Rodzaje transportu – co najczęściej przewozimy?

co najczesciej transportujemy w polsce
Różnorodne formy transportu obserwujemy na co dzień – od przewozu osób (np. komunikacja miejska), przez transport przedmiotów (np. firmy kurierskie) po przewóz samochodów. Przy każdym z nich należy pamiętać o różnych aspektach, które warto uwzględnić podczas zarówno planowania, jak i samego transportu. Szczegóły dotyczące wybranych rodzajów przewozu przeczytasz poniżej.

Transport żywności

Przewóz produktów spożywczych jest jedną z bardziej wymagających dziedzin transportu. Spowodowane jest to w szczególności ściśle określonymi normami oraz dużym zróżnicowaniem artykułów, które określamy jako żywność. Ryzyko związane z takim przewozem jest duże nie tylko ze względu na możliwe poniesienie strat materialnych, ale także ze względu na ewentualne zagrożenie zdrowia przyszłych konsumentów. Pojazdy wykorzystywane do przewozu jedzenia można podzielić na grzewcze i chłodnicze. Wśród tych drugich wyróżniamy auta izotermiczne, które nie posiadają systemu chłodzenia, jedynie izolowane ściany i dach, aby produkty utrzymały swoją temperaturę, oraz chłodnicze, które dodatkowo wyposażone są w mechanizm chłodzący pozwalający obniżyć temperaturę nawet do -20°C.

Samochody wykorzystywane do transportu żywności, aby mogły spełniać swoją funkcję, muszą zostać zatwierdzone przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Jeszcze bardziej wymagające przepisy dotyczą przewozu produktów pochodzenia zwierzęcego i mięsa – auta muszą zostać dodatkowo zarejestrowane w Głównym Inspektoracie Weterynaryjnym, a kierowca musi posiadać aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Transport gabarytów

Transport ładunków, których długość i masa pojazdu przekraczają wymiary i tonaż, które określone są w ustawie, nazywany jest transportem ponadnormatywnym. W ramach tego typu przewozu transportowane są np. maszyny budowlane, elementy infrastruktury drogowej, elementy elektrowni wiatrowych i maszyny rolnicze. Firmy, które oferują przewozy gabarytowe, wyposażone są w różne typy przyczep, które umożliwiają zarówno załadunek, jak i rozładunek. Ten szczególny rodzaj transportu wymaga wcześniejszego zaplanowania trasy, z dbałością o każdy szczegół, aby mógł odbyć się sprawnie. Często przewóz tak dużych ładunków ma wpływ na ruch na drodze, dlatego na etapie planowana pod uwagę brane są różne aspekty, m.in. dostosowanie taboru do parametrów ładunku, przygotowanie odpowiedniego zespołu pilotażowego, eskorty i trasy.

Transport towarów wysokowartościowych

Do przewożonych ładunków wartościowych zalicza się m.in. przedmioty o znacznej wartości (np. sprzęt elektroniczny, biżuteria, dzieła sztuki), wymagające szczególnej ochrony własności intelektualnej (np. przed ich premierą rynkową, prototypy), unikatowe (np. pojedyncze egzemplarze, wykonane na specjalne zamówienie) oraz wytwory przemysłu farmaceutycznego, które trzeba chronić przed nielegalnym wprowadzeniem do obrotu. Towary te należy przewozić w dostosowanych opakowaniach, zachowując szczególną dbałość i bezpieczeństwo ładunku oraz w zamkniętym pojeździe. Aby transport ten przebiegał bezpiecznie i sprawnie, warto zadbać o przemyślany wybór zaufanego kierowcy lub przewoźnika, odpowiednie zabezpieczenie i zapakowanie towaru, zastosowane w pojeździe rozwiązania antywłamaniowe i systemu telematycznego.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju silnikowego – kiedy należy to zrobić i jak się do tego zabrać?

fbs24 zakladanie firmy za granica ryzyko czy inwestycja

Zakładanie firmy za granicą – dlaczego warto skorzystać z usług biura wirtualnego?