Zakup roweru – na jakie parametry zwrócić uwagę?

glówne 20220804235137 g95b90bf8e4c79edf183650f1535cc51b4ef97b60027a851be469bd275ed8b8279c44d114a0fe9a30ae366b94bc626c7cae98d14749a2f160c6c9214f10d16f00 640.jpg

Rower jest coraz częściej wybieranym środkiem lokomocji. Aby jednak jazda nim była komfortowa i bezpieczna, należy dobrać odpowiedni model. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie tego jednośladu?

O czym pamiętać wybierając ten jednoślad?

Na zakup właściwego pojazdu wpływa kilka istotnych czynników. Najważniejsze jest to, aby wybrany rower był odpowiednio spersonalizowany pod swojego użytkownika. W trakcie wyboru należy też wziąć pod uwagę to, po jakich drogach będziemy najczęściej się poruszać, ale także czy z jednośladu chcemy korzystać tylko w ciepłych miesiącach roku, czy też w zimie. W sprzedaży znajdują się modele damskie, męskie, jak i te dla dzieci w różnym wieku. Każdy sklep rowerowy ma w swoim asortymencie różne typy rowerów. Nie bez znaczenia jest też sposób jazdy. Inny model sprawdzi się do spokojnej jazdy po mieście, a inny do jazdy wyczynowej.

Rower- najważniejsze parametry

  1. Typ roweru

Najpierw musimy podjąć decyzję dotyczącą typu roweru oraz jego klasy. Najczęściej wybierane modele to:

  • rowery górskie,
  • rowery crossowe,
  • rowery miejsce,
  • rowery trekkingowe.

Rowery górskie to w dalszym ciągu najpopularniejsze jednoślady w naszym kraju. Modele crossowe polecane są zwłaszcza do jazdy poza miastem czy w parkach. Jednoślady miejsce są dobrą propozycją zwłaszcza do przemieszczania się w miejskiej dżungli. Jeśli chodzi o te trekkingowe to modele przeznaczone do turystyki rowerowej.

2. Rama roweru

Rozmiar ramy musi być dostosowany do naszego wzrostu. Odpowiednio dobrany rozmiar wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz jej wygodę. Z tego względu wybierając swój pojazd, warto dokonać dokładnych pomiarów, a jeżeli będzie to stacjonarny , to najlepiej przymierzyć się do każdego roweru. Nie bez znaczenia jest też materiał wykonania ramy. Te z karbonu są najlżejsze, aluminiowe są trochę od nich cięższe, natomiast najwyższą wagą odznaczają się te stalowe.

3. Wielkość kół

Rozmiar rowerowych kół także powinien odpowiadać wzrostowi użytkownika jednośladu. Trzeba jednak pamiętać, że rozmiar kół zależy od wybranego typu pojazdu. Modele z mniejszymi kołami są zwrotne i zwinne, a te z większymi bez trudu pokonują nawet trudniejsze trasy i przeszkody znajdujące się na nich. Rowery miejskie, crossowe, szosowe i trekkingowe mają zazwyczaj koła o rozmiarze 28 cali. Jednoślady górskie są natomiast wyposażone w koła o rozmiarach 26, 27, 27,5 oraz 29 cali.

4. Napęd i hamulce

Istotną kwestią jest też napęd roweru. Dobrze, jeśli wybrany model będzie miał sporą liczbę biegów, co pozwala na lepsze dopasowanie napędu do pokonywanego terenu. Jeśli chodzi o hamulce, to najczęściej rowery mają na wyposażeniu hamulce szczękowe albo tarczowe. Jeśli chodzi o tarczowe, to wymienia się dwa ich rodzaje, a więc hamulce mechaniczne oraz hydrauliczne.

5. Amortyzacja

Wybór odpowiedniego sposobu amortyzacji zależy od terenu, po jakim będziemy się poruszać. Możemy wybierać wśród dwóch dostępnych rozwiązań, a więc amortyzatora albo sztywnego widelca. Ten pierwszy sprawdzi się do jazdy po miejskich drogach, jak i zróżnicowanym terenie. Sztywny widelec zapewni natomiast lepszą zwinność rowery, co przyda się zwłaszcza podczas jazdy turystycznej.

Istotna jest też płynna regulacja siodełka oraz kierownicy. Dobrze jest też sprawdzić dodatkowy osprzęt, jaki oferuje sklep rowerowy.

Wybierając rower, należy zwrócić uwagę na wszystkie powyższe aspekty. Niekiedy warto zapłacić więcej, aby zakupić wysokiej jakości jednoślad, który spełni wszystkie nasze wymagania. Tylko odpowiedni dobór roweru sprawi, że jazda będzie dla nas przyjemna, wygodna oraz bezpieczna.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glówne 20220801133639 download

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

glówne 20220805090938 pexels photo 109629.jpeg

Zwrot podatku z Niemiec – co warto wiedzieć?