Karafki na nalewki – jakie wybrać?

mezczyzna nalewa alkohol z karafki do szklanek

Odpowiednia prezentacja domowego alkoholu to zwieńczenie naszej wielotygodniowej pracy, której efektem są pyszne nalewki, wino i inne napoje. Dumni z naszych wyrobów chcielibyśmy, aby cieszyły one nie tylko kubki smakowe, ale także oczy, dlatego do przechowywania ich warto wybrać dobre i eleganckie karafki na nalewki. Należy jednak pamiętać, że oprócz aspektów wizualnych muszą być one także praktyczne. Dowiedz się, jaka karafka na nalewki będzie idealnym wyborem łączącym funkcjonalność z estetyką i jakich pojemników unikać, aby nie doprowadzić do utraty walorów trunku.

Co to jest karafka?

Karafka jest to pojemnik przeznaczony do przechowywania różnego rodzaju napojów, niekoniecznie alkoholowych. Na co dzień spotykamy się z karafkami na wodę, lemoniadę, ale także karafkami na nalewki, wino, brandy itd. Rodzajów takich zbiorników jest naprawdę sporo. Najczęstszym materiałem, który służy do wytwarzania karafek jest szkło, choć spotyka się także karafki kryształowe, porcelanowe i inne. Ich zróżnicowanie jest naprawdę duże, a oprócz wielkości, pojemności i materiału wykorzystanego do produkcji różnią się także kształtami. Istnieje ogromna ilość finezyjnych ozdobnych karafek, których detale przypominają dzieła sztuki, nadając jednocześnie napojowi leżakującemu wewnątrz szlachetnej otoczki. Elementem łączącym karafki jest szyjka, która ze względu na przechowywany wewnątrz napój jest zamykana (lub nie) różnego rodzaju zatyczkami.

Karafki na nalewki, wino i inne napoje – rodzaje

Na rynku dostępnych jest mnóstwo karafek, które charakteryzują się finezyjnymi kształtami, różną pojemnością, materiałem wykonania i innymi elementami. Nie wszystkie są uniwersalne i przeznaczone do każdego rodzaju alkoholu. Ważny jest odpowiedni dobór pojemnika do alkoholu, aby w 100% spełniał on swoje zadanie. Nie można przecież przechowywać wysokoprocentowych nalewek w popularnych w wielu sklepach karafkach do wody lub lemoniady, które jedynie ze względów ozdobnych zatykane są korkiem. Karafka na nalewki oraz inne alkohole musi posiadać solidne i szczelne zamknięcie, które ochroni alkohol przed utratą właściwości, w tym smaku, aromatu, a także koloru.

Zróżnicowanie ze względu na wygląd, kolor i pojemność to przede wszystkim kwestie wizualne, a podział karafek najlepiej oprzeć na ich przeznaczeniu. Pod tym kątem wśród rodzajów karafek wyróżniamy karafki na nalewki, wino, whisky, wódki oraz wodę i sok.

Karafki do nalewek – czym się charakteryzują?

Nalewka to nie tylko napój, dzięki któremu możemy nieco ogrzać się w chłodne dni, uprzyjemnić spędzany czas albo podarować bliskim jako prezent. Nalewka jest najczęściej nieco słabszym alkoholem od wódki i najczęściej degustowanym powoli ze względu na swój słodki, głęboki smak. To trunek, którego ranga wzrasta z roku na rok. Mają na to wpływ zarówno cenione tradycyjne sposoby wytwarzania, które się sięgają wielu wieków w przeszłość, ale także niebanalne połączenia, wyjątkowy smak, aromat i kolor oraz wyjątkowe właściwości w tym prozdrowotne. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nalewki wymagają wręcz specjalnego traktowania. Dlatego też najlepszym sposobem przechowywania, szczególnie podczas imprez jest kryształowa lub szklana karafka na nalewkę. Dzięki przezroczystemu materiałowi, z którego jest wykonana zarówno my, jak i goście będziemy mieli wgląd w wyjątkowy kolor smacznego napoju.

Podobnie jak w przypadku karafek do whisky, wina i innych również karafki do nalewek zróżnicowane są pod kątem pojemności i wielkości. Kształty tradycyjnych karafek na nalewki są natomiast dość proste, często wytarzane w formach kulistych lub geometrycznych, kwadratowych, o zagiętych nieco krawędziach. Takie karafki posiadają niemal zawsze szyjkę zatykaną korkiem drewnianym lub szklany, rzadziej zamykaną metalową zakrętką. Oczywiście zdarzają się także inne kształty karafek na nalewki, które mogą bezpośrednio odnosić się do składników alkoholu. Mogą one mieć bardziej finezyjne kształty w tym zbliżone do owoców. Z reguły karafki na nalewki są „gładkie” i eleganckie, ale zdarzają się również zbiorniki ozdabiane detalami, grawerem lub naklejkami. Zachowanie estetyki w przypadku karafki na nalewki jest jednak bardzo ważne – minimalizm kształtów i ozdób idealnie podkreśli elegancję i szlachetność tego trunku.

Czym różni się karafka na nalewki od pojemników na inne napoje?

Standardowy elegancki i prosty kształt karafki na nalewki z gładkimi ściankami i korkowymi zatyczkami nieco różni się od innych karafek dostępnych na rynku. Od karafek na wino odróżnia je przede wszystkim kształt – karafki na wino zaprojektowane są w taki sposób, aby jak najdłużej zachowywały aromat wina, który jest zupełnie innym rodzajem alkoholu niż nalewka. Karafka na wino (inaczej dekanter) posiada dość cienkie i delikatne ścianki, płaskie i szerokie dno oraz szyjkę węższą w połowie niż na końcach. W przypadku karafek do wina ważne jest napowietrzenie napoju, stąd wyjątkowy kształt, który to ułatwia podczas przelewania. Karafki do białego wina posiadają nieco szersze szyjki, natomiast jedne i drugie posiadają zatyczkę w formie korka wykonanego z różnych materiałów: od naturalnego drewna korkowego, przez szkło, po tworzywo sztuczne, które zapobiega utracie właściwości.

Karafki do wódki charakteryzują się często grubszym szkłem oraz szczelnym korkiem, który zapobiegnie dostępowi powietrza z zewnątrz do środka butelki i ograniczy reagowanie z alkoholem. Karafki do whisky natomiast wykonane są najczęściej w formie kwadratowej lub prostokątnej. Posiadają w wielu przypadkach dużo zdobień, grawerów i szlifów, które nadają szklanym pojemnikom kryształopodobny wygląd. Do karafek na whisky często dołączane są wykonane w podobny sposób szklanki. Ostatnim rodzajem karafek są karafki na wodę oraz soki, w których zdecydowanie nie powinno się przechowywać alkoholu. Kształtem zbliżone są do wazonu i zatykane niezbyt szczelnymi korkami służą jako chwilowe pojemniki na napoje, które podlegają szybkiej konsumpcji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

fastkrakow odwodnienie fundamentow

Odwodnienie fundamentów – kiedy jest niezbędne?

surface oad5um45cik unsplash

Ciekawe propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci w szkole podstawowej