Top 10 już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować!

photo 1563126342 d8f10176661b?crop=entropy&cs=tinysrgb&fit=max&fm=jpg&ixid=MnwxfDB8MXxyYW5kb218MHx8Y2hpbWVyVG9wLTEwLWp1ei1pc3RuaWVqYWN5Y2gtbHVkemtpY2gtY2hpbWVyLWt0b3JlLW1vZ2EtQ2llLW9iZWptb3dhYy1rdG9yZS1tb2dhLUNpZS1vYmVqbW93YWMsMTQyOS44MTUxOTQyNzAyNDUyfHx8fHx8MTY0MzU0MzQ3NA&ixlib=rb 1.2

Chimera to grecki mitologiczny potwór z głową lwa, głową kozła wystającą ze środkowej części ciała, ogonem węża (czasami identyfikowanym jako smok) ze skrzydłami smoka. W nauce chimera wskazuje, że organizm człowiek jest zbudowany z dwóch lub więcej zestawów linii komórkowych (ma dwa zestawy DNA w swoim ciele). Chimeryzm może wystąpić z powodu błędu zapłodnienia lub podwójnego zjawiska wchłaniania.

Społeczność naukowa uważała, że ​​chimeryzm jest rzadkim zjawiskiem naturalnym. Jednak nowe dowody sugerują coś przeciwnego, ponieważ 20-30% pojedynczych porodów to niecałkowite ciąże mnogie. Chimeryzm może dać wgląd w tolerancję immunologiczną, co oznacza wyższy wskaźnik powodzenia przeszczepu tkanki i niższą częstość występowania chorób autoimmunologicznych.
Oto lista 10 najlepszych już istniejących ludzkich chimer, które mogą Cię obejmować!

10 najważniejszych ludzkich chimer, które już istnieją:

10. Foekje Dillema, Holandia:

himera
himera

Dilemma był w swoim czasie słynnym sportowcem. Zdobyła złoty medal w biegu na 100 mi 200 mw turnieju w Londynie w 1949 r. W 1950 r. Została dożywotnio zakazana przez Międzynarodową Federację Sportowców (IAAF). Została zmuszona do testu seksualnego; w konsekwencji Dillema straciła swój rekord kraju (24,1 sekundy) w biegu na 200 m. Test płci oparto na obecności lub braku chromosomu Y, aby wskazać płeć męską lub żeńską. Ten test był używany przez IAAF od 1950 do 1992 roku, aby zastąpić go testem poziomu testosteronu.

Po jej śmierci raport medyczny potwierdził, że Dillema była kobietą interpłciową z zaburzeniem rozwoju płciowego w jajnikach (ma jajnik połączony z jąderami w pachwinie). Test DNA potwierdził obecność połowy XX (dla kobiety) i połowy XY (dla mężczyzny).

9. Caster Semenya, Republika Południowej Afryki:

Caster Semenya

Semenya jest biegaczką średniodystansową i zdobywczynią złotego medalu olimpijskiego w 2016 roku, złotego medalu mistrzostw świata kobiet na 800 mw 2009 i 2017 roku oraz złotych medali odpowiednio na mistrzostwach świata w 2011 i 2012 roku oraz igrzyskach olimpijskich.
W 2009 roku Semenya została poddana testowi płci, który wykazał, że jest kobietą interpłciową z linią komórkową XY w ciele. Co doprowadziło do jej wycofania się z zawodów do 2010 roku, kiedy otrzymała pozwolenie na start.

Semenya jest nadal aktywna. W 2019 roku nowe przepisy zmusiły kobiety takie jak Semenya do wzięcia udziału w konkursie IAAF, chyba że podejmą odpowiednie zabiegi medyczne, mimo że jest to raczej naturalny przypadek niż patologiczny.

8. Taylor Muhl, Stany Zjednoczone:

Taylor Muhl

Tylor jest wnuczką Edwarda Muhla (wiceprezesa Universal Studios). Jest także piosenkarką, tancerką, modelką i znanym przypadkiem chimery.

Tylor urodziła się z dużym przebarwieniem skóry na lewym tułowiu, co jej rodzina i lekarze uważali za ogromne znamię. Kiedy zdiagnozowano u niej chimeryzm kobiecy, utrzymywała to w tajemnicy do 2016 roku, kiedy to wyszła na giełdę, jako jedyny znany przypadek w przemyśle rozrywkowym.

Chimeryzm Tylor dał jej pewne patologiczne skutki uboczne, takie jak autoimmunologiczne problemy zdrowotne, alergie na żywność i leki oraz wrażliwość na biżuterię w różnym stopniu między jej lewą a prawą stroną. Tylor rozpoczął kampanię uświadamiającą na temat chimeryzmu.

7. Lydia Fairchild, USA:

Co to jest ludzkie chimery

W 2002 roku Lydia Fairchild oddzieliła się od ojca swoich dzieci, Townsenda. Była matką dwójki dzieci, w ciąży z trzecim dzieckiem. Była bezrobotna, więc złożyła wniosek o pomoc państwa w Waszyngtonie. W ramach zabiegów przeprowadzono test DNA Lydii i jej dzieci. Wyniki były jednoznaczne, że Lydia nie jest matką. Została oskarżona o oszustwo, a władze wezwały do ​​odebrania jej dzieci.

Położna Lydii, a także jej matka, zeznali, że oboje byli świadkami jej narodzin. Sąd wyznaczył świadka do obserwowania porodu trzeciego dziecka. Próbki DNA do testów pobrano z sali porodowej. Wyniki były takie same. Ona też nie jest matką tego.

Rozwiązanie przyszło od obrońcy Lydii. Znalazł opis przypadku chimery w New England Journal of Medicine, więc proponuje, że Fairchild może być również chimerą. Wymaz z szyjki macicy potwierdził macierzyństwo Lydii z jej dziećmi.

6. Karen Keegan, USA:

W 2002 roku New England Journal of Medicine opublikował artykuł o chimeryzmie. 52-letnia Karen Keegan przygotowywała się do przeszczepu nerki w celu wyleczenia jej niewydolności nerek. Ona i członkowie jej rodziny przeprowadzili testy zgodności tkankowej. Wyniki potwierdziły, że dwóch z jej trzech synów nie jest jej.

Grupa krwi Karen była pozytywna ze śladami B. Była XX kobietą żeńską chimerą; niektóre chusteczki należą do jej siostry bliźniaczki, a inne do niej. Biopsja z tyreoidektomii pasowała do jej dzieci. Karen Keegan jest doskonałym przykładem tolerancji immunologicznej; jej limfocyty nie mogły atakować komórek matki i brata. Jej sprawa pomogła w zabezpieczeniu macierzyństwa Lydii Fairchild.

5. Chris Long, Stany Zjednoczone

Chris od dawna miał przeszczep szpiku kostnego, aby uratować mu życie. Trzy miesiące później jego DNA krwi uległo zmianie, ale jest to normalne i cel zabiegu. Ale po czterech latach odkrył, że jego usta i policzki również zawierają DNA od dawcy, nawet całe jego nasienie zaczyna należeć do dawcy. Powiedział: „Myślałem, że to całkiem niewiarygodne, że mogę zniknąć i pojawia się ktoś inny”.

4. Przypadek chimeryzmu określającego grupy krwi, Austria:

W 2005 roku w czasopiśmie Transfusion opublikowano przypadek zdrowej kobiety, jej grupa krwi to AB, a jej ojciec grupa O. W nauce dziecko AB może generować tylko dla rodziców A i B, a rodzic z grupą krwi O nie jest możliwe, aby dziecko AB.
Badacz przeprowadził przeszukanie genów znalezionych alleli A, B i O. Wykryto oba allele ojca. Badanie wykazało, że kobieta była chimerą z połączeniem połowy genotypu AO i połowy genotypu BO.

3. 4-letni chłopiec, Chiny:

W 2011 roku Journal of Forensic Science opublikował raport o chimerycznym chłopcu. 4-letni chłopiec miał przejść operację zwichnięcia biodra. Jego grupa krwi przed zabiegiem wykazała, że ​​należał do grupy AB, ale w nietypowy sposób. Krew jego rodziców była grupą AB i O. W nauce rodzice AB i O będą mieli tylko dzieci A lub B; wyniki chłopca wykluczały ojcostwo jego rodziców.
Naukowcy przeprowadzili dalsze badania i odkryli, że chłopiec ma dwa zestawy krwi z grupy ABO, jeden to AO, a drugi to genotyp BO. W artykule stwierdzono, że dziecko było chimerą.

2. Chimera IVF, USA:

IVF (zapłodnienie in vitro) prowadzi do chimerycznego chłopca, który ma zarówno męskie, jak i żeńskie genitalia. W 1998 roku grupa naukowców poinformowała, że ​​podczas zabiegu IVF 3 zarodki zostały wszczepione 31-letniej kobiecie. 36 dni później USG wykazało pojedynczy płód. Po urodzeniu chłopca zbadano i potwierdzono, że jest normalnym chłopcem. Kiedy chłopiec miał 15 miesięcy, przeszedł badanie chirurgiczne. Podczas zabiegu uwidoczniono worek z nieprawidłowymi genitaliami, badanie histologiczne potwierdziło obecność jajnika, jajowodu i macicy. Chłopiec to chimera XX i XY. Jest to pierwszy zgłoszony przypadek chimeryzmu po zabiegu IVF.

1. 40-letni mężczyzna, USA:

W 2010 roku czasopismo Chimerism donosiło o przypadku mikrochimeryzmu. 40-letni mężczyzna ze stanem podobnym do twardziny (choroba autoimmunologiczna, która atakuje skórę i narządy wewnętrzne), podczas testu DNA wykryto DNA kobiety. Naukowiec uważał, że mogą to być komórki matczyne, ale test wykluczył tę opcję. Pozostała tylko opcja, że ​​DNA należy do jego zaginionej siostry bliźniaczki. Naukowiec nie mógł potwierdzić związku tego mikrochimeryzmu z jego chorobą autoimmunologiczną.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

z23578890IER

Jest główny kandydat na nowego trenera Arkadiusza Milika. Podali datę przejęcia klubu Piłka nożna

Zachowania psa 10 rzeczy ktore Twoj pies robi i

Zachowania psa – 10 rzeczy, które Twój pies robi i co to znaczy