Jakie są konsekwencje zatrudnienia cudzoziemca bez zezwolenia?

business people

W wyniku rosyjskiej napaści na Ukrainę w lutym 2022 roku kilka milionów obywateli tego państwa uciekło do Polski. Jeśli dodać do tego te osoby, które zamieszkiwały nad Wisłą już wcześniej, to liczba Ukraińców przebywających obecnie w Polsce jest ogromna. Nie dziwi zatem fakt, że wiele polskich firm zatrudnia aktualnie pracowników z Ukrainy. Polski rynek zmaga się z niedoborem pracowników, a tak duża liczba pracowników jest dla niego bardzo dobrą wiadomością. Rekrutacja pracowników z Ukrainy musi jednak odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Znalezienie pracowników z Ukrainy jest obecnie dość łatwe. Na rynku pracy pełno jest osób z tego kraju, poszukujących w Polsce pracy. Jeśli ktoś chce mieć pewność co do tego, że wszystkie formalności zostały załatwione w sposób należyty, może skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy.

Przy zatrudnianiu obcokrajowca bardzo ważne jest spełnienie szeregu wymogów. Należy przede wszystkim upewnić się, że taka osoba posiada wszystkie niezbędne dokumenty i zezwolenia na pobyt oraz pracę w Polsce.

Po zatrudnieniu takiej osoby konieczne jest również zgłoszenie tego faktu do stosownej instytucji. Najczęściej jest to powiatowy urząd pracy. Informacja o tym musi wpłynąć do niego w określonym terminie od rozpoczęcia pracy przez obcokrajowca.

Zatrudnienie obcokrajowca bez zezwolenia – konsekwencje

W przypadku niedopilnowania wszystkich wymogów formalnych na pracodawcę mogą zostać nałożone bardzo surowe kary. W zależności od konkretnego przypadku, jest to od 1000 zł do nawet 30 000 zł.

Jednym z najczęstszych powodów karania przedsiębiorców jest zatrudnianie obcokrajowców bez pozwolenia na pracę. Nie zawsze jest to działanie świadome ze strony pracodawcy. Czasami dochodzi do zwykłego przeoczenia lub po prostu nieznajomości w przepisach. Z tego powodu rekrutacja pracownika z Ukrainy zawsze powinna być przeprowadzana przez profesjonalną agencję, co do której nie ma się żadnych wątpliwości. Jedynie taka agencja będzie mogła dać gwarancję co do tego, że wszystkie takie formalności u danej osoby zostały załatwione.

W przypadku działania z premedytacją, kary bywają bardzo dotkliwe. Oprócz wspomnianej wyżej grzywny, na takiego przedsiębiorcę może zostać nałożony zakaz zatrudniania innych obcokrajowców przez określony czas.

Zatrudnianie obcokrajowca bez pozwolenia to narażenie na konsekwencje nie tylko siebie, ale również tej osoby. Pracownik taki również może zostać ukarany grzywną, lub nawet wydaleniem z terytorium Polski.

Polskie firmy zatrudniają obecnie obcokrajowców na bardzo dużą skalę. Są to głównie osoby pochodzące z Ukrainy, choć nie tylko. Formalności i wymogi jakie osoba taka musi spełnić mogą się od siebie różnić w zależności od kraju pochodzenia – przykładowo, nieco inaczej wygląda to w przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej. W każdym przypadku należy jednak sprawdzić, czy żadne przepisy nie zostały złamane. Nawet drobne z pozoru niedopatrzenia mogą tu bowiem skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://atlaswork.pl/uslugi/rekrutacja-pracownikow-z-ukrainy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glowne screenshot zamowienia.likeat cateringdietetyczny.pl 2022.11.15 15 33 14

Czy diety pudełkowe są zdrowe?

glowne banner main 2 cropped

Snus – co to za używka? Rodzaje i zażywanie snus