Ładunki dla przewoźników – jak są zabezpieczane?

mw 2022 05 ladunki transportowe

Na renomę firmy przewozowej bardzo duży wpływ ma dbałość o dostarczanie ładunków w nienaruszonym stanie. Stosuje się w tym celu różne metody ochrony przewożonych elementów, które znacząco podnoszą niezawodność usług.

Do czego prowadzi ?

Profesjonalne i adekwatne do specyfiki zabezpieczenie ładunku jest absolutnym priorytetem w branży spedycyjnej. Jeśli przewożona zawartość jest nieprawidłowo spakowana, niesie to za sobą szereg zagrożeń.

Pierwszym z nich jest oczywiście możliwość uszkodzenia ładunku w transporcie, co naraziłoby klienta na straty. Ale to tylko jedno z niebezpieczeństw – w skrajnych przypadkach źle zabezpieczony ładunek stanowi zagrożenie dla kierowcy, a niekiedy nawet dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie kryteria bierze się pod uwagę podczas zabezpieczania ładunku do transportu i jakie są najpowszechniejsze rodzaje metod pakowania?

Rodzaj zabezpieczenia ładunku – od czego zależy?

Na najważniejsze kwestie brane pod uwagę podczas wybierania sposobu zabezpieczenia ładunku składają się przede wszystkim specyfikacja przewożonej zawartości, w tym jej waga, gabaryty, a także rodzaj pojazdu użytego do transportu.

Nie można jednak powiedzieć, że dobór metod leży jedynie w gestii firmy przewozowej i podlega wyłącznie jej indywidualnej ocenie – nad bezpieczeństwem ładunków w transporcie czuwają bowiem różne akty prawne, w tym zapisy prawa transportowego, prawa o ruchu drogowym (ustawa z 20 czerwca 1997 roku) oraz norma PN-EN 12195.

Polska, jako członek Unii Europejskiej, musi dostosować się do restrykcyjnych wymogów, którym podlegają wszystkie państwa wspólnoty.

Rola opakowań w transporcie drogowym

Przede wszystkim ładunki transportowe chronione są przez odpowiednie opakowanie. W doborze materiałów pakujących istotną rolę odgrywa zawartość oraz jej waga i wielkość – na tej podstawie wybiera się optymalne rozwiązania, np. karton o odpowiedniej grubości i dodatkowe wypełniacze (folia bąbelkowa lub ekologiczny skropak).

Odpowiednie wypełnienie będzie szczególnie ważne, gdy zawartość nie składa się z jednego elementu. Zewnętrzna warstwa opakowania powinna chronić towar przed uszkodzeniem mechanicznym, a także warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo, jeśli charakter towaru tego wymaga, ładunek powinien być wysyłany na palecie.

Warto przywiązywać uwagę do tego etapu przygotowania przesyłek, ponieważ za nieprawidłowe pakowanie odpowiada nadawca.

Mocowanie jako metoda zabezpieczania ładunku transportowego

Jedną z popularniejszych metod ochrony ładunku w transporcie krajowym drogowym jest mocowanie go przy pomocy specjalistycznych, dedykowanych rozwiązań, takich jak pasy mocujące, łańcuchy i napinacze. W tej metodzie dużą rolę odgrywa rodzaj nadwozia pojazdu transportującego, które bardzo często jest już wyposażone w odpowiednie rozwiązania, znacznie ułatwiające stosowanie tej metody.

Rodzaj oraz liczba mocowań są precyzyjnie określane na podstawie specyfiki ładunku. W tej metodzie poszczególne elementy ładunku zostają spięte ze sobą i/lub dociska się je z odpowiednią siłą do podłoża.

Zabezpieczenie blokowaniem ładunków transportowych

Kolejną metodą o bardzo szerokim zastosowaniu jest tzw. blokowanie. Polega ono na takim rozmieszczeniu poszczególnych elementów ładunku, by wzajemnie się one blokowały, nie dopuszczając do niekontrolowanego przesunięcia części składowych lub ich przewracania się w czasie jazdy.

Priorytetem w tej metodzie jest maksymalne wykorzystanie pojemności auta przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa – dlatego stosowane są w niej dodatkowe elementy wspomagające, takie jak np. listwy, kliny, poduszki powietrzne. Blokowanie jest powszechnie stosowaną metodą w transporcie drobnicy, zarówno w przedsiębiorstwach spedycyjnych świadczących usługi klientom firmowym, jak i firmach kurierskich.

Dobór odpowiedniej metody zabezpieczania ładunku leży przede wszystkim po stronie przewoźnika, jednak bez szczegółowej specyfikacji od nadawcy lub zleceniodawcy trudno o optymalne dostosowanie tych rozwiązań. Dlatego tak ważne jest, aby zachowany był prawidłowy obieg informacji na każdym etapie realizowania transportu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

projektbeztytulu12

Specjalistyczne usługi dla firm i osób prywatnych

lewica

Dlaczego młodzi głosują na Lewicę?