piękno, radość, miłość, szczęście i była obrońcą ludzi.

Bastet była niezwykle popularna podczas drugiej dynastii (2890-2670 pne) i miała swój ośrodek kultowy w mieście Bubastis. Uważa się, że w mieście zbudowano świątynię na jej cześć, a zmumifikowany kot został pochowany w środku jako ofiara dla bogini.

Egipskie słowo oznaczające kota brzmiało onomatopeja, która brzmiała jak prawdziwy kot.

10 ciekawostek o kotach w starożytnym Egipcie

10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie 10

Zdaniem ekspertów słowo kot w starożytnym Egipcie było wymawiane jako „miu” lub „miau”. Odnosi się to do dźwięku, jaki koty wydają, kiedy miauczą.

Ciekawe jest to, że pomimo ich wielkiego podziwu mieli tylko jedno słowo na określenie kotów. To było ogólne słowo, co oznacza, że ​​nie rozróżniali gatunków ani żadnej innej kategoryzacji. Ponadto w alfabecie egipskim występuje jerogr, który reprezentuje wyłącznie koty, co jest oczywiście sylwetką kota.

Zobacz również;10 najbardziej dziwnych rodzin na świecie

Zabicie kota lub udział w jego śmierci było karane śmiercią.

ciekawostki o kotach w starożytnym Egipcie
10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie 11

Zabicie kota by