Windykacja – kiedy warto z niej skorzystać? Zalety i rodzaje windykacji

glowne 20221124153130 g229d28eb7b5e3a9ef6c3d716cb1afb23a093e1cfe5d4dc2383e389f0704c072e80f6384e328316cbd5752e181fd623e971cd83955175f875dfccdb51957b0684 640.jpg

Twój dłużnik nie chce oddać Ci pieniędzy? W takim przypadku możesz skorzystać z windykacji. Zobacz, czym dokładnie jest windykacja, na czym ona polega, a także sprawdź, jakie są jej głównie zalety.

Na czym polega proces windykacji?

Windykacją nazywa się rodzaj procesu służącego do odzyskania należności od dłużnika. Obecnie jest on prowadzony różnymi metodami, ale zawsze odbywa się w granicach prawa, dlatego też jest on całkowicie legalny.

Z procedury windykacji korzystają wierzyciele – osoby prywatne, firmy. Dzięki niej mogą oni odzyskać należności od dłużników, na przykład wynikające z nieopłaconych faktur, rachunków, rat pożyczek i kredytów.

Rodzaje windykacji

Windykacja jest prowadzona w wielu wariantach, dlatego najczęściej jest ona dzielona na dwie główne kategorie:

  1. Windykacja miękka – polega ona na przeprowadzeniu działań przedsądowych, polubownych, które służą do nakłonienia dłużnika do oddania należności. Najczęściej windykacja ta polega na przekazaniu informacji do dłużnika w formie listów, telefonicznie, podczas wizyt osobistych.
  2. Windykacja twarda – termin ten jest związany z windykacją prowadzoną przed sądem, czyli z uzyskaniem wyroku z nakazem zapłaty, który może stać się podstawą do egzekucji komorniczej.

Gdzie można skorzystać z windykacji?

Obecnie działania windykacyjne prowadzą różne firmy na zlecenie klientów. Gdzie można zwrócić się po taką pomoc?

Najczęściej windykacją zajmują się firmy windykacyjne, które specjalizują się w odzyskiwaniu należności od dłużników. Również pomoc dostępna jest w kancelariach prawnych, które zajmują się windykacją.

Gdy chodzi o windykacje Gliwice – https://klgkancelaria.pl/uslugi-windykacyjne/ to miasto, gdzie również można otrzymać profesjonalną pomoc. Warto sprawdzić oferty kancelarii i biur windykacyjnych online już teraz.

Windykacja – kiedy warto z niej skorzystać?

Pomoc firm zajmujących się windykacją polecana jest przede wszystkim wtedy, gdy dotychczasowe, samodzielne działania mające na celu odzyskanie należności nie przyniosły żadnych skutków.

Wobec tego firma windykacyjna może wtedy zająć się kompleksowo w imieniu klienta odzyskaniem należności. Będzie ona wtedy kontaktowała się z dłużnikiem i w razie konieczności pomoże mu w przejściu procedury sądowej.

Warto też wskazać, że istnieje możliwość sprzedaży długów w firmach windykacyjnych. W tym przypadku sprzedaż odbywa się za kwotę niższą niż wysokość zadłużenia, niemniej jednak pozwala to na uzyskanie szybkiej wypłaty środków, które dotychczas nie były dostępne.

Dzięki dobrej firmie windykacyjnej można zatem szybko i skutecznie odzyskać długi od dłużników.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glowne zdjecia z naszych realizacji3

Jakie drabiny ewakuacyjne dostępne są u polskich producentów?

glowne paczki swiateczne dla pracownikow sb

Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta?