Sypialnia dla alergika – jak usunąć alergeny z domu?

adobestock 500205072

Spokojny sen wpływa na zdrowie człowieka, pozwala się odstresować i zapomnieć o trudach codzienności. Problemem jest jednak to, iż powietrze jest stosunkowo zanieczyszczone i znajduje się w nim sporo alergenów. Jest to szczególnie uciążliwe dla alergików. Jak więc usunąć alergeny z domu? A szczególnie sypialni?

Jak usunąć alergeny z sypialni?

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć alergeny z sypialni. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne. Trzeba przede wszystkim ograniczać stosowane dekoracje. Najlepiej zrezygnować z dużej ilości ozdób, na których zbiera się kurz. Wiele tworzyw takich jak bawełna przyciąga kurz, pyłki i roztocza, dlatego zamiast grubych firan czy zasłon, lepiej zastosować lekkie żaluzje z tworzywa sztucznego. Najlepszym wyborem będą materiały, które nie przyciągają kurzu. Jeżeli planujecie remont, to zamiast zwykłych paneli postawcie na podłogę drewnianą, która tworzy przyjazny mikroklimat. Oczywiście niezbędne są także skuteczne oczyszczacze powietrza. Najlepiej wybierać te wysokiej jakości, które posiadają zestaw trzech filtrów. Na początku dochodzi do filtrowania wstępnego, następnie alergeny i pyłki filtrowane są przez filtr HEPA. Bardzo ważną rolę odgrywa także filtr węglowy, który dodatkowo usuwa wirusy oraz nieprzyjemne zapachy. W efekcie możecie cieszyć się higienicznie czystą sypialnią.

Jak często prać pościel?

Istotne znaczenie ma także odpowiedź na pytanie, jak często prać pościel. Trzeba wiedzieć, że nie zależy to od materiału, z którego jest wykonana. Najlepiej prać ją co dwa tygodnie, jednak jeżeli jesteście szczególnie narażeni na działanie alergenów, to powinniście prać ją nawet co 1,5 tygodnia czy co tydzień. Latem pranie co tydzień jest wręcz wskazane. Ważne jest również to, w jakiej temperaturze pierze się pościel. W teorii najlepsza jest możliwie najwyższa temperatura. Jednak łatwo wtedy uszkodzić materiał, a więc pościel najlepiej prać w temperaturze 60 stopni, a jeżeli nie jest to możliwe, bo np. posiadacie bardzo delikatną jedwabną pościel, to lepiej zastosować temperaturę 40 stopni. Dodatkowo należy ją po wyschnięciu wyprasować. Tylko wtedy macie pewność, że pozbędziecie się zarówno alergenów, jak i szkodliwych drobnoustrojów. Możecie do tego celu użyć też parownicy. Dzięki temu nie musicie obawiać się, że dojdzie do uszkodzenia materiału. Przypominamy także, by możliwie jak najczęściej zmieniać piżamę. Najlepiej robić to co dwa lub trzy dni. Koniecznie wybierajcie piżamy bawełniane, które pozwalają skórze oddychać, a przy tym są bardzo delikatne.

Wybierz właściwy materac

Na jakość snu niewątpliwie duży wpływ ma to, jaki posiadacie materac. Jego wybór wpływa także na warunki higieniczne w danym pomieszczeniu. Najlepiej wybierać materace z włóknem kokosowym, które mają właściwości antyalergiczne. Ponadto możecie zdecydować się na materac lateksowy czy z pianki termoelastycznej. Dobry materac to taki, który wykazuje działanie nie tylko antybakteryjne, ale też antyroztoczowe i dodatkowo łatwo utrzymać go w czystości. Oczywiście przyda się również odpowiedni pokrowiec. Możecie zdecydować się na ten z dodatkiem włókna kokosowego. Jednocześnie przypominamy, że jeżeli dojdzie do zabrudzenia materaca, czym prędzej należy usunąć plamę. Materace regularnie należy prać i czyścić. Do tego celu możecie po prostu zastosować wodę z mydłem, np. szarym, które bardzo dobrze usuwa różnego rodzaju zabrudzenia, ale też zbiera kurz.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

shutterstock 2209754081

Czy motorówki bez uprawnień to najlepszy sposób na odkrycie Wrocławia z wody?

rsz untitled45

Innowacje technologiczne w jednorazowych e-papierosach: Era wymiennych wkładów