w

10 najbardziej niszczycielskich huraganów w historii USA

Zniszczenia wywołane huraganem Harvey (2017) i Katrina (2005) wyniosły 250 miliardów dolarów, pozostawiając 2000 ludzi martwych i miliony bezdomnych.

10 najbardziej niszczycielskich huraganów w historii USA

Huragany zagrażają Stanom Zjednoczonym, o ile ktokolwiek pamięta, jednak szkody finansowe spowodowane przez te burze wzrosły w ostatnich latach.

Poniżej znajduje się lista dziesięciu najbardziej niszczycielskich huraganów w historii Stanów Zjednoczonych. Huragany na liście obrazują powagę szkód spowodowanych przez system.

Huragan Rita

najbardziej

Uszkodzenie: 18,5 miliarda dolarów
Sezon: 2005,
Huragan kategorii 5,
Dotknięte obszary: Kuba, Teksas, Luizjana.

10 najbardziej niszczycielskich huraganów w historii USA 11

Najintensywniejszy huragan atlantycki, jaki kiedykolwiek zarejestrowano, i najbardziej intensywny cyklon tropikalny, jaki kiedykolwiek zaobserwowano w Zatoce Meksykańskiej. Huragan Rita 20 września osiągnął maksymalną intensywność wiatru 180 mil na godzinę (285 km / h). Nadchodząca tak szybko po huraganie Katrina, Rita jest często zapomniana, ale spowodowała szkody w wysokości 11,8 miliarda dolarów i 120 zgonów w czterech stanach USA.

Huragan Charley

Uszkodzenie: 16,9 miliarda dolarów
Sezon: 2004,
Huragan kategorii 4,
Dotknięte obszary: Jamajka, Kajmany, Kuba, Floryda, Karoliny.

Uszkodzenia spowodowane huraganem Charley

10 najbardziej niszczycielskich huraganów w historii USA 12

Był to drugi duży huragan w sezonie huraganów Atlantyku w 2004 roku. Charley trwał od 9 do 15 sierpnia. W swojej szczytowej intensywności osiągał wiatr o prędkości 150 mil na godzinę (240 km / h), co czyni go silnym huraganem 4 kategorii w skali huraganów Saffira-Simpsona. Burza dotarła do południowo-zachodniej Florydy z maksymalną siłą, czyniąc ją tym samym najsilniejszym huraganem, jaki uderzył w Stany Zjednoczone od czasu huraganu Andrew, który uderzył na Florydę dwanaście lat wcześniej, w 1992 roku. Wyrządził szkody w wysokości prawie 16 miliardów dolarów i zabił bezpośrednio 15 osób.

Huragan Irene

Uszkodzenie: 16 miliardów dolarów
Sezon: 2011,
Huragan kategorii 3,
Dotknięte obszary: Karaiby, wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, wschodnia Kanada.

Huragan Irene Flood
10 najbardziej niszczycielskich huraganów w historii USA 13

Pierwszy poważny huragan w sezonie huraganów na Atlantyku w 2011 r. Został uznany za 8. niszczycielski huragan w historii Stanów Zjednoczonych. Huragan Irene był dużym i niszczycielskim cyklonem tropikalnym, który pod koniec sierpnia 2011 r. Dotknął znaczną część Karaibów i wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Spowodował rozległe zniszczenia i co najmniej 56 ofiar śmiertelnych oraz szkody o wartości 16,6 mld USD.

Huragan Ivan

Obrażenia: 26,1 mld USD
Sezon: 2004,
Huragan kategorii 5,
Dotknięte obszary: Karaiby, Wenezuela, wybrzeże Zatoki Perskiej Stanów Zjednoczonych.

Uszkodzenia spowodowane huraganem Ivan
10 najbardziej niszczycielskich huraganów w historii USA 14

Był to duży, długowieczny huragan typu Zielonego Przylądka, który spowodował rozległe zniszczenia na Karaibach iw Stanach Zjednoczonych. Silniejsza burza podczas wielkiego huraganu 2004. Ivan zabił ponad 100 osób i spowodował szkody w Stanach Zjednoczonych o wartości 18 miliardów dolarów. Był to piąty najbardziej kosztowny huragan, jaki kiedykolwiek uderzył w ten kraj.

Huragan Wilma

Uszkodzenie: 29 miliardów dolarów
Sezon: 2005,
Huragan kategorii 5,
Dotknięte obszary: Wielkie Antyle, Ameryka Środkowa, Floryda.

Uszkodzenia spowodowane huraganem Wilma
10 najbardziej niszczycielskich huraganów w historii USA 15

Był to najbardziej intensywny cyklon tropikalny, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w basenie Atlantyku i drugi najbardziej niszczycielski huragan w rekordowym sezonie 2005. Niezwykle późna burza, która nadeszła po huraganie Katrina, Wilma dotknęła kilku lądów, a najbardziej niszczycielskie skutki odczuwalne były na półwyspie Jukatan w Meksyku, na Kubie iw amerykańskim stanie Floryda. Zgłoszono co najmniej 62 zgony, a szkody szacuje się na 29,1 miliarda dolarów, z czego 20,6 miliarda dolarów miało miejsce w samych Stanach Zjednoczonych. To była najpotężniejsza burza na Atlantyku w historii.

Huragan Andrew