Smartfon bez dowodu zakupu? Lepiej uważaj na takie „okazje”!

pexels george dolgikh 1310532

Przeglądając ogłoszenia np. na OLX regularnie można natrafić na oferty sprzedaży fabrycznie nowych smartfonów za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Gdzie jest haczyk? Wystarczy krótka lektura ogłoszenia, aby wszystko stało się jasne. Są to telefony bez dowodu zakupu. Brzmi podejrzanie? I takie właśnie jest! Dowiedz się, dlaczego należy bardzo uważać na tego typu „okazje”, a najlepiej w ogóle ich unikać.

Problemy z gwarancją

Brak dowodu zakupu to poważny problem w sytuacji, gdy telefon ulegnie awarii. Możesz się spodziewać, że gwarant – w tym przypadku sprzedawca – odmówi uznania reklamacji, jeśli nie przedstawisz żadnego dowodu na dokonanie zakupu właśnie w tym sklepie. Nie licz na szczęście i na to, że nowy telefon posłuży bezawaryjnie w całym okresie użytkowania.

Ekspert radzi: „ Oczywiście sprzedawca ma prawo domagać się udowodnienia, że zakup został dokonany w jego sklepie. Rolę takiego dowodu może jednak pełnić np.: wyciąg z konta, wydruk z karty kredytowej, potwierdzenie zapłaty wysłane na skrzynkę e-mail, relacja świadka. Pole do popisu jest zatem spore. Jeśli tylko uda nam się udowodnić, że zakup nastąpił w danym sklepie(…).” Źródło: https://poradnikizakupowe.pl/zakupy,ac219/nie-masz-paragonu-i-tak-mozesz-zlozyc-reklamacje-sprawdz-jak-to-zrobic,4909

Współudział w przestępstwie

Nazwijmy rzeczy po imieniu. Nowy smartfon bez dowodu zakupu z dużym prawdopodobieństwem został skradziony – na przykład ze sklepowego magazynu czy z wystawy. Zakup takiego egzemplarza zgodnie z przepisami prawa jest paserstwem i współudziałem w przestępstwie. Jeśli po czasie okaże się, że jesteś w posiadaniu skradzionego urządzenia, to możesz wpaść w solidne tarapaty.

Niejasne pochodzenie telefonu

Już sam fakt, że sprzedawca nie posiada dowodu zakupu telefonu powinien budzić podejrzenia. Istnieje wysokie ryzyko, że urządzenie nie pochodzi z legalnego kanału sprzedaży, a jego obecny posiadacz chce po prostu szybko upłynnić towar – stąd bardzo atrakcyjna cena. To może sprowadzić na Ciebie bardzo poważne problemy.

Sprzedawca może też po prostu kupować telefon na jakieś platformie internetowej, np. AliExpress. W takim przypadku skorzystaj rady eksperta: „Kupując fabrycznie nowy telefon na AliExpress koniecznie trzeba sprawdzić, jak wygląda kwestia gwarancji. W większości przypadków jest ona ograniczona do 1 roku lub wręcz realizowana wyłącznie przez sprzedawcę (producenci nie uznają europejskiej gwarancji na sprzęt kupiony w Chinach).”
Źródło: https://tech360.pl/tech,ac99/dlaczego-nie-warto-kupowac-smartfona-z-aliexpress-wazne-argumenty,8682

Ryzyko zdalnego zablokowania telefonu

Część nowych smartfonów sprzedawanych bez dowodu zakupu to egzemplarze wzięte na raty u operatorów telefonii komórkowych. Sprzedający oczywiście „zapominają” o tym wspomnieć. Jeśli kupisz taki telefon, to wkrótce do niczego Ci się on już nie przyda, ponieważ zostanie zdalnie zablokowany za nieuregulowanie należności wobec operatora.

Artykuł opracowany przez redakcję portalu Mindly.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

producent srub doradztwo

Producent śrub – jak znaleźć fachowe i sprawdzone doradztwo?

chuttersnap gts eh4g1lk unsplash1

Sprzedaż w skupie aut krok po kroku