Jak wybrać idealne felgi do opon?

felga samochodowa2

Nowoczesne felgi pięknie się prezentują i cechują się parametrami sprawiającymi, że jazda samochodem jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Jednak, żeby móc w pełni cieszyć się z nowych felg, trzeba wiedzieć, jak je dobrać do już posiadanych opon. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam, na co warto zwrócić uwagę wybierając idealne felgi do opon.

Sprawdź oznaczenia na feldze

Szukając nowych felg nie można skupić się tylko na estetyce, ponieważ wybrany model musi idealnie pasować do opony. W tym celu trzeba sprawdzić szerokość opony do felgi, co nie jest skomplikowane, gdyż dokładne parametry można znaleźć na wewnętrznej stronie felgi. Szerokość felgi jest wyrażona w calach, a obok cyfry informującej o szerokości umieszcza się literę, która wskazuje na profil kołnierza, natomiast zaraz za nią można znaleźć średnicę felgi również mierzoną w calach. Co ważne na jednej feldze można zamontować opony o różnej szerokości, należy jednak pamiętać, że za szeroka opona do felgi może wystawać poza nadkole i ocierać się o zawieszenie czy karoserię. Dlatego trzeba zawsze sprawdzać oznaczenia producenta, a chcąc idealnie dopasować felgi z oponami, można również skorzystać ze specjalnego konfiguratora doboru felg.

Jak wybrać idealne felgi?

Wiele modeli samochodów posiada dedykowane rodzaje felg, spośród których klient może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie opcję. W droższych pojazdach renomowanych marek można zamówić felgi z czujnikiem ciśnienia, które będą kompatybilne z zamontowanym w danym aucie komputerem pokładowym. Jeśli jednak klient jest bardzo wymagający i szuka oryginalnej części, która wyróżni jego auto spośród innych samochodów, to można się zdecydować również na felgi na zamówienie. Taka usługa będzie dodatkowo płatna, ale w efekcie, klient zyska unikalny produkt wykonany z zachowaniem najwyższych standardów. Wygodnym rozwiązaniem jest również zakup felg z oponami, ponieważ wówczas nie trzeba osobno nakładać na nie opon, a jedynie fachowiec będzie musiał założyć i właściwie ustawić samo koło.

Felgi stalowe czy aluminiowe?

Kierowcy zwykle zastanawiają się, który rodzaj felg będzie dla nich optymalny. Ponadto właściciele aut nie zawsze wiedzą też, jak odróżnić felgi stalowe od aluminiowych. Tymczasem różnicę widać już na pierwszy rzut oka, ponieważ felgi stalowe szczelnie zabudowują koła, przez co nie widać przez nie zacisków i tarcz hamulcowych. Natomiast alufelgi są wykonane z wysokiej jakości aluminium i dobrze przylegają do opon, jednocześnie nie zakrywając całej powierzchni kół. Poza tym felgi aluminiowe są bardziej elastyczne, mniej podatne na uszkodzenia i lepiej się prezentują. Jednak felgi stalowe są zdecydowanie tańsze i łatwiejsze do wyczyszczenia, szczególnie jeśli nie posiadają zbyt wielu detali. Warto podkreślić również, że alufelgi umożliwiają efektywne chłodzenie hamulców podczas jazdy, co może mieć duże znaczenie dla osób jeżdżących gwałtownie lub często podróżujących po górach. Ponadto zarówno felgi stalowe, jak i aluminiowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i trzeba je również zabezpieczyć przed ewentualną korozją.

Szukając idealnych felg trzeba będzie zdecydować, czy dany kierowca woli rozwiązanie praktyczne, czy też bardziej zależy mu na podkreśleniu sportowego lub eleganckiego charakteru auta. Niezależnie od tego, jaki rodzaj felgi ostatecznie zostanie wybrany, warto zamawiać sprawdzone modele od renomowanych producentów, a montaż należy powierzyć fachowcom. Wówczas kierowca zyska pewność, że jego samochód będzie odpowiednio wyposażony i przede wszystkim bezpieczny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

wnetrze samochodu osobowego

Jak sprawdzić auto po vin?

mezczyzna na motorze w tle zachodzace slonce i palmy

Jak wybrać motocykl? Nasze porady!