Jak prać pościel i jak często to robić?

p220 1

Odpowiednie pranie pościeli jest bardzo ważne, zbyt rzadko lub źle czyszczona pościel nie tylko brzydko pachnie i wygląda, ale jest również siedliskiem bakterii, grzybów i roztoczy, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Pamiętaj, że w sypialni spędzasz dużą część swojego życia, dlatego ważne jest, aby pościel, która bezpośrednio dotyka Twojej skóry, była czysta i wolna od bakterii.

Jak często prać pościel? Zadbaj o regularność.

Przyjmuje się, że wystarczy prać pościel 1 raz na 1-2 tygodnie. Częstotliwość prania jest jednak uzależniona od kilku czynników. W lecie, gdy ciało się bardziej poci, należy ją zwiększyć, wtedy optymalnie jest prać i zmieniać poszewki 1 raz w tygodniu, podobnie ma się sprawa w sytuacji, gdy pozwalamy zwierzętom domowym spać na łóżku, gubią sierść i mogą przenosić bakterie z kuwety. W przypadku choroby pościel należy prać jeszcze częściej, dzięki temu pozbędziesz się z jej powierzchni bakterii. Regularność prania jest bardzo ważna, czyszcząc pościel, pozbywasz się z jej powierzchni nie tylko zarazków, ale również resztek jedzenia i naskórka, które są pożywką dla roztoczy.

Jak prać pościel? Zwróć uwagę na rodzaj tkaniny.

Przed praniem pościeli należy zapoznać się z jej przepisem prania, jest on dołączony do każdego kompletu, znajdziesz go na metce. Dlaczego to takie ważne? Nie każdy rodzaj pościeli możesz prać w tej samej temperaturze oraz z użyciem tych samych detergentów, niektórych tkanin nie zaleca się prać w pralce, ponieważ może to uszkodzić włókna.

W instrukcji prania znajdziesz informacje odnośnie do temperatury prania, użycia wybielacza, wirowania, prasowania oraz suszenia.

Pranie pościeli – podział na rodzaj tkaniny

Odpowiednie pranie pościeli pozwoli Ci na zachowanie jej dobrego stanu i miękkości. Większość z nich możesz prać w pralce, chociaż są wyjątki. Poniżej znajdziesz listę popularnych rodzajów tkanin, z którą instrukcją ich prania.

  • Bawełna płaska – temperatura prania 40-60°C, suszenie tradycyjnie lub w suszarce, konieczność prasowania.
  • Kora bawełniana – temperatura prania 40°C, nie wirować, nie używać wybielacza, suszyć tradycyjnie, nie wymaga prasowania.
  • Satyna bawełniana – temperatura prania 30-40°C, nie wirować, nie używać wybielacza, suszyć tradycyjnie, prasować żelazkiem ustawionym na niską temperaturę.
  • Flanela – temperatura prania 40-60°C, do prania należy dodać płyn zmiękczający, nada on miękkości tkaninie, prasować żelazkiem, suszyć w suszarce lub tradycyjnie.
  • Jedwab – Jedwab zaleca się prać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Jedwabiu nie wolno wykręcać ani pocierać. Suszenie na płasko, jedwab należy rozłożyć na ręczniku i delikatnie odcisnąć nadmiar wody. Podczas suszenia unikaj źródeł ciepła i słońca. Jeśli powstaną zagniecenia, możesz je wyprasować żelazkiem przez bawełniany materiał. Żelazko ustaw na niską temperaturę.

 

Jak przechowywać pościel?

Przechowywanie pościeli wydaje się bardzo proste. Niestety, czasami popełniamy błędy, które prowadzą do uszkodzenia tkaniny. Jak przechowywać pościel, aby uniknąć jej uszkodzenia?

Przechowywanie pościeli, którą aktualnie używasz

Pościel, którą aktualnie używasz, możesz schować do pojemnika na pościel lub szufladę w łóżku. Ważne jest, aby miejsca te były regularnie czyszczone z kurzu i przewiewne, nawet mała ilość wilgoci może spowodować powstawanie grzybów i pleśni.

Jeśli chcesz zostawić pościel na łóżku, najlepiej przykryj ją narzutą. Stworzy ona barierę ochronną przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Przechowywanie pościeli na zapas.

Każdy z nas ma kilka pościeli na zapas, które czekają na swoją kolej. W jaki sposób przechowywać pościele przez dłuższy czas, aby były świeże, pachnące i w dobrym stanie?

W szafie

Szafa jest najbardziej oczywistym miejscem, do którego schowamy swój komplet pościeli. W szafie pościel może być przechowywana przez dłuższy czas pod warunkiem, że miejsce będzie czyste, przewiewne i suche. Unikaj wilgoci, sprawi, że pościel będzie brzydko pachnieć, po za tym na jej powierzchni może pojawić się trudna do usunięcia pleśń. Przechowując pościel, nie ściskaj jej bardzo, zachowaj miejsce, tak aby tkanina miała swobodny dostęp do powietrza.

W pojemnikach na pościel

Jeśli nie masz miejsca w szafie, możesz zainwestować w specjalne, przewiewne pojemniki na pościel. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ważne jest, aby były przewiewne i zamykane, tak aby kurz nie osadzał się na tkaninie. Takie rozwiązanie jest mniej praktyczne niż szafa, jednak jeśli musimy iść na kompromis lepiej trzymać pościel w sterylnym pojemniku niż w miejscu, w którym może się zabrudzić.

Worki próżniowe

Worki próżniowe są coraz bardziej popularne, jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają miejsca w szafie oraz na dodatkowe pojemniki na pościel. Tekstylia włożone do takich worków, po odessaniu powietrza kilkukrotnie zmniejszają swoją objętość.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

ig

Dieta niskoglikemiczna – czego nie można jeść?

iStock 891656102

Meble Sklepowe a Sukces Biznesu – Optymalizacja Przestrzeni z eLadex