Top 10 Największa pustynia świata

1641117645 Top 10 najwiekszych pustyn na swiecie

Chcesz wiedzieć, jaka jest największa pustynia na świecie? Duża część świata to pustynia składająca się z lodu polarnego, tundry, subtropikalnych i zimnych zimowych pustyń. Piaszczysta pustynia Arabii Saudyjskiej jest znana na całym świecie, podczas gdy Arktyka rozciąga się na dużą część świata. Tutaj zebraliśmy listę 10 największych pustyń na świecie. Zobaczmy!


Wielki Basen (Great Basin) – 190 000 m²

Great Basin mroźna zima

Pustynia Wielkiego Kotliny jest częścią Wielkiego Kotliny pomiędzy Sierra Nevada a pasmem Wasatch. Jest to jedna z 10 największych pustyń na świecie o powierzchni 190 000 m².

Ponadto pustynia jest regionem geograficznym, który pokrywa się z stepem Great Basin Shrub Steppe, zgodnie z definicją World Wildlife Fund oraz ekoregionem The Central Basin and Range w USA, zgodnie z definicją Agencji Ochrony Środowiska i US Geological Survey. Jest to pustynia o umiarkowanym klimacie z gorącymi, suchymi latami i śnieżnymi zimami. Pustynia obejmuje dużą część stanu Nevada i rozciąga się na zachodnie Utah, wschodnią Kalifornię i Idaho. Oprócz pustyni Mojave, Sonoran i Chihuahua, pustynia jest jedną z czterech biologicznie zdefiniowanych pustyń w Ameryce Północnej.

Ponadto na pustyni znajdują się ponad 33 szczyty, które przekraczają 9800 stóp (3000 m) wysokości, ale w regionie znajdują się również wysokie doliny, z których większość przekracza 1200 stóp (3900 stóp).

 • Lokalizacja: Ameryka Północna
 • Powierzchnia: 492.098 km2 (190.000 ²)

Pustynia Syryjska – 193 051 m²

Pustynia Syryjska subtropikalna

Pustynia Syryjska jest jedną z 10 największych pustyń na świecie, obejmującą 500 000 kilometrów kwadratowych (193 051 ²) Bliskiego Wschodu. Obejmuje części południowo-wschodniej Syrii, północno-wschodniej Jordanii, północnej Arabii Saudyjskiej i zachodniego Iraku. Stanowi 85% powierzchni lądowej Jordanii i 55% Syrii. Na południu graniczy i łączy się z Pustynią Arabską. Ziemia jest otwartą, kamienistą lub żwirową ścieżką pustynną, czasami przecinaną wadi.

Ponadto Płaskowyż Hamad, wysoki na 700–900 m (2300–3000 stóp) region pośrodku Pustyni Syryjskiej, jest raczej płaską, skalistą półpustynią. Ma skałę wapienną pokrytą żwirem chertowym. Niewielki deszcz, który pada na płaskowyż, spływa do lokalnych solnisk. Najwyższymi szczytami płaskowyżu są ponad 1000-metrowy Khawar um Wul w Arabii Saudyjskiej i 960-metrowa Jebel Aniza na granicy Jordanii, Iraku i Arabii Saudyjskiej.

Wraz z innymi pustyniami Półwyspu Arabskiego, Pustynia Hamad została opisana jako jedna z najbardziej suchych pustyń na świecie.

 • Państwa: Irak, Jordania, Arabia Saudyjska i Syria
 • Powierzchnia: 500 000 km2 (193,051 ²)

Pustynia Patagońska – 259 847 m²

Mroźna zima na Pustyni Patagońskiej

Pustynia Patagońska (Step Patagoński) jest największą pustynią w Argentynie i ósmą co do wielkości pustynią na świecie pod względem obszaru. Zajmuje powierzchnię 673 000 kilometrów kwadratowych (259.847 ²). Pustynia Patagońska znajduje się głównie w regionie Patagonii w południowej Argentynie. Na zachodzie znajdują się Andy, a na wschodzie Ocean Atlantycki.

Ponadto w środkowej części stepu dominują gatunki roślin krzewiastych i zielnych, choć na zachodzie, gdzie opady są duże, krzewy zastępują trawy. Topograficznie pustynia składa się z naprzemiennych płaskowyżów i masywów poprzecinanych dolinami rzek i kanionami. Ponadto w bardziej zachodnich częściach stepu znajdują się jeziora pochodzenia polodowcowego, które przekształcają się w zimne lasy strefy umiarkowanej z jałowymi górami lub dolinami.

 • Powierzchnia: 673.000 km2 (259.847 ²)

Pustynia Kalahari – 347.492 m²

Pustynia Kalahari subtropikalna

Pustynia Kalahari to duża półpustynna piaszczysta sawanna w południowej Afryce. Obejmuje 347 492 mil kwadratowych, w tym części Botswany i Namibii oraz RPA. Pustynia Kalahari jest jedną z 10 największych pustyń na świecie.

Pustynia Kalahari jest domem dla wielu ptaków i zwierząt wędrownych. Wcześniej schronienie dla dzikich zwierząt, od słoni po żyrafy, oraz dla drapieżników, takich jak lwy i gepardy, obecnie jest głównie pastwiskami, chociaż wciąż można spotkać lamparty i gepardy. Ponadto obszar jest obecnie intensywnie wypasany, a ogrodzenie dla bydła ogranicza ruch dzikich zwierząt. Ponadto spośród pustyń półkuli południowej Kalahari jest najbardziej podobna do niektórych pustyń australijskich pod względem szerokości geograficznej i sposobu jej powstawania.

 • Lokalizacja: Południowa Afryka
 • Państwa: Botswana, Namibia i RPA
 • Powierzchnia: 900 000 km2 (347.492 ²)

Pustynia Gobi – 500 002 m²

10 największych pustyń świata mroźna zima

Pustynia Gobi to duża pustynia w Azji Wschodniej. Z powierzchnią 500 002 mil kwadratowych jest to jedna z 10 największych pustyń na świecie. Obejmuje części północnych i północno-wschodnich Chin oraz południową Mongolię. Ponadto pustynne doliny Gobi są ograniczone przez Góry Ałtaj oraz łąki i stepy Mongolii na północy, pustynię Taklamakan na zachodzie, korytarz Hexi i płaskowyż tybetański na południowym zachodzie oraz równinę północnochińską na południu. południowy wschód. Gobi jest znane w historii jako lokalizacja kilku ważnych miast wzdłuż Jedwabnego Szlaku.

Ponadto Gobi to pustynia cienia deszczu, która blokuje opady deszczu docierające do regionu Gobi z Oceanu Indyjskiego utworzonego przez Wyżynę Tybetańską. Jest to szósta co do wielkości pustynia na świecie i druga co do wielkości pustynia w Azji po Pustyni Arabskiej.

 • Państwa: Chiny i Mongolia
 • Powierzchnia: 1 295 000 km2 (500 002 ²)

Powiązane artykuły

Top 10 Największy szpital na świecie

Top lista 10 najpopularniejszych sportów w na świecie.

Top 10 najszczęśliwszych krajów na świecie


Pustynia Arabska – 899.618 m²

10 największych pustyń na świecie subtropikalnych

Pustynia Arabska to rozległy las pustynny w zachodniej Azji. Rozciąga się od Jemenu po Zatokę Perską i od Omanu po Jordanię i Irak. Obejmuje większość Półwyspu Arabskiego o powierzchni 899 618 mil kwadratowych. Ponadto Pustynia Arabska jest piątą co do wielkości pustynią na świecie i największą pustynią w Azji. W jego centrum znajduje się Ar-Rub’al-Khali, jedno z największych ciągłych piasków na świecie.

Ponadto bioróżnorodność w pustynnym regionie Arabii jest bardzo niska, chociaż rosną tu niektóre endemiczne rośliny. Wiele gatunków, takich jak hiena pręgowana, szakal i miodożer, wyginęło w wyniku polowań, ingerencji człowieka i niszczenia siedlisk. Inne gatunki zostały z powodzeniem reintrodukowane, takie jak gazela piaskowa, i są chronione w wielu rezerwatach. Nadmierny wypas zwierząt, jazda terenowa i niszczenie siedlisk ludzkich to główne zagrożenia dla tego pustynnego regionu.

 • Państwa: Irak, Jordania, Kuwejt, Oman, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Jemen
 • Powierzchnia: 2 330 000 km2 (899 618 ²)

Pustynia Australijska – 1 042 476 m²

10 największych pustyń na świecie subtropikalnych

Pustynia Australijska obejmuje 18% australijskiego kontynentu z 1 371 000 km (529 000 ²). Około 35% kontynentu australijskiego otrzymuje tak mało deszczu, że w rzeczywistości jest to pustynia. Pustynie w Australii są rozmieszczone głównie na zachodnim płaskowyżu i nizinach wewnętrznych kraju.

Dodatkowo pustynie Australii Zachodniej są dobrze wyjaśnione przez lekkie parowanie zimnego prądu oceanicznego z Prądu Zachodnioaustralijskiego pochodzenia polarnego, co zapobiega znacznym opadom we wnętrzu kontynentu.

Według standardów międzynarodowych na pustyniach australijskich występuje stosunkowo wysoki poziom opadów. Żadna stacja meteorologiczna zlokalizowana w suchym regionie nie odnotowuje mniej niż 100 mm średnich rocznych opadów. Pustynie Australii, zwłaszcza w głębi kraju, nie mają znaczących opadów letnich.

Ponadto pustynie niekoniecznie są całkowicie pozbawione roślinności, ale zawierają duże obszary, na których roślinność jest bardzo ograniczona pod względem wysokości lub zasięgu. Pustynia Australijska jest jedną z 10 największych pustyń na świecie.

 • Powierzchnia całkowita: 2 700 000 km2 (1042 476 mil kwadratowych)

Sahara – 3 552 140 m²

10 największych pustyń na świecie subtropikalnych

Sahara to jedna z największych pustyń na kontynencie afrykańskim. Jest to największa na świecie gorąca pustynia na niskich szerokościach geograficznych o powierzchni 9 200 000 kilometrów kwadratowych (3552 140 ²). Sahara to trzecia co do wielkości pustynia pod względem powierzchni, mniejsza tylko od pustyń Antarktydy i Arktyki Północnej.

Ponadto pustynia Sahara obejmuje dużą część Algierii, Czadu, Egiptu, Libii, Mali, Mauretanii, Maroka, Nigru, Sahary Zachodniej, Sudanu i Tunezji. Obejmuje również 9 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi 31% Afryki. Gdyby uwzględnić wszystkie regiony o średnich rocznych opadach poniżej 250 mm, Sahara miałaby 11 milionów kilometrów kwadratowych. Jest to również jedna z trzech odrębnych prowincji geograficznych Afrykańskiej Wielkiej Dywizji Geograficznej.

Ponadto Sahara to głównie skalista hamada (kamienny płaskowyż). Ergi stanowią tylko niewielką część, ale kilka wydm ma ponad 180 metrów wysokości.

 • Lokalizacja: Afryka Północna
 • Państwa: Algieria, Czad, Egipt, Libia, Mali, Mauretania, Maroko, Niger, Sudan, Tunezja
 • Powierzchnia: 9 200 000 km2 (3,552,140 ²)

Pustynia Arktyczna – 5 366 820 m²

Pustynia Arktyczna

Ekoregion Pustynia Arktyczna jest ekoregionem lądowym. Obejmuje grupy wysp Svalbard, Ziemię Franciszka Józefa, Severny Island i Severnaya Zemlya na Oceanie Arktycznym powyżej 75 stopni szerokości geograficznej północnej. Region pokryty jest lodowcami, lodem i nagimi skałami w surowym, zimnym klimacie.

Dodatkowo latem temperatury na krótki czas wzrastają powyżej zera, przez co część lodu topnieje, a region zamieszkuje kolonie ptaków i ssaków morskich.

Ponadto Arktyka jest drugą co do wielkości pustynią na świecie po Pustyni Antarktycznej. Zajmuje powierzchnię 13 900 000 km2 i rozciąga się na Alaskę, Kanadę, Finlandię, Grenlandię, Islandię, Jan Mayen, Norwegię, Rosję, Svalbard i Szwecję.

 • Rodzaj: Lód polarny i tundra
 • Lokalizacja: Ameryka Północna – Azja Północna – Europa Północna
 • Państwa: Alaska, Kanada, Finlandia, Grenlandia, Islandia, Jan Mayen, Norwegia, Rosja, Svalbard i Szwecja
 • Powierzchnia: 13 900 000 km2 (5 366 820 mil kwadratowych)

Pustynia Antarktyczna – 5 482 651 m²

10 największych pustyń na świecie polar

Antarktyda to najbardziej wysunięty na południe kontynent na Ziemi. Obejmuje geograficzny biegun południowy i znajduje się w regionie Antarktyki na półkuli południowej. Prawie całkowicie na południe od koła podbiegunowego i otoczony Oceanem Południowym. Na 14 200 000 kilometrów kwadratowych (5 482 651 mil kwadratowych) jest to piąty co do wielkości kontynent na świecie i prawie dwa razy większy od Australii.

Co więcej, duża część Antarktydy to pustynia polarna, z rocznymi opadami 200 mm (8 cali) wzdłuż wybrzeża i znacznie mniej w głębi lądu. Jednak 80% światowych zasobów słodkiej wody jest tam zmagazynowanych, co wystarczy, aby podnieść globalny poziom mórz o prawie 200 stóp, jeśli wszystko się stopi.

Ponadto Antarktyda jest zdecydowanie najmniej zaludnionym kontynentem, z około 5000 mieszkańców latem i około 1000 zimą. Około 98% Antarktydy pokrywa lód o średniej grubości 1,9 km (1,2 mil – 6200 stóp). Ten śnieg rozciąga się na wszystkie, z wyjątkiem suchych dolin McMurdo i najbardziej wysuniętych na północ części Półwyspu Antarktycznego. Pustynia Antarktyczna to największa pustynia na świecie o powierzchni 14 200 000 km2 (5 482 651 mil kwadratowych).

 • Rodzaj: Lód polarny i tundra
 • Powierzchnia: 14 200 000 km2 (5 482 651 mil kwadratowych)

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

1641112030 Top 10 najwiekszych szpitali na swiecie 2022

Top 10 Największy szpital na świecie

screenshot 551

Top 10 najbogatszych ludzi na świecie w 2021