Jak robić dobre zdjęcia na Instagram?

glowne pexels photo 122383 scaled

Umiejętność robienia niesamowitych zdjęć za pomocą samego smartfona to najlepszy sposób na wyróżnienie się i zdobycie popularności na Instagramie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak robić dobre zdjęcia telefonem, przeczytaj o podstawowych zasadach kompozycji i oświetlenia, a potem ćwicz, aby doskonalić swój warsztat. Przestrzegaj kilku prostych zasad, a Twoje zdjęcia nabiorą niepowtarzalnego uroku.

Zadbaj o oświetlenie.

Oświetlenie to podstawa dobrej fotografii. Poprawne użycie światła jest pierwszą i najważniejszą zasadą fotografii.

Pamiętaj, że używanie lampy błyskowej wbudowanej w smartfona w większości przypadków uszkodzi Twoje zdjęcia, sprawiając, że kolory staną się nienaturalne i wyblakłe a cała scena może zostać prześwietlona. Dlatego staraj się robić zdjęcia w świetle słonecznym, najlepiej na zewnątrz. Jeśli nie możesz fotografować na zewnątrz, rób zdjęcia przy oknach lub w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Nawet w nocy pożądane jest znalezienie zewnętrznych źródeł światła. Na przykład lamp ulicznych, czy  witryn sklepowych.

Lepiej niedoświetlić scenę niż ją  prześwietlić. Możesz rozjaśnić zdjęcie, które jest zbyt ciemne za pomocą narzędzi do edycji, jednak żadne zabiegi nie naprawią  prześwietlonego zdjęcia. Na szczęście możesz zapobiegać prześwietleniu, używając odpowiednich ustawień w aplikacji aparatu.  Dobrym  sposobem jest stuknięcie palcem najjaśniejszej części kadru na ekranie smartfona  w celu dostosowania ekspozycji tuż przed zrobieniem zdjęcia.

Natomiast robiąc zdjęcie IPhonem, dotknij ekranu i poczekaj, aż pojawi się żółta ramka, następnie przesuń symbol słońca. Poruszaj nim dotąd, aż uzyskasz idealny wynik.

Wybierz odpowiedni czas na sesję zdjęciową.

Jest powód, dla którego fotografowie kochają złotą godzinę. O tej porze dnia, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem, każde zdjęcie staje się piękniejsze. Jest to naturalny filtr dla fotek, które zamierzasz umieścić na Instagramie.

Natomiast jeśli fotografujesz w samo południe, chmury są twoim przyjacielem. Trudno zrobić dobre zdjęcie w pełnym słońcu, ponieważ światło jest zbyt ostre. Chmury rozpraszają blask słońca i tworząc bardziej miękki efekt.

Przestrzegaj zasady trójpodziału.

Kompozycja na zdjęciu składa się z kształtów, faktur, kolorów i innych elementów. Zasada trójpodziału jest jedną z najbardziej znanych zasad kompozycji. Stosując tę metodę, podziel obraz na siatkę 3 × 3 i postaraj się umieścić obiekty na zdjęciu wzdłuż powstałych linii, aby uzyskać zrównoważony oraz.
Włącz linie siatkę w ustawieniach aparatu Twojego smartfona i używaj jej podczas robienia zdjęć.

Zmień kąt fotografowania

Kiedy robisz zdjęcie telefonem, prawdopodobnie trzymasz go na wysokości oczu. Tak robią też inni. Dlatego, jeśli chcesz zrobić ciekawe i oryginalne ujęcia, powinieneś to zmienić.

Fotografowanie pod innym kątem daje zupełnie nową perspektywę, nawet jeśli fotografujesz znajome miejsca lub popularne tematy. Możesz zrobić zdjęcia z góry, stając na podwyższeniu, a nawet drabinie, lub przeciwnie wykonaj kilka ujęć kucając i trzymając aparat tuż nad ziemią.

Kiedy już znasz podstawowe  zasady fotografowania, warto skupić się na wyborze tematu do zdjęcia. Istnieją pewne tematy i motywy, które dobrze sprawdzają się w mediach społecznościowych, ponieważ są ciekawe wizualnie. Publikowanie tego typu treści zwiększy Twoją widoczność na Instagramie.

Oto kilka pomysłów na instagramowe fotki:

 

 • Symetria
  Symetria jest przyjemna dla oka, niezależnie od tego, czy pojawia się w przyrodzie, czy w dziełach człowieka. Symetryczna kompozycja często podkreśla temat, który sam w sobie może nie budzić zainteresowania.
  Oczywiście, intencjonalne łamanie symetrii może również przyciągnąć uwagę widza.

 

 • Wzory
  Nasz mózg uwielbia wzory. Fakt ten wykorzystuje wiele artystów, przykładem mogą być prace japońskiej artystki Yayoi Kusamy, zawierające powtarzające się wzory o prostych kształtach i kolorach.
  Rozejrzyj się. Architektura, wzornictwo i przyroda to źródła hipnotyzujących ujęć.

 

 • Jasne kolory
  Modny jest minimalizm i neutralność, ale czasami warto sięgnąć po  krzykliwy kolor. Jasne, nasycone barwy cieszą i dodają energii. A jeśli chodzi o fotografię na Instagramie, mogą świetnie wyglądać na małym ekranie.

 

 • Zwierzęta
  Zdjęcia na Instagramie wyglądają lepiej, jeśli zawierają słodkie zwierzątko.
  Oczywiście warto zaznaczyć, że jest to raczej tania sztuczka. Jednak jeśli masz uroczego szczeniaka, niewybaczalne byłoby nie zrobić mu zdjęcia.

Najlepsze zdjęcia, które uda Ci się wykonać z pewnością opublikujesz na Instagramie, jednak nie musisz się do niego ograniczać. Dobrej jakości prace warto zamienić w papierowe odbitki. Wiele zakładów fotograficznych oferuje tzw. instafoty — czyli wydruki w formacie kwadratowym. Tego typu zdjęcia wywołasz np. tu: https://www.fotocentrum.eu/

Polecamy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glowne 20221117115025 pexels photo 918281.jpeg

Gdzie znaleźć profesjonalnego lektora do filmów?

speedometer 1249610 1280 1

Jak rozpoznać oryginalne części samochodowe?