w

Top 10 już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować!

Top 10 już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować!

Chimera to grecki mitologiczny potwór z głową lwa, głową kozła wystającą ze środkowej części ciała, ogonem węża (czasami identyfikowanym jako smok) ze skrzydłami smoka. W nauce chimera wskazuje, że organizm człowiek jest zbudowany z dwóch lub więcej zestawów linii komórkowych (ma dwa zestawy DNA w swoim ciele). Chimeryzm może wystąpić z powodu błędu zapłodnienia lub podwójnego zjawiska wchłaniania.

Społeczność naukowa uważała, że ​​chimeryzm jest rzadkim zjawiskiem naturalnym. Jednak nowe dowody sugerują coś przeciwnego, ponieważ 20-30% pojedynczych porodów to niecałkowite ciąże mnogie. Chimeryzm może dać wgląd w tolerancję immunologiczną, co oznacza wyższy wskaźnik powodzenia przeszczepu tkanki i niższą częstość występowania chorób autoimmunologicznych.
Oto lista 10 najlepszych już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować!

10 najważniejszych ludzkich chimer, które już istnieją:

10. Foekje Dillema, Holandia:

Top 10 już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować! 6

Dilemma był w swoim czasie słynnym sportowcem. Zdobyła złoty medal w biegu na 100 mi 200 mw turnieju w Londynie w 1949 r. W 1950 r. Została dożywotnio zakazana przez Międzynarodową Federację Sportowców (IAAF). Została zmuszona do testu seksualnego; w konsekwencji Dillema straciła swój rekord kraju (24,1 sekundy) w biegu na 200 m. Test płci oparto na obecności lub braku chromosomu Y, aby wskazać płeć męską lub żeńską. Ten test był używany przez IAAF od 1950 do 1992 roku, aby zastąpić go testem poziomu testosteronu.

Po jej śmierci raport medyczny potwierdził, że Dillema była kobietą interpłciową z zaburzeniem rozwoju płciowego w jajnikach (ma jajnik połączony z jąderami w pachwinie). Test DNA potwierdził obecność połowy XX (dla kobiety) i połowy XY (dla mężczyzny).

9. Caster Semenya, Republika Południowej Afryki:

Caster Semenya
Top 10 już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować! 7

Semenya jest biegaczką średniodystansową i zdobywczynią złotego medalu olimpijskiego w 2016 roku, złotego medalu mistrzostw świata kobiet na 800 mw 2009 i 2017 roku oraz złotych medali odpowiednio na mistrzostwach świata w 2011 i 2012 roku oraz igrzyskach olimpijskich.
W 2009 roku Semenya została poddana testowi płci, który wykazał, że jest kobietą interpłciową z linią komórkową XY w ciele. Co doprowadziło do jej wycofania się z zawodów do 2010 roku, kiedy otrzymała pozwolenie na start.

Semenya jest nadal aktywna. W 2019 roku nowe przepisy zmusiły kobiety takie jak Semenya do wzięcia udziału w konkursie IAAF, chyba że podejmą odpowiednie zabiegi medyczne, mimo że jest to raczej naturalny przypadek niż patologiczny.

8. Taylor Muhl, Stany Zjednoczone:

Taylor Muhl

Top 10 już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować! 8

Tylor jest wnuczką Edwarda Muhla (wiceprezesa Universal Studios). Jest także piosenkarką, tancerką, modelką i znanym przypadkiem chimery.

Tylor urodziła się z dużym przebarwieniem skóry na lewym tułowiu, co jej rodzina i lekarze uważali za ogromne znamię. Kiedy zdiagnozowano u niej chimeryzm kobiecy, utrzymywała to w tajemnicy do 2016 roku, kiedy to wyszła na giełdę, jako jedyny znany przypadek w przemyśle rozrywkowym.

Chimeryzm Tylor dał jej pewne patologiczne skutki uboczne, takie jak autoimmunologiczne problemy zdrowotne, alergie na żywność i leki oraz wrażliwość na biżuterię w różnym stopniu między jej lewą a prawą stroną. Tylor rozpoczął kampanię uświadamiającą na temat chimeryzmu.