Jak podzielić majątek po rozwodzie?

pexels karolina grabowska 7876050

Zawarcie związku małżeńskiego to wydarzenie, które ma wiele poważnych konsekwencji – również prawnych. Jedną z nich jest to, że od dnia zawarcia takiego związku małżonkowie mają wspólnotę majątkową. I choć takie rozwiązanie jest najbardziej popularne, problem pojawia się w momencie, gdy małżonkowie decydują się na rozwód. Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Podział majątku po rozwodzie – najważniejsze informacje

Kwestia tego, jak będzie wyglądał podział majątku po rozwodzie, w dużej mierze zależy od tego, jakie decyzje podjęli małżonkowie w momencie zawierania związku małżeńskiego. W wielu przypadkach osoby, które decydują się na ślub, nie zastanawiają się nad tym, jak będzie wyglądała kwestia ich majątku. Dotyczą ich wtedy zasady ogólne, co oznacza, że wraz z zawarciem związku małżeńskiego powstaje ustawowy ustrój wspólności majątkowej.

W przypadku, gdy małżonkowie wykazują się nieco większą ostrożnością lub mają powody ku temu, aby nie decydować się na wspólnotę majątkową, mogą podjąć decyzję o zawarciu umowy rozdzielności majątkowej. W języku potocznym umowa taka nazywana jest intercyzą.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://jakubowskazawada.com/podzial-majatku/

Podział majątku a wspólnota majątkowa

Kwestia tego, jak podzielić majątek po rozwodzie, jest szczególnie skomplikowana w sytuacji, gdy małżonkowie mają wspólnotę majątkową. W takich przypadkach wszystko, co zostało zakupione przez małżonków już po zawarciu związku małżeńskiego, należy do majątku wspólnego. Zasada jest taka, że każdy z małżonków ma równe prawa do majątku wspólnego, niezależnie od tego, w jakim stopniu przyczynił się do rozpadu tego małżeństwa. Podziału majątku można dokonać polubownie. Takie rozwiązanie stosuje się w sytuacji, gdy małżonkowie są w stanie porozumieć się w kwestii tego, jak majątek ten ma zostać podzielony.

Jeżeli jednak dojście do takiego porozumienia nie jest możliwe, to decyzję o podziale majątku podejmuje sąd. Sposobów rozwiązania takiego konfliktu jest kilka. Sąd może przyznać każdemu z małżonków poszczególne elementy majątku, takie jak dom czy mieszkanie, a także zarządzić podział gotówki. Innym rozwiązaniem jest przyznanie praw do nieruchomości jednemu z małżonków, pod warunkiem że spłaci drugiego małżonka.

Podział majątku – kiedy ma miejsce?

W większości przypadków podział majątku ma miejsce dopiero po rozwodzie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy do podziału majątku dochodzi jeszcze przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego, a także w trakcie jego trwania. Wiele zależy tutaj od konkretnej sytuacji.

Należy pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy podział majątku ma zostać dokonany dopiero po orzeczeniu rozwodu przez sąd, należy złożyć osobny wniosek o podział majątku w sądzie. We wniosku takim  należy przede wszystkim bardzo dokładnie określić, co należy do majątku wspólnego, jaka jest wartość wszystkich należących do majątku wspólnego przedmiotów, a także wskazać, który z małżonków powinien otrzymać daną rzecz. Wniosek taki można włożyć wraz z wnioskiem rozwodowym lub oddzielnie.

Jak podzielić majątek po rozwodzie – podsumowanie

Kwestia podziału majątku po rozwodzie budzi wiele emocji. Z reguły bowiem małżonkowie nie rozstają się w przyjaznych stosunkach – szczególnie jeśli toczy się postępowanie rozwodowe z orzekaniem o winie. Warto jednak rozważyć polubowny podział majątku, który może wiele ułatwić. Jeśli takie porozumienie nie jest możliwe, jedynym wyjściem jest podział majątku przed sądem. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy prawnika, dzięki któremu całe postępowanie będzie nieco mniej stresujące. Co więcej, dobry prawnik będzie w stanie zrobić to, co w jego mocy, aby podział majątku był możliwie najkorzystniejszy dla jego klienta.

Tekst inspirowany: https://jakubowskazawada.com/podzial-majatku/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

glowne fotolia 110977064

Zastosowanie kurtyn paskowych w magazynach i halach przemysłowych

kacikkawowywbiurze

Kącik kawowy w biurze – jak go urządzić?