Siłownik pneumatyczny sprawdzi się nawet w trudnych warunkach

b silownik profilowy seria h

Siłownik pneumatyczny – jak działa?

Siłownik pneumatyczny jest urządzeniem, które do wytworzenia siły potrzebuje energii sprężonego gazu, którym najczęściej jest powietrze. Oczywiście duże znaczenie ma skala czystości tego medium. Siłownik pneumatyczny za pomocą elementu wykonawczego wprawia w ruch poszczególne elementy maszyn. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jego budowa jest relatywnie prosta. Składa się choćby z tulei cylindrowej, pokrywy przedniej, pokrywy tylnej, a także tłoka pneumatycznego, tłoczyska, tulei prowadzącej, czy pierścienia uszczelniającego. Zasada działania siłownika pneumatycznego jest naprawdę prosta. W tym przypadku siłownik przesuwa tłoczyska wewnątrz cylindra pneumatycznego. Na każdym tłoczysku zamocowany jest tłok, który dzieli przestrzeń w środku cylindra na dwie komory. Do jednej wpuszczane jest powietrze, co powoduje przesunięcie tłoka, a na końcu dochodzi do wysuwu bądź też wsuwu tłoczyska. Warto zauważyć, że cylindry pneumatyczne mogą różnić się wyglądem czy funkcją. Jednak znalezienie odpowiedniego modelu siłownika pneumatycznego w żadnym wypadku nie jest trudne. Należy tutaj kierować się średnicą siłownika pneumatycznego, zakresem skoków roboczych, ale i tego, jaka siła występuje przy zasilaniu standardowym ciśnieniem. Siłowniki pneumatyczne należy dobierać pod kątem pracy, zastosowania, ale też zakresu temperatur oraz ciśnień, w których mogą pracować.

Siłownik pneumatyczny
Siłownik pneumatyczny

Siłowniki pneumatyczne – rodzaje, które powinieneś znać

Jest wiele rodzajów siłowników pneumatycznych. Największą popularnością cieszą się te jednostronnego i dwustronnego działania. W siłownikach jednostronnego działania czynnik roboczy jakim jest sprężone powietrze nie jest tak szybko zużywany, gdyż występuje też sprężyna. Tłok przesuwany jest w kierunku, w którym występuje większe obciążenie. Jeżeli nie ma obciążeń, to sprężyna powoduje powrót tłoczyska do pierwotnej pozycji. Najczęściej używanymi rodzajami siłowników, które sprawdzają się w przemyśle ciężkim są te dwustronnego działania. W ich przypadku powietrze doprowadzane jest na zmianę zarówno do jednej, jak i do drugiej komory. W tym samym czasie dochodzi do odpowietrzenia komór cylindra. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że sprężone powietrze działa ciśnieniem na tłok, a przez to wysuwa się tłoczysko. Następnie, aby schować ten element wykonawczy powietrze doprowadzone jest z drugiej strony siłownika pneumatycznego.

Dlaczego warto wykorzystywać siłowniki pneumatyczne i gdzie znaleźć najlepsze?

Siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są na szeroką skalę w przemyśle. Wpływają na efektywność pracy, ale też jej bezpieczeństwo. Duże znaczenie ma także fakt, że nie generują zanieczyszczeń powietrza i doskonale zastępują siłę ludzką, zapewniając przy tym maksymalną powtarzalność prac. Jednak ich zastosowanie jest znacznie większe i wychodzi poza przemysł i hale produkcyjne. Siłowników pneumatycznych używają też strażacy, gdyż znajdują się one w przecinakach i rozwierakach. Znajdują się też w drzwiach samochodu czy klapach. W przypadku pojazdów ciężarowych służą do wprawiania w ruch platform rozładunkowych, ale również na szeroką skalę używa się ich w domach. W końcu znajdują się w fotelach biurowych, w szafkach czy nawet bramach wjazdowych. Można wykorzystać je wszędzie tam, gdzie występuje duże zapylenie. Jeżeli szukacie dobrej jakości siłowników, to takie oferuje producent siłowników pneumatycznych na stronie pneumatig.eu. Można zapoznać się z ofertą i wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb. Producent siłowników może wykonać siłowniki na indywidualne zamówienie, dopasowane do charakteru wykonywanych prac, a także warunków roboczych.

Siłowniki pneumatyczne są urządzeniami uznawanymi za w pełni ekologiczne. Wynika to z faktu, iż wykorzystują czystą energię, jaką jest sprężone powietrze. Niewątpliwie zaletą siłowników pneumatycznych jest także bezawaryjna praca i trwałość. Warto wybierać modele wykonane z mocnych materiałów, choćby ze stali nierdzewnej, która jest odporna na korodowanie. Nie można zapominać, aby w przypadku bardzo trudnych warunków pracy, wybierać urządzenia z mocnymi uszczelnieniami.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

lokiec tenisisty

Łokieć tenisisty leczenie