Zwrot podatku z Niemiec – co warto wiedzieć?

glówne 20220805090938 pexels photo 109629.jpeg

Praca w Niemczech jest od wielu lat bardzo atrakcyjna dla Polaków. Związane jest to przede wszystkim z wysokimi zarobkami oraz doskonałymi warunkami socjalnymi. Przekłada się to na bardzo dobre warunki do życia, co zachęca naszych rodaków do wyjazdu w celach zarobkowych za zachodnią granicę. Przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu w tym kraju warto jednak dowiedzieć się, jak funkcjonuje tamtejszy system podatkowy. Pozwoli nam to uniknąć niespodzianek związanych z rozliczeniem podatku z Niemiec. Jeśli szukasz informacji na ten temat, poniżej znajdziesz streszczenie najważniejszych kwestii.

Kto musi się rozliczyć z podatku z Niemiec?

Obowiązek rozliczenia podatkowego w Niemczech dotyczy rezydentów podatkowych. Taki status mają osoby, które  przebywają na terenie Niemiec nie krócej niż 6 miesięcy w danym roku podatkowym, a ich dochody z tego kraju stanowią ponad 90% wszystkich światowych zarobków.

Finanzamt wymaga złożenia deklaracji także od podatników, którzy uzyskali dochód przekraczający 10 700 euro (dochody wpisane w karcie w pozycji 17 i 20), osób, które posiadały więcej niż jedno miejsce zatrudnienia oraz emerytów i rencistów.

Nierezydenci w dalszym ciągu mogą jednak złożyć dobrowolne rozliczenie, jednak nie klasyfikują się oni do skorzystania z ulg podatkowych i nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Bardziej szczegółowe informacje najdziesz na stronie https://borsukpodatki.pl/zwrot-podatku-niemcy/.

Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech?

Rozliczenia z Niemieckim urzędem skarbowy należy dostarczyć najpóźniej do dnia 31 maja danego roku podatkowego. Osoby, które zignorują ten termin, zostaną wezwane w postaci pisma urzędowego, na którym wyznaczona zostanie nowa, ostateczna data.

Co jest potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec?

W celu uzupełnienia deklaracji podatkowej potrzebne będą różne dokumenty poświadczające nasze wynagrodzenie oraz potwierdzające możliwość skorzystania z odliczeń podatkowych. Najważniejsza jest karta podatkowa (Lohnsteuerkarte) – jest to odpowiednik polskiego PIT-11 i zawiera wszystkie niezbędne dane dotyczące zarobków oraz składek zdrowotnych, emerytalnych i na podatek dochodowy. To dzięki tym informacjom będziemy w stanie określić wysokość zwrotu podatku z Niemiec.

W przypadku rozliczenia wspólnego z małżonkiem wymagane będzie przedstawienie aktu ślubu, a w przypadku starania się o ulgi z tytułu posiadania dzieci ich akty urodzenia. Niemiecki system podatkowy przewiduje także wiele odliczeń związanych z wykonywaniem danego zawodu, dlatego przydatne okazać się mogą druki poświadczające wydatki na dojazdy do pracy czy zakupiony sprzęt.

Skorzystaj z pomocy kancelarii podatkowej Borsuk Podatki

W dalszym ciągu nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie załatwić wszystkie formalności? Nie chcesz sobie zaprzątać głowy sprawami podatkowymi? W zupełności to rozumiemy, dlatego zapraszamy do skorzystania z usług naszej kancelarii podatkowej. Powierzając nam swoje rozliczenie, zaoszczędzisz mnóstwo cennego czasu. Wszystkimi formalnościami i kontaktem z urzędem zajmiemy się w Twoim imieniu, wystarczy, że prześlesz nam swoje dane i informacje z niemieckiej karty podatkowej.

Zapraszamy do kontaktu! Wszystkiego dowiesz się na naszej stronie https://borsukpodatki.pl/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glówne 20220804235137 g95b90bf8e4c79edf183650f1535cc51b4ef97b60027a851be469bd275ed8b8279c44d114a0fe9a30ae366b94bc626c7cae98d14749a2f160c6c9214f10d16f00 640.jpg

Zakup roweru – na jakie parametry zwrócić uwagę?

suszarka z dyfuzorem

Suszarki z dyfuzorem – do czego służy i jaką wybrać?