Jak wybrać quada?

pexels karolina grabowska 4996780

Quady to pojazdy wprost stworzone z myślą o miłośnikach jazdy w trudnych, a wręcz niesprzyjających warunkach. Zostały przystosowane dla młodzieży oraz dorosłych poszukujących niesamowitych doznań. Jako że sezon został oficjalnie rozpoczęty, a temperatury sprzyjają jeździe na świeżym powietrzu, postanowiliśmy przygotować dla was kilka wskazówek. Jak wybrać quada? Jakie uprawnienia są potrzebne do jego prowadzenia i jakie rodzaje quadów możemy wyróżnić? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Quad – czym jest?

ATV, wszędołaz, czterokołowiec, a może po prostu quad? Być może określenia te części z was są doskonale znane. Każde z nich oznacza pojazd otwarty przeznaczony do jazdy rekreacyjnej w trudnych warunkach. Quady jako pojazdy mechaniczne niekiedy wykorzystywane są w wojsku czy ratownictwie górskim. My jednak pragniemy przybliżyć wam kwestię, jaką jest zakup quada na własny użytek. Pojazdy rekreacyjne tego typu są większe niż motory, a jednocześnie większe od samochodów terenowych. Wyróżniają się brakiem kabiny oraz dużymi oponami, w których zostało obniżone ciśnienie. Tym sposobem poruszanie się nową zabawką na wąskich i trudnych gruntach jest możliwe, a co najważniejsze – niesie ze sobą ogromną frajdę.

Zobacz również: Top 10 najlepszych samochodów elektrycznych w 2022 r

Dostępne na polskim rynku quady możemy podzielić na sportowe, rekreacyjne i przeprawowe. W zależności od waszych umiejętności oraz możliwości finansowych dobrze byłoby wybrać odpowiedni model. Na początku przygody z czterokołowcem sprawdzi się quad rekreacyjny. Modele sportowe i przeprawowe zostały stworzone raczej dla doświadczonych kierowców, którzy dotychczas mieli okazję zaznać jazdy w niesprzyjających warunkach, tym samym zajmują się wyczynowo jazdą na ATV. O czym jeszcze wiedzieć, wybierając własnego quada?

Kto może prowadzić quada?

Kto może prowadzić quada?

Uprawnienia wymagane do prowadzenia quada to kwestia, której nie można ot tak przeskoczyć. Niemniej warto wspomnieć, że są one zależne od masy zakupionego pojazdu. Quad lekki, którego waga nie przekracza 350 kg, wymaga od kierowcy posiadania ważnego prawa jazdy kategorii AM. Co ciekawe, mogą je uzyskać osoby, które ukończyły 14. rok życia. W przypadku quadów zwykłych o masie wyższej aniżeli 350 kg konieczne je prawo jazdy kategorii B1. Z aktualnie obowiązujących przepisów wynika zatem, że czterokołowiec może być prowadzony także przez osoby niepełnoletnie. To jednak pamiętajmy, iż każdy pojazd musi zostać zarejestrowany oraz posiadać ubezpieczenie OC, o ile planujecie wyprawę po drogach publicznych czy strefach zamieszkania. W innym razie możliwe będzie poruszanie się wyłącznie po oznaczonej drodze leśnej. Warto o tym pamiętać, gdyż nieprzestrzeganie przepisów wiążę się z nałożeniem wysokiej kary. Dodatkowo jazda po drogach ekspresowych i autostradach jest niedozwolona.

Skorzystaj z oferty – zamów części do quadów w abcmotoru.pl

Jaki quad kupić na początek?

Zakup własnego quada powinien zostać dobrze przemyślany, gdyż jest to niemała inwestycja. Cena nowego quada może wahać się w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy czym należy też pomyśleć o rejestracji pojazdu i zakupie niezbędnych akcesoriów. Zabudowany kask motocyklowy, ochronne rękawice, buty z wysoką cholewką i dobrze wyprofilowana zbroja to absolutna konieczność. W tym momencie nasuwa się jednak kluczowe pytanie – Czym kierować się przy wyborze ATV? Jak wspominamy wcześniej, wyróżniamy trzy rodzaje quadów. Quad sportowy to idealna propozycja dla miłośników adrenaliny i zawodowych kierowców. Wzmocniona konstrukcja i napęd na cztery koła gwarantuje zupełnie inne doznania. Moc silnika może jednak być zbyt duża dla osób, które dotąd nie jeździły quadem. Sytuacja nie inaczej wygląda, mówiąc o quadzie przeprawowym. Co to oznacza? Na start warto wybrać model rekreacyjny, który zda egzamin na drogach leśnych oraz gruntach. Moc silnika o maksymalnej wartości 200 ccm z pewnością będzie dla was wystarczająca. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, iż może przynieść trudności w trakcie pokonywania górek i głębokich kałuż.

 

Pierwszy quad powinien zostać dopasowany do waszych możliwości. Wybór jest całkiem spory, a my mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

pexels burst 545014

Pompa głębinowa – rozszyfrowujemy najważniejsze parametry urządzenia

jak wybrac spike do butow golfowych

Do czego służą kolce w butach golfowych?