Jak sprawdzić auto po vin?

wnetrze samochodu osobowego

Ostatnie lata dla branży motoryzacyjnej nie należały do najłatwiejszych. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy środowiskowe przyjmowane przez europejskie kraje, połączone z pandemią COVID-19 oraz wojną na Ukrainie sprawiły, że wielu topowych producentów miało problem z utrzymaniem produkcji na najwyższych obrotach. Kierowcy nagminnie w internecie skarżą się, że na nowy samochód muszą czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy od zamówienia. Zyskuje na tym rynek aut używanych. Samochody znacznie wolniej tracą na wartości, a dobre okazje potrafią znikać z serwisów ogłoszeniowych w ciągu kilku minut. Niestety, nie brakuje oszustów, którzy próbują wykorzystać niewiedzę kupujących. Czy istnieje możliwość sprawdzenia historii pojazdu przed zakupem?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Numer VIN możemy znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – w rubryce oznaczonej literą E – oraz na wybranych elementach pojazdu. Składa się on z 17 znaków – cyfr i liter i pozwala zdefiniować kod producenta, kraj pochodzenia pojazdu, datę produkcji, model, a nawet fabrykę, z której pochodzi dany samochód. Sprawdzenie VIN pozwala także określić, czy pojazd, którym jesteśmy zainteresowani, ma faktycznie bezwypadkową historię oraz czy deklarowany przebieg jest zgodny ze stanem faktycznym.

Jak sprawdzić historię pojazdu po vinie?

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii możemy sprawdzić auto po vinie bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na wyspecjalizowany serwis, który posiada dostęp do największych baz szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA i wpisać numer VIN w wyszukiwarkę. Co ważne, informację o tym, czy w historii pojazdu została odnotowana jakakolwiek szkoda, otrzymamy całkowicie bezpłatnie. Płatny jest natomiast dostęp do szczegółowego raportu, który pozwala określić wartość szkód, dokonane miejsce uszkodzenia, zapisane przebiegi, informacje o szkodzie całkowitej czy chronologiczny zapis historii pojazdu. Najlepsze serwisy ponadto w raporcie uwzględniają porady i pytania, które warto zadać sprzedającemu. Z usług tego typu firm korzystają topowe warsztaty, które specjalizują się w sprawdzaniu pojazdów przed zakupem. Inwestując zaledwie kilkadziesiąt złotych, możemy ustrzec się przed nietrafionym zakupem. Wydając kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych na auto, nie chcemy przecież dodatkowo w nie inwestować kilka tygodni po zakupie.

Gdzie sprawdzić samochód po VIN?

Jedną ze stron tego typu szczególnie polecaną przez specjalistów jest serwis historiaszkod.pl. Wpisując numer VIN, w kilka sekund możemy uzyskać informację, czy auto, którym jesteśmy zainteresowani, w ostatnich latach odniosło jakąkolwiek szkodę. Badane są bowiem zdarzenia od wybicia szyby po szkodę całkowitą. Na wyróżnienie zasługuje także cena wygenerowania raportu. Wydając zaledwie 59 złotych, możemy uzyskać informacje, które mogą okazać się bezcenne na etapie negocjowania ceny. Na stronie serwisu możemy zobaczyć także przykładowy raport, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że dokument będzie niekompletny.

Niezależnie od tego, czy kupujemy samochód za kilka czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto zainwestować w raport dotyczący historii szkód. Na rynku nie brakuje oszustów, którzy próbują sprzedać trefne pojazdy, które po kilku tygodniach nadają się do generalnego remontu. Obok ogólnych oględzin zewnętrznych i wizyty na stacji diagnostycznej – jest to bezcenne posunięcie, chroniące nas przed nieuczciwymi sprzedającymi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

pmsa

Rola oprogramowania ERP w zarządzaniu łańcuchem dostaw

felga samochodowa2

Jak wybrać idealne felgi do opon?