Gratowanie – co to jest, na czym polega?

gratowanie

Przy obróbce metalowych elementów bardzo często pojawiają się nieprzyjemne dla oka zadziory, które potocznie zwane są gratami. Wszystkie ostre krawędzie, które wystają poza krawędzie materiału można na szczęście szybko usunąć. W zadaniu tym pomóc może właśnie gratowanie, dzięki któremu poprawia się nie tylko estetyka wykonanych przedmiotów, ale również komfort i bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.

Co to jest gratowanie?

Gratowanie najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak wygładzanie ostrych krawędzi. Mowa tutaj oczywiście o wszystkich zbędnych zadziorach, które powstają na obrabianych materiałach. W dużej mierze to właśnie dzięki gratowaniu możliwe jest idealne dopasowanie do siebie dwóch elementów. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki gratowaniu znacząco ogranicza się ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Gratowanie detali odgrywa kluczową rolę przede wszystkim w branży lotniczej, motoryzacyjnej i wymagającej branży medycznej.

Jak wygląda gratowanie?

Gratowanie wbrew pozorom wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby mogło to się wydawać na pierwszy rzut oka. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt końcowy w pierwszej kolejności warto postawić na bardzo precyzyjne narzędzia specjalistyczne. Najpopularniejszym urządzeniem do gratowania jak sama nazwa wskazuje jest gratownik. Jest to charakterystyczne narzędzie ręczne, które składa się ze specjalnej oprawki i wymiennych ostrzy. Dzięki profesjonalnej gratownicy bez problemu można usunąć zbędne zadziory z elementów żeliwnych, aluminiowych i miedzianych. Niektóre gratownice poradzą sobie również z wyrobami syntetycznymi.

Ręczne i maszynowe gratowanie

Powyżej opisane gratownice wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki ręcznej, dzięki której możliwa jest precyzyjna obróbka nawet bardzo nietypowych elementów. Obróbka manualna najlepiej sprawdzi się w produkcji jednostkowej. Dzięki porządnej gratownicy można poradzić sobie nawet z bardzo nietypowymi i skomplikowanymi zadaniami. Jeżeli w grę wchodzi produkcja seryjna to z ekonomicznego punktu widzenia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kompleksowa obróbka ręczno-maszynowa. Przy tej metodzie obróbki korzysta się ze zdecydowanie bardziej zaawansowanych narzędzi. Mowa tutaj między innymi o ściernicach, frezarkach pilnikowych albo nowoczesnych szlifierkach taśmowych.

Jaki sprzęt wybrać?

Wysokiej jakości gratownik spełniać będzie swoje zadania tylko wtedy, gdy wykonany będzie z wysokiej jakości materiałów. Z praktycznego punktu widzenia oznacz to, aby postawić na oryginalny sprzęt od renomowanego producenta, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Jeżeli chodzi o same ostrza to powinny być one wykonane z rewelacyjnej stali szybkotnącej HSS. Nowoczesne gratownice zaprojektowane są oczywiście w taki sposób, aby można było w każdej chwili wymienić zużyte ostrza na nowe. Warto zwrócić uwagę również na uchwyt gratownika. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej wybrać modele z antypoślizgowym uchwytem. Idealnie wyprofilowany uchwyt znacząco poprawia efektywność pracy. Precyzyjne gratowanie krawędzi możliwe jest przy zastosowaniu specjalnych gratowników z trzpieniem teleskopowym, które umożliwiają swobodną regulację zasięgu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

adobestock 3992150111

Jak pompować deskę SUP ?

glówne 20220711175234 pexels photo 1329711.jpeg

Dlaczego warto decydować się na tapety do sypialni?