Kalkulator BMI – jak obliczyć

wzor na bmi

Kalkulator BMI – Wskaźnik masy ciała (BMI) to szacunkowa zawartość tkanki tłuszczowej określana na podstawie relacji wagi i wzrostu. Pomaga określić, czy Twoja waga jest prawidłowa, lub czy masz niedowagę, nadwagę albo otyłość. BMI można wykorzystać do oceny ryzyka wystąpienia pewnych problemów zdrowotnych. Na przykład uważa się, że osoby o wyższym BMI są bardziej narażone na nadciśnienie, chorobę wieńcową i wysoki poziom cholesterolu.

Kalkulator BMI – Oblicz wskaźnik masy ciała (BMI) – TUTAJ

Co to jest BMI?

Kalkulator BMI - jak obliczyć
Kalkulator BMI – jak obliczyć

BMI, czyli indeks masy ciała (Body mass index) to liczbowe przedstawienie wzajemnej relacji masy ciała i wzrostu. Dzięki obliczeniu BMI można z pewnym przybliżeniem określić prawidłowość składu ciała danej osoby, mierząc jej wzrost i wagę oraz znając jej wiek.

Określenie BMI nie daje tak szczegółowych informacji na temat składu ciała, jak to jest w przypadku ważenia hydrostatycznego lub analizy impedancji bioelektrycznej (BIA). Uzyskana ocena pozwala jednak na podstawową ocenę ilości tkanki tłuszczowej u większości ludzi. Obliczenie BMI jest szybkie i łatwe do wykonania.

Mimo że wskaźnik BMI nie mierzy bezpośrednio zawartości tkanki tłuszczowej, jego wartość jest wyraźnie skorelowana z jej poziomem. Wyniki pomiaru mogą być wskazówką sugerującą problemy metaboliczne i chorobowe.

Wskaźniki BMI

Wskaźnik masy ciała (BMI) to miara wagi osoby w odniesieniu do jej wzrostu. Jak sama nazwa sugeruje, jest to bardziej wskaźnik niż bezpośredni pomiar całkowitej tkanki tłuszczowej osoby. Korelacja wartości wskaźnika BMI z całkowitą zawartością tkanki tłuszczowej oznacza, że wraz ze wzrostem wskaźnika BMI rośnie całkowita zawartość tkanki tłuszczowej w ciele.

Kalkulator BMI – Jak obliczyć BMI?

BMI oblicza się za pomocą wzoru matematycznego. Wskaźnik można również oszacować za pomocą tabel, w których dopasowuje się wzrost w centymetrach do wagi w kilogramach. Na stronach internetowych dostępne są wygodne kalkulatory, które pomagają szybko obliczyć wskaźnik BMI. Jeśli nie chcesz wykonywać działań matematycznych, skorzystaj z kalkulatora BMI, wprowadzając we właściwe pola swój wzrost i wagę.

Zobacz również: Picie kawy pomaga czy szkodzi?

Wzór na BMI

BMI oblicza się w ten sam sposób dla zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kalkulacja oparta jest na następującym wzorze:

Wzór na BMI to waga w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach do kwadratu.

BMI = mc [kg] / wzrost2 [m]

Przykład: waga = 68 kg, wysokość = 165 cm (1,65 m)

Obliczenie BMI: 68 ÷ (1,65 x 1,65) = 25

Normy BMI

W przypadku osób dorosłych w wieku 20 lat i starszych BMI jest interpretowane przy użyciu standardowych kategorii wagi. Te kategorie są takie same dla mężczyzn i kobiet o każdym typie sylwetki i w każdym wieku.

Interpretacja BMI odbywa się według następujących zasad ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia:

  • poniżej 18,5 niedowaga
  • 18,5 – 24,9 prawidłowa waga
  • 25,0 – 29,9 nadwaga
  • 30,0 i więcej otyłość

Ostatnia kategoria, czyli otyłość dzieli się na dodatkowe kategorie:

  • 30 do <35 otyłość I stopnia
  • 35 do <40 otyłość II stopnia
  • 40 lub wyższy otyłość III stopnia, zwaną też olbrzymią lub złośliwą.

Prawidłowe BMI

Jeśli Twój wskaźnik BMI mieści się w zakresie od 18,5 do 24,9, Twoje BMI jest uważane za prawidłowe. Zdrowa waga pomaga zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń i oznacza, że łatwiej zrealizujesz swoje sportowe cele. Wskaźnik BMI nie jest jednak wiarygodnym sposobem na określenie prawidłowej wagi u sportowców o rozbudowanej tkance mięśniowej, a także u rosnących dzieci.

Zobacz również: Jak zrobić prosty sześciopak na brzuchu?

Kalkulator BMI dla dzieci

BMI dzieci i nastolatków w wieku od 2 do 19 lat musi być dostosowane do wieku i płci, ponieważ ilość tkanki tłuszczowej zmienia się wraz z wiekiem i jest różny u dziewcząt i chłopców. Lekarze obliczają BMI dla dzieci i nastolatków w taki sam sposób, jak dla dorosłych, mierząc wzrost i wagę. Następnie lokalizują dane na wykresie BMI dla danej płci. To wskaże, czy dziecko znajduje się w zdrowym zakresie wagi.

Percentyl BMI dla wieku jest określany przez porównanie wagi dziecka z wagą reprezentatywnej grupy dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Innymi słowy – wartość BMI dziecka nabiera znaczenia dopiero w porównaniu z wynikami dzieci tej samej płci, tego samego wzrostu i w tym samym wieku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

Katarzyna Sokolowska w ciąży

Jurorka „Top Model” Katarzyna Sokołowska w ciąży

Wypadanie wlosów jakie są przyczyny i rodzaje lysienia

Wypadanie włosów jakie są przyczyny i rodzaje łysienia. 10 przyczyn