Przy obróbce metalowych elementów bardzo często pojawiają się nieprzyjemne dla oka zadziory, które potocznie zwane są gratami. Wszystkie ostre krawędzie, które wystają poza krawędzie materiału można na szczęście szybko usunąć. W zadaniu tym pomóc może właśnie gratowanie, dzięki któremu poprawia się nie tylko estetyka wykonanych przedmiotów, ale również komfort i bezpieczeństwo podczas ich użytkowania.
Co to jest gratowanie?
Spis Treści
Gratowanie najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak wygładzanie ostrych krawędzi. Mowa tutaj oczywiście o wszystkich zbędnych zadziorach, które powstają na obrabianych materiałach. W dużej mierze to właśnie dzięki gratowaniu możliwe jest idealne dopasowanie do siebie dwóch elementów. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki gratowaniu znacząco ogranicza się ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Gratowanie detali odgrywa kluczową rolę przede wszystkim w branży lotniczej, motoryzacyjnej i wymagającej branży medycznej.
Jak wygląda gratowanie?
Gratowanie wbrew pozorom wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby mogło to się wydawać na pierwszy rzut oka. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt końcowy w pierwszej kolejności warto postawić na bardzo precyzyjne narzędzia specjalistyczne. Najpopularniejszym urządzeniem do gratowania jak sama nazwa wskazuje jest gratownik. Jest to charakterystyczne narzędzie ręczne, które składa się ze specjalnej oprawki i wymiennych ostrzy. Dzięki profesjonalnej gratownicy bez problemu można usunąć zbędne zadziory z elementów żeliwnych, aluminiowych i miedzianych. Niektóre gratownice poradzą sobie również z wyrobami syntetycznymi.
Ręczne i maszynowe gratowanie
Powyżej opisane gratownice wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki ręcznej, dzięki której możliwa jest precyzyjna obróbka nawet bardzo nietypowych elementów. Obróbka manualna najlepiej sprawdzi się w produkcji jednostkowej. Dzięki porządnej gratownicy można poradzić sobie nawet z bardzo nietypowymi i skomplikowanymi zadaniami. Jeżeli w grę wchodzi produkcja seryjna to z ekonomicznego punktu widzenia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kompleksowa obróbka ręczno-maszynowa. Przy tej metodzie obróbki korzysta się ze zdecydowanie bardziej zaawansowanych narzędzi. Mowa tutaj między innymi o ściernicach, frezarkach pilnikowych albo nowoczesnych szlifierkach taśmowych.
Jaki sprzęt wybrać?
Wysokiej jakości gratownik spełniać będzie swoje zadania tylko wtedy, gdy wykonany będzie z wysokiej jakości materiałów. Z praktycznego punktu widzenia oznacz to, aby postawić na oryginalny sprzęt od renomowanego producenta, który nie zawiedzie w najmniej spodziewanym momencie. Jeżeli chodzi o same ostrza to powinny być one wykonane z rewelacyjnej stali szybkotnącej HSS. Nowoczesne gratownice zaprojektowane są oczywiście w taki sposób, aby można było w każdej chwili wymienić zużyte ostrza na nowe. Warto zwrócić uwagę również na uchwyt gratownika. Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej wybrać modele z antypoślizgowym uchwytem. Idealnie wyprofilowany uchwyt znacząco poprawia efektywność pracy. Precyzyjne gratowanie krawędzi możliwe jest przy zastosowaniu specjalnych gratowników z trzpieniem teleskopowym, które umożliwiają swobodną regulację zasięgu.
Komentarze