Jakie są najpiękniejsze miejsca do zwiedzania w Mongolii

10 najpiekniejszych miejsc w Mongolii

Co warto zobaczyć i co zwiedzać wybierając się do Mongolii.

Wielki kamień w prowincji Dundgovi:

Wielka Ziemska Kamienna Góra położona w sumach Gobi-Ugtaal i Bayanjargalan w prowincji Dundgovi. To największy region granitowy w Mongolii.

Ikh Gazar Chuluun Uul, położony w sumach Gobi-Ugtaal i Bayanjargalan w prowincji Dundgovi, jest największą częścią Wielkiego Granitowego Regionu Mongolii. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc z ostrymi szczytami i pozostałościami klifów. Został objęty specjalną ochroną państwa Uchwałą Sejmu nr 30 w 2003 roku w celu ochrony jego naturalnego piękna i walorów geograficznych. Znajduje się 80 kilometrów na południowy wschód od Mandalgobi.

Wielka Skała Lądowa składa się z dwóch części, które biegną przez około 20 kilometrów z północy na południe, a najwyższym punktem jest góra Erlog ​​o wysokości 1706 metrów. Granitowe klify na kontynencie zbudowane są z jasnoróżowych gruboziarnistych kryształów z różnymi szczelinami podłużnymi, pionowymi i poprzecznymi. Znajduje się 80 kilometrów na południowy wschód od Mandalgobi. W Strefie Kamienia Ikh Gazar znajduje się ponad 40 jaskiń, w tym Toonot, Aguit, Ekhiin Umai i Rashaant, które znajdują się w oddzielnym granitowym klifie we wschodniej części Gór Ulziit i Sumber. Jaskinia znajduje się po południowo-zachodniej stronie granitowego klifu.

Wodospad Ulaan Tsutgalan w prowincji Uvurkhangai:

Wodospad Ulaan Tsutgalan w prowincji Uvurkhangai

Bat-Ulzii w prowincji Uvurkhangai ma największy wodospad w Mongolii, Ulaan Tsutgalan. Wodospad ma około 5 metrów szerokości, opadając z wysokości ponad 20 metrów, około 30 kilometrów na zachód od centrum soum. Niektórzy nazywają to „wodospadem Orkhon”. Ale to jest błędne określenie. Dzieje się tak, ponieważ góry Khangai, takie jak rzeki Khyatruun i Ulaan, które pochodzą z rzek Khyatruun i Ulaan, utworzyły wodospad, gdy wpłynęły do Rzeka Orkhon. Rzeka Orkhon przepływa przez wąwóz, który ma około 20 metrów wysokości, około 50 kilometrów od Undur Oyster do Ongotsot Gorge.

Wodospad powstał, gdy Czerwona Rzeka zeszła do tego wąwozu. Kiedy rzeka cofała się, erodowała podłoże i cofnęła się o około 100 metrów od rzeki Orkhon, tworząc zagłębienie o głębokości około 10 metrów. Oprócz Ulaan Tsutgalan, w sumie Bat-Ulzii w prowincji Uvurkhangai znajdują się cztery lub pięć dużych i małych wodospadów, takich jak „wodospad Orkhon lub mały dopływ”, „wodospad Tatuurin” i „wodospad Tsagaan gol”.

Uran Togoo Uul z prowincji Bulgan:

Uran Togoo Uul z prowincji Bulgan

Na terytorium Khutag-Undur sumu w prowincji Bulgan, około 80 kilometrów na północny zachód od miasta Bulgan, po zachodniej stronie głównej drogi do Khuvsgul. Istnieją cztery wygasłe wulkany zwane Uran, Tulga, Togoo i Jalavch. Góry, które wybuchły w czwartorzędu, wyginęły ostatnio 20-25 tysięcy lat temu.

Uran Togoo znajduje się 1686 metrów nad poziomem morza, ujście gospodarstwa domowego jest nienaruszone, ma 500-600 metrów szerokości i 50-60 metrów głębokości. Obecnie jest to okrągłe jezioro o średnicy około 20 metrów i głębokości 1,5 metra, otoczone lasami. Krater góry Tulga został zniszczony na północnym wschodzie, południu i północnym zachodzie, pozostawiając trzy okrągłe, przypominające ściany głowy, jak trzy kamienie węgielne.

Góra Togoo znajduje się 1540 metrów nad poziomem morza, Tulga 1620 metrów nad poziomem morza, a góra Jalavch 1560 metrów na zachód. Ujście gospodarstwa Togoo Uul jest nienaruszone, ma około 400 metrów szerokości, 100 metrów głębokości i ma kształt naprawdę dużej owczej patelni. Góry te zostały objęte ochroną państwa w 1965 r. I objęte jako pomnik przyrody o powierzchni 5800 hektarów.

Oprócz lasów modrzewiowych rośnie topola, osika i brzoza. Są jelenie, argali, sarny, świnie, koziorożce, świstaki, wiewiórki, brązowe króliki i omszałe brązowe szczury. Są wiewiórki, wróble, sowy, jastrzębie, kuropatwy i zimy, a do Jeziora Uran przybywają na lato kokony. Gady są powszechne w tym regionie. W zimnych porach roku zwierzęta te żyją w cieple głębokiej wulkanicznej pary i gazu, zawstydzone. W pobliżu góry Ikh Togoo znajduje się wiele grobowców i kurhanów.

Jezioro Khuisiin Naiman, prowincja Uvurkhangai;

Jezioro Khuisiin Naiman

Pomnik Mongolii: 45 km na północny zachód od sumu Uyanga, w prowincji Uvurkhangai, pośrodku pięknych gór Khangai, pośrodku erupcji wulkanu, znajduje się osiem pięknych jezior.

Khar Nuur z prowincji Zavkhan:

Khar Nuur z prowincji Zavkhan

Ulaagchnii Khar Nuur, położone w soum Erdenekhairkhan w prowincji Zavkhan, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Mongolii o unikalnej formacji otoczonej piaskiem przypominającym morze.

Zobacz również; 10 ciekawostek dotyczących kotów w starożytnym Egipcie

Klasztor Khamrin, prowincja Dundgovi:

Klasztor Khamrin, prowincja Dundgovi

Znajduje się 45 km na południe od Sainshand, stolicy prowincji Dornogovi. D. Danzanravjaa, słynny XIX-wieczny mongolski oświeciciel i szlachcic, założył klasztor Khamrin w 1820 roku w wieku 17 lat w Uvur Khamar. Klasztor został zbudowany w 1821 roku, pierwszym roku panowania dynastii mandżurskiej. Klasztor miał cztery sekcje: Zuun Khuree, Baruun Khuree, Tsokhon i Kalaczakra, w większości ze świątyniami tybetańskimi i mongolskimi. Noyon Khutagt mieszkał głównie we wschodniej części kraju, a poza świątynią Lavran, Agva datsan, dziecięcym datsanem, szkołą i biblioteką istniały aimagi Khamba, Lama, Shuteen i Nomchi. Była tam świątynia grobowa Oidovjamts IV i Luvsandondov VI, a Danzanravjaa i jego następcy mieszkali w świątyni Lavran. Był to dwupiętrowy budynek w kształcie tybetańskiej świątyni z dwuścienną bramą.

Jezioro Terkhiin Tsagaan, prowincja Arkhangai:

Jezioro Terkhiin Tsagaan

Słodkowodne jezioro położone w sumie Tariat w prowincji Arkhangai i niedaleko Khorgyn Togoon, jednego z dziewięciu cudów prowincji. Rzeki Północne i Południowe Terkhiin, które pochodzą z Gór Khangai, są zablokowane przez gorący stop z wulkanu Khorgo. Na małej wyspie na środku jeziora ptaki budują gniazda i składają jaja. Żyją też rzadkie ptaki. Nuur Tolgoi jest częścią ściśle chronionego obszaru Khorgiin.

Baga Turgen Khurkhree (wodospad)

Baga turgen khurkhree

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Altai Tavanbogd jest wodospad Baga Turgen w wąwozie Baga Turgen, doliny Khoton i jeziora Khurgan, sum Tsengel w Mongolii. Wodospad pochodzi z pokrytych śniegiem gór i znajduje się na wolności, tworząc piękny cud natury. Wysokość wodospadu wynosi 15 metrów, co jest uważane za najwyższy wodospad w prowincji. Okoliczne góry porośnięte są świerkiem syberyjskim i modrzewiem, a wąwóz rzeki Baga Turgen obfituje w wierzby i krzewy. Wiosną i latem w surowych górskich rzekach pojawia się lipień mongolski, rodzima ryba tego regionu.

Klasztor Erdene Zuu

Klasztor Erdene Zuu

Klasztor Erdene Zuu to najstarszy klasztor buddyjski w Mongolii. Klasztor znajduje się w pobliżu centrum suu Charkhorin, Uvurkhangai aimag, w pobliżu ruin starożytnego miasta Charkhorum. Ten klasztor jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Doliny Orkhon.
W 1580 roku Abatai Khan i jego młodszy brat Tumen Khen spotkał się z Trzeci Dalajlama i obiecał zbudować klasztor na swoim terenie. Świątynia jest napisana w rękopisie zwanym Biografią Najwyższego Oświecenia ruiny Kharkhorum zostały wykorzystane do budowy klasztoru.

Później, w latach 1586-1674, zbudował trzysta kościołów i kościołów Rigsum Gomba. Luvsan-Odser, trzeci mnich z Erdenezuu, wzniósł stupę w czterech rogach ruin starego muru wioski Takhai, który stał się fundamentem obecnego ogrodzenia. Klasztor został zniszczony w czasie wojny w latach osiemdziesiątych XVII wieku i odbudowany na początku XVIII wieku. W latach 1701–1705 powstały świątynie Ochirdari, świątynia Avida i Centralna Stupa. W latach 1771-1792, Tsogchin Ikh Dugan i obecny kompleks świątynny Lamiran zostały zbudowane przez Dagvadarjaa, siódmego mnicha.

W 1796 roku Lama Dagvadarjaa nadzorował remont klasztoru Erdenezuu i wynegocjował cenę z chińską firmą Yun-da-a na renowację budynków klasztoru. Podczas renowacji naprawiono budynki kościelne, zbudowane przed 1796 r., Oraz wzniesiono 50 stup jako fundament dla ruin starej wsi Takhai. W latach 1802-1813 między stupami zbudowanymi przez filantropów, szlachtę, komorników, mnichów i ludzi zbudowano 56 kolejnych stup i ścian. Następnie w 1803 r. Zbudowano świątynię prowincji Dashchoilin, w 1826 r. Świątynię prowincji Darjaa gomun i Janchivlin. Do 1872 r. 62 kościoły zostały całkowicie odbudowane.

Osady mongolskie, a także świadek rygorystycznych procedur np. Gdzie postawić budynek, podobnie jak w ogólnej dystrybucji mebli w mongolskim ger, oraz gdzie prosić o ziemię pod budowę budynku. Erdene-Zuu pozostało jedynie jako muzeum, a jedynym klasztorem w Mongolii był klasztor Gandan Tegchenling w stolicy Ułan Bator. Jednak po upadku komunizmu w Mongolii w 1990 roku klasztor wrócił do mnichów, a Erdene Zuu ponownie stało się miejscem kultu. W 2004 roku w klasztorze powstała nowa szkoła buddyjska. Dziś Erdene Zuu to klasztor buddyjski i muzeum otwarte dla turystów. Na wzgórzu przed klasztorem znajduje się kamień w kształcie męskiego penisa. Mówi się, że kamień stłumił seksualne pragnienia mnichów i pomógł im zachować kapłaństwo (Myagmarsuren.D).

Zobacz również; 10 najbardziej niesamowitych miejsc na ziemi

Pustynia Gobi

Pustynia Gobi Piękne miejsca w Mongolii

Duży region pustynny w Azji Wschodniej. Gobi rozciąga się na ogromnych obszarach Mongolii i Chin. To pustynia w cieniu deszczowym, utworzona przez Płaskowyż Tybetański. Pustynia Gobi słynie nie tylko z odkrywania gatunków dinozaurów, ale także z bogatych zasobów naturalnych. Pustynia Gobi jest bogata w złoża miedzi, złota i węgla. Jedna z nich nazywa się Oyu Tolgoi i jest trzecią co do wielkości kopalnią miedzi i złota na świecie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

2c85fb9960aa39f6d8df2cb2c493

Prince Midnight oddał hołd zmarłemu wujowi. Z kości zrobił gitarę

photomix image 12

Top 10 fascynujących i niezwykłych motyli