Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe?

speedometer 1249610 1280 1

Handel częściami samochodowymi to ogromny rynek, na którym działa wielu producentów. Właściciele pojazdów mają do wyboru zarówno cenione zamienniki, jak i oryginalne podzespoły do swojego auta. Zależy ci na zakupy oryginalnych części samochodowych i nie wiesz w jaki sposób je rozpoznać? Wystarczy odrobina wiedzy dotycząca stosowanych przez producentów oznaczeń, którą dziś przedstawiamy!

Jakie oznaczenia posiadają oryginalne części samochodowe?

Wbrew pozorom podział części samochodowych na oryginalne oraz zamienniki nie jest taki prosty. Wśród zamienników możemy wyróżnić przynajmniej kilka rodzajów części samochodowych, które różnią się pomiędzy sobą posiadanymi certyfikatami, sposobem produkcji, a także pochodzeniem.

Jeśli zaś chodzi o oryginalne części samochodowe, podział jest nieco mniej skomplikowany, ponieważ zaliczają się do nich jedynie dwie kategorie:

  • OE – Original Equipment
  • OEM – Original Equipment Manufacturer

Części samochodowe oznaczone sygnaturą OE to oryginały sygnowane dodatkowo logo producenta pojazdu. Jeśli jesteś posiadaczem auta marki Toyota, w twoim samochodzie znajdą się przede wszystkim takie podzespoły, ponieważ producenci najczęściej wykorzystują je właśnie w pierwszym montażu. Decydując się na zakup części samochodowych OE zyskujesz gwarancję, że będą one identyczne jak te, które znajdowały się w twoim pojeździe od początku. Zazwyczaj oznacza to co najmniej przyzwoitą jakoś, choć należy pamiętać, że praktycznie każdy samochód ma swoje słabe punkty. Ważnym wyróżnikiem części samochodowych OE jest fakt, że można je znaleźć praktycznie wyłącznie w dystrybucji producenta, a więc w autoryzowanych serwisach.

Części samochodowe oznaczone sygnaturą OEM to również oryginały. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast logo producenta pojazdu znajdziesz na nich logo producenta części. Poza tym w rzeczywistości są to podzespoły identyczne jak części samochodowe OE. Wystarczy wspomnieć, że są one wytwarzane w tych samych fabrykach i na tych samych taśmach montażowych, a następnie poddawane tym samym testom. W odróżnieniu od Original Equipment, części samochodowe OEM znajdują się w powszechnej dystrybucji, a więc w hurtowniach oraz stacjonarnych i internetowych sklepach motoryzacyjnych.

Czy zawsze warto wybierać oryginalne części do swojego auta?

O ile oryginalne części samochodowe zazwyczaj stanowią gwarancję co najmniej przyzwoitej jakości, o tyle na rynku dostępne jest wiele zamienników, które wcale nie muszą w niczym ustępować oryginałom. Zamienniki dostarczane przez renomowanych producentów są certyfikowane w niezależnych laboratoriach, co świadczy o jakości porównywalnej do oryginału. Ponadto istnieją części samochodowe w formie zamienników, które z założenia mają prezentować wyższą jakość lub wytrzymałość i pozwalać na przykład na dłuższą eksploatację. Niewątpliwym atutem zamienników jest ich niższa cena w porównaniu do części oryginalnych.

Gdzie szukać tanich i jakościowych części samochodowych?

Do rozprzęgnięcia pozostaje kwestia, gdzie szukać jakościowych części samochodowych. Dziś handel przeniósł się w dużej mierze do internetu, co nie ominęło również motoryzacji. Sklepy internetowe niezależnych dystrybutorów, takie jak Aparts oferują doskonałej klasy podzespoły, płyny eksploatacyjne czy kosmetyki samochodowe dostępne w niezwykle konkurencyjnych cenach. Ważnym atutem kupowania części samochodowych przez internet jest także wygodna dostawa pod wskazany adres i brak ograniczeń logistycznych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glowne pexels photo 122383 scaled

Jak robić dobre zdjęcia na Instagram?

glowne Drzwizewnetrznezantabami

Co to jest antaba i dlaczego warto ją wykorzystywać?