Przewóz ADR – co to jest

pexels tima miroshnichenko 6169043

Przeglądając regulaminy poszczególnych firm kurierskich, za każdym razem można natknąć się na listę towarów wykluczonych z przewozu. Zazwyczaj jest ona skomponowana w podobny sposób, zawierając między innymi broń palną, pieniądze, wartościowo biżuterię, dzieła sztuki czy papiery wartościowe, a także przewóz ADR. Co dokładnie oznacza ten skrót i do jakich towarów się odnosi? Czy przewóz ADR można zlecić w tradycyjnej firmie kurierskiej? W jaki sposób prawidłowo transportować ADR? Wyjaśniamy!

Czym są towary ADR?

Termin ADR odnosi się do międzynarodowej konwencji dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych przygotowanej w 1957 roku w Genewie. Pełna nazwa dokumentu w języku francuskim jest dość długa – „L’ Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route” i to właśnie od niej powstał trzyliterowy, znakomicie rozpoznawalny dzisiaj w branży przewozowej skrót. Obecnie zasady przewozu ADR na terenie Unii Europejskiej określa również dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 2008 roku, a w Polsce dwie ustawy – z 2001 i 2002 roku.

Które towary w świetle prawa są niebezpieczne? W myśl dokumentu ADR dzielą się one na 9 klas oraz kolejne podklasy. Najprościej rzecz ujmując, w kategoriach ADR znajdują się między innymi:

 • materiały wybuchowe,
 • gazy,
 • materiały zapalne,
 • materiały samozapalne,
 • materiały wytwarzające gazy zapalne w zetknięciu z wodą,
 • materiały promieniotwórcze,
 • materiały zakaźne,
 • materiały organiczne,
 • materiały utleniające,
 • materiały żrące,
 • materiały trujące,
 • pozostałe materiały i przedmioty niebezpieczne.

Wszystkie wymienione wyżej materiały łączy jednio – ich nieprawidłowe transportowanie mogłoby spowodować zagrożenie. W razie wątpliwości, czy dana substancja kwalifikuje się do przewozu ADR, warto zapoznać się ze szczegółową klasyfikacją materiałów niebezpiecznych ADR.

Czy przewóz ADR można zlecić w firmie kurierskiej?

Z wiadomych względów transport materiałów ADR nie może zostać zwyczajnie zlecony kurierowi. Istnieją zresztą ścisłe zasady dotyczące przewozu tego typu  ładunków, wedle których kierowca podejmujący się ich przewożenia musi przejść niezbędne szkolenie, a nawet zdać egzamin, aby uzyskać specjalne zaświadczenie ADR. Kierowcy zatrudnieni w firmach kurierskich zazwyczaj nie posiadają takich uprawnień, dlatego materiały ADR znajdują się na liście towarów wykluczonych z przewozu.

Natomiast przewóz ADR można zlecić wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmie, gdzie transport zostanie przeprowadzony przystosowanym do tego pojazdem, przez osoby posiadające niezbędne uprawnienia.

W jaki sposób prawidłowo przewozić towary ADR?

Oczywiście przewóz ADR wymaga dokładnego przygotowania. Nadawca musi upewnić się, że jego towar jest sklasyfikowany i dopuszczony do przewozu. Kolejnym obowiązkiem wysyłającego jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów i zezwoleń. Ponadto materiały ADR wymagają stosownego oznaczenia.

Obowiązkiem przewoźnika jest natomiast weryfikacja dokumentów i dopuszczenia do przewozu konkretnego towaru. Pojazdy wykonujące przewóz ADR muszą być do tego przygotowane, a jednocześnie, podobnie jak same towary, prawidłowo oznaczone.

Szukasz sprawnego narzędzia do nadawania przesyłek innych niż ADR kurierem? Apaczka – przesyłki kurierskie dla firm to rozwiązanie dla ciebie! Jako użytkownik zyskujesz możliwość porównania ofert wielu przewoźników w jednym miejscu, atrakcyjne ceny i udogodnienia dla przedsiębiorców związane z automatyzacją wysyłek!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

grzejnik

Jak wybrać odpowiednie grzejniki do mieszkania?

glowne fotolia 110977064

Zastosowanie kurtyn paskowych w magazynach i halach przemysłowych