Dlaczego młodzi głosują na Lewicę?

lewica

Sondaże z ostatnich miesięcy prowadzone m.in. przez pracownię IBRIS wskazują, że młodzi wyborcy w przedziale wiekowym 18-29 lat, najczęściej deklarują głosowanie na Lewicę, która w Sejmie reprezentują Nowa Lewica oraz partia Razem. Ugrupowania te w przeprowadzonych sondażach mogą liczyć nawet na 30% poparcia wśród młodych, co pozwala wysnuć wniosek, że młodzież mocno skręca w lewą stronę.

Dlaczego młodzi Polacy coraz częściej wybierają lewicę?

Patrząc na wydarzenia z ostatnich lat w naszym kraju oraz kroki legislacyjnej rządzącej prawicowej partii PiS, można wysnuć wniosek, że za zmianę poglądów osób młodych na bardziej lewicowe odpowiada właśnie ta partia.

Orzeczenie TK w sprawie aborcji

Pierwszym tego przykładem jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy aborcyjnej, który zapadł w październiku 2020. Orzeczenie to zmieniło kompletnie zawarty w 1993 roku kompromis aborcyjny, zakazując aborcji ze względu na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Orzeczenie TK zapadło po rozpatrzeniu przez TK wniosku grupy 119 posłów PiS i wywoła ogromne protesty w całym kraju, które wspierała i popierała parlamentarna lewica. W protestach na ulicach większości miast Polski brali udział w dużej mierze ludzie młodzi, którzy dostrzegli zagrożenie w działaniach partii prawicowej i chcieli wyrazić swój głos sprzeciwu.

Nastroje społeczne doskonale wykorzystały ugrupowania lewicowe, które na fali protestów zabrały blisko 200 tysięcy podpisów pod ustawą „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. Ustawa ta jest już procedowana w Sejmie i jeśli wejdzie w życie, na pewno podniesie jeszcze bardziej słupki sondażowe Nowej Lewicy i partii Razem wśród osób młodych.

Inflacja i problemy młodych Polaków

Kolejny przykładem, że nic tak nie pomaga lewicy, jak nieudolne rządy prawicy jest problem inflacji w Polsce. Rozdawnictwo rządu oraz czynniki zewnętrzne takie jak pandemia oraz wojna na Ukrainie, sprawiły że inflacja w Polsce sięgnęła rekordowych 13%. Oprócz wszechobecnej drożyzny w sklepach i stacjach benzynowych, pojawił się także problem rosnących stóp procentowych, które sprawiły że raty kredytów hipotecznych poszybowały w górę.

Z tak wysokimi kosztami utrzymania mają problem zwłaszcza osoby młode, które w ostatnich latach postanowiły kupić swoje pierwsze mieszkanie. Za ten stan rzeczy w dużej mierze kredytobiorcy obwiniają politykę prezesa Narodowego Banku Polskiego, który miesiącami zapewniał że Polskiej gospodarce nic nie grozi. Niestety „Jastrząb” się myli, a młodzi Polacy ponoszą tego konsekwencje, co nie pozostaje bez wpływu na ich poglądy polityczne.

W tym przypadku większą inicjatywę od rządzącej prawicy również wykazały partie lewicowe, które mają coraz więcej propozycji dla osób młodych mających kredyt hipoteczny. Jedną z nich jest czasowe zamrożenie stawki WIBOR, przez co stopy procentowe nie wpływały na raty kredytu. Innym pomysłem lewicy skierowanym do młodych jest budowa mieszkań na wynajem, które byłyby świetną alternatywą dla osób nie mających zdolności kredytowej.

Wspieranie osób LGBT+ i walka o prawa kobiet

Na wysokie notowania partii lewicowych wśród młodych mają wpływ nie tylko bieżące wydarzenia w kraju, ale również wartości jakie promuje lewica w Polsce. Tolerancja, walka o związku partnerskie osób LGBT+ oraz równouprawnienie kobiet i mężczyzn to punkty programowe, które coraz chętniej popierają osoby w wieku 18-29 lat. Osoby te bardzo często mają kontakt z rówieśnikami z zagranicy, dzięki czemu stają się bardziej otwarte i postępowe, przez co ich poglądy coraz częściej są postrzegane jako lewicowe.

Na rosnące poparcie postulatów dotyczących związków partnerskich osób LGBT+, a tym samym samej Lewicy ma też wpływ odpływ ludzi młodych od Kościoła Katolickiego, do czego przyczyniły się między innymi liczne afery pedofilskie, a także zaangażowanie niektórych kapłanów w bieżąco politykę po prawej stronie barykady.

Lewica będzie rządzić w Polsce?

Oczywiście przyczyn wysokiego poparcia Lewicy w Polsce wśród osób młodych można doszukiwać się również w fakcie, że stanowi ona ciekawą alternatywą dla prawicowego PiS-u, czy centroprawicowej Platformy Obywatelskiej. Dodatkowo młodzi wyborcy w większości nie pamiętają rządów lewicy w Polsce, przez co ma ona dodatkowy handikap.

Mimo rosnącego poparcia wśród młodych Lewica w Polsce w najbliższych latach nie ma jednak szans na samodzielne rządy, jednak za kilkanaście lat może być dużą siłą polityczną, która zepchnie prawicowe partie do opozycji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

mw 2022 05 ladunki transportowe

Ładunki dla przewoźników – jak są zabezpieczane?

20220603172225 gaf7e210b2c6cbcdb97571c5ceaecc6fe988bc4c2633aeaea48fb7e88fbed0616a55e870747edbffc50a49ef50a677bf2 640.jpg

Jak liczyć kalorie? Najlepsze sposoby na liczenia kalorii