Wymiana oleju silnikowego – kiedy należy to zrobić i jak się do tego zabrać?

wymiana oleju silnikowego

Olej silnikowy jest niezbędny, aby zapewnić jednostce silnikowej odpowiednie smarowanie. Bez jego wystarczającej ilości istnieje ryzyko zatarcia silnika nawet po kilku minutach. Systematyczne wymienianie oleju wydłuży żywotność Twojego auta i pomoże uniknąć kosztownej naprawy.

Kiedy należy wymienić olej w samochodzie?

Wymiana oleju to czynność, którą należy wykonywać przynajmniej raz do roku. Dodatkowo każdy producent samochodów ustala, co ile kilometrów przebiegu należy dokonywać wymiany płynu. Jednak niezależnie od modelu auta, zaleca się wlewać świeży olej mniej więcej co 15-20 tysięcy kilometrów w przypadku eksploatowania pojazdu głównie na długich trasach. Jeśli samochód używany jest raczej na krótkich odcinkach, należy wymieniać go co 10-15 tysięcy kilometrów. Na częstotliwość wymiany tego płynu wpływa także zamontowana instalacja LPG – w tym przypadku temperatura w komorach spalania jest wyższa, w związku z czym olej powinien być wymieniany co 10 tysięcy przejechanych kilometrów.

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Tak, jak w przypadku częstotliwości wymiany, tak w przypadku wyboru oleju, warto zastosować się do zaleceń producenta samochodu. Zdarza się, że zalecają oni zastosowanie oleju konkretnego producenta, jednak decydującym aspektem jest jego specyfikacja. Dostępne są oleje mineralne (najgęstsze), półsyntetyczne oraz syntetyczne (najrzadsze). Te ostatnie zapewniają najlepsze parametry ochronne nawet przy niskich temperaturach. Należy pamiętać, że podczas wymiany oleju silnikowego, należy także pamiętać o założeniu nowego filtra. Odpowiada on za zbieranie nieczystości, które mogłyby uszkodzić jednostkę napędową.

Jak wygląda wymiana oleju w samochodzie?

Wymiana oleju silnikowego nie jest skomplikowaną czynnością, jednak na samodzielną wymianę najlepiej zdecydować się wtedy, gdy mamy do tego odpowiednie warunki i narzędzia. Najbezpieczniej będzie oddać samochód, na przykład do serwisu Mitsubishi w Lublinie, gdzie mechanicy mają doświadczenie, odpowiednia ilość miejsca, narzędzia oraz odpowiednie płyny.

Jeśli jednak decydujesz się samodzielnie wymienić olej silnikowy, pamiętaj, aby umieścić samochód na kanale oraz wyłączyć silnik. Pod miską olejową należy podstawić pojemnik na zużyty płyn, odkręcić korek spustowy (przyda się do tego klucz z długim ramieniem) i czekać, aż cała ciecz spłynie ze zbiornika. Gdy tak się stanie, przykręć korek spustowy. Nie zapomnij także o wymianie filtra na nowy! Teraz można przystąpić do wlania nowego oleju, po tej czynności należy odczekać kilka minut, aby rozprowadził się po silniku. Można także odpalić pojazd, aby chodził na niskich obrotach, po czym sprawdzić poziom oleju w zbiorniku i w razie potrzeby uzupełnić brak.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

pamietaj o przegladzie samochodu

Święta, sylwester, inne sprawy – masz intensywny czas? Sprawdź, czy na pewno o niczym nie zapomniałeś!

co najczesciej transportujemy w polsce

Rodzaje transportu – co najczęściej przewozimy?