w

Jakie są najpiękniejsze miejsca do zwiedzania w Mongolii

Mongolia znajduje się w Azji Środkowej, graniczy z Rosją i Chinami. Obecnie Mongolia jest jednym z 10 najlepszych krajów do odwiedzenia.

Jakie są najpiękniejsze miejsca do zwiedzania w Mongolii

Co warto zobaczyć i co zwiedzać wybierając się do Mongolii.

Wielki kamień w prowincji Dundgovi:

Jakie są najpiękniejsze miejsca do zwiedzania w Mongolii 11

Wielka Ziemska Kamienna Góra położona w sumach Gobi-Ugtaal i Bayanjargalan w prowincji Dundgovi. To największy region granitowy w Mongolii.

Ikh Gazar Chuluun Uul, położony w sumach Gobi-Ugtaal i Bayanjargalan w prowincji Dundgovi, jest największą częścią Wielkiego Granitowego Regionu Mongolii. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc z ostrymi szczytami i pozostałościami klifów. Został objęty specjalną ochroną państwa Uchwałą Sejmu nr 30 w 2003 roku w celu ochrony jego naturalnego piękna i walorów geograficznych. Znajduje się 80 kilometrów na południowy wschód od Mandalgobi.

Wielka Skała Lądowa składa się z dwóch części, które biegną przez około 20 kilometrów z północy na południe, a najwyższym punktem jest góra Erlog ​​o wysokości 1706 metrów. Granitowe klify na kontynencie zbudowane są z jasnoróżowych gruboziarnistych kryształów z różnymi szczelinami podłużnymi, pionowymi i poprzecznymi. Znajduje się 80 kilometrów na południowy wschód od Mandalgobi. W Strefie Kamienia Ikh Gazar znajduje się ponad 40 jaskiń, w tym Toonot, Aguit, Ekhiin Umai i Rashaant, które znajdują się w oddzielnym granitowym klifie we wschodniej części Gór Ulziit i Sumber. Jaskinia znajduje się po południowo-zachodniej stronie granitowego klifu.

Wodospad Ulaan Tsutgalan w prowincji Uvurkhangai:

Wodospad Ulaan Tsutgalan w prowincji Uvurkhangai
Jakie są najpiękniejsze miejsca do zwiedzania w Mongolii 12

Bat-Ulzii w prowincji Uvurkhangai ma największy wodospad w Mongolii, Ulaan Tsutgalan. Wodospad ma około 5 metrów szerokości, opadając z wysokości ponad 20 metrów, około 30 kilometrów na zachód od centrum soum. Niektórzy nazywają to „wodospadem Orkhon”. Ale to jest błędne określenie. Dzieje się tak, ponieważ góry Khangai, takie jak rzeki Khyatruun i Ulaan, które pochodzą z rzek Khyatruun i Ulaan, utworzyły wodospad, gdy wpłynęły do Rzeka Orkhon. Rzeka Orkhon przepływa przez wąwóz, który ma około 20 metrów wysokości, około 50 kilometrów od Undur Oyster do Ongotsot Gorge.

Wodospad powstał, gdy Czerwona Rzeka zeszła do tego wąwozu. Kiedy rzeka cofała się, erodowała podłoże i cofnęła się o około 100 metrów od rzeki Orkhon, tworząc zagłębienie o głębokości około 10 metrów. Oprócz Ulaan Tsutgalan, w sumie Bat-Ulzii w prowincji Uvurkhangai znajdują się cztery lub pięć dużych i małych wodospadów, takich jak „wodospad Orkhon lub mały dopływ”, „wodospad Tatuurin” i „wodospad Tsagaan gol”.

Uran Togoo Uul z prowincji Bulgan:

Uran Togoo Uul z prowincji Bulgan

Jakie są najpiękniejsze miejsca do zwiedzania w Mongolii 13

Na terytorium Khutag-Undur sumu w prowincji Bulgan, około 80 kilometrów na północny zachód od miasta Bulgan, po zachodniej stronie głównej drogi do Khuvsgul. Istnieją cztery wygasłe wulkany zwane Uran, Tulga, Togoo i Jalavch. Góry, które wybuchły w czwartorzędu, wyginęły ostatnio 20-25 tysięcy lat temu.

Uran Togoo znajduje się 1686 metrów nad poziomem morza, ujście gospodarstwa domowego jest nienaruszone, ma 500-600 metrów szerokości i 50-60 metrów głębokości. Obecnie jest to okrągłe jezioro o średnicy około 20 metrów i głębokości 1,5 metra, otoczone lasami. Krater góry Tulga został zniszczony na północnym wschodzie, południu i północnym zachodzie, pozostawiając trzy okrągłe, przypominające ściany głowy, jak trzy kamienie węgielne.

Góra Togoo znajduje się 1540 metrów nad poziomem morza, Tulga 1620 metrów nad poziomem morza, a góra Jalavch 1560 metrów na zachód. Ujście gospodarstwa Togoo Uul jest nienaruszone, ma około 400 metrów szerokości, 100 metrów głębokości i ma kształt naprawdę dużej owczej patelni. Góry te zostały objęte ochroną państwa w 1965 r. I objęte jako pomnik przyrody o powierzchni 5800 hektarów.

Oprócz lasów modrzewiowych rośnie topola, osika i brzoza. Są jelenie, argali, sarny, świnie, koziorożce, świstaki, wiewiórki, brązowe króliki i omszałe brązowe szczury. Są wiewiórki, wróble, sowy, jastrzębie, kuropatwy i zimy, a do Jeziora Uran przybywają na lato kokony. Gady są powszechne w tym regionie. W zimnych porach roku zwierzęta te żyją w cieple głębokiej wulkanicznej pary i gazu, zawstydzone. W pobliżu góry Ikh Togoo znajduje się wiele grobowców i kurhanów.