Lekarz radzi. Dziecko na plaży nie powinno chodzić boso i siadać pupą na piasku

c808d43109f5c9f0629a45f90b4a

Dziecko biegające nago to częsty widok na plaży – zarówno w Polsce, jak i w zagranicznych kurortach. Niestety, taka swoboda może się skończyć dla malucha bardzo nieprzyjemnie. Zapytaliśmy dr Bartosza Pawlikowskiego, dermatologa i pediatrę, dlaczego dzieci powinny mieć założoną pieluszkę lub bieliznę.

Dziecko na plaży

Dziecko

– Na plaży dziecko w ogóle nie powinno chodzić boso, a co dopiero siadać pupą na piasku. Doskonale pamiętam przypadek mojego kilkuletniego pacjenta z tęgoryjcem – larwa migras – larwy migrującej przywiezionej z Dominikany w podeszwie stopy. To najlepszy przykład. Larwa migras to pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym psa i przedostające się do skóry, czasem niełatwo jest je od razu usunąć.

Zobacz również: Ida Nowakowska wybrała imię i już wie, jak nazwie swoje dziecko

Piasek, słońce, wilgotne środowisko – to siedlisko patogenów, grzybów, pasożytów, które mogą przedostać się nawet przez grubszy naskórek w stopie, a co dopiero przez śluzówkę i miejsca intymne jak odbyt. Najlepiej, aby miało na sobie pieluchomajtki lub bawełniane przewiewne majteczki, a gołą pupą, jeśli lubi i chce, niech siada wyłącznie na kocu – uwaga! – przyniesionym z domu (nie hotelowym lub pożyczonym) – apeluje dr Pawlikowski.

Źródło informacji

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

WBKktkuTURBXy9kMDQ5OGVjOS1hNTg0LTRjM2EtYWNlMS0zZTcyMTliNWU1NTUuanBlZ5GTBc0EsM0CdA

Casey Affleck i Sam Claflin w thrillerze “Każdy twój oddech”. Zobacz zwiastun

6b54c0eb74e2e1e59d73828581b2

Aleksandra Popławska opowiedziała o swoim ojcu i walce z depresją