Freak fighty w Polsce – dlaczego stały się tak popularne?

freak fighty w polsce dlaczego staly sie tak popularne

Sporty walki w naszym kraju rozwijają się od kilkunastu lat, jednak przełomowym momentem była walka Mariusza Pudzianowskiego z Marcinem Najmanem. Tak naprawdę KSW, jako pierwsze w historii podjęło próbę stworzenie freakowego pojedynku, w którym rozpoznawalny Pudzian, miał zmierzyć się z zawodowcem. Od pewnego czasu można jednak zauważyć, że powstaje coraz więcej organizacji, które bazują tylko na takich walkach, a co więcej – odnoszą gigantyczny sukces, jak chociażby FAME MMA, czy też High League. Dlaczego są aż tak popularne?

Zaczęło się od KSW

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale tak naprawdę freak fighty zostały zapoczątkowane w naszym kraju od walki z udziałem Mariusza Pudzianowskiego. Włodarze KSW zechcieli sprowadzić popularną postać, znaną w mediach do swojej organizacji i udało im się tego dokonać, a to przełożyło się na zyskach związanych z większym zainteresowaniem publiczności. Dokładnie takie same założenia mają obecnie organizacje, które promują swoje eventy z udziałem youtuberów. Ścigają postacie, które nie mają doświadczenia w sportach walki, ale są rozpoznawalne, a to okazało się przetartą już wcześniej drogą do sukcesu.

Tym samym sporym zaskoczeniem mogły być początkowe reakcje włodarzy KSW na to, że w naszym kraju powstają organizacje freak fightowe, skoro sami zbudowali gigantyczna popularność swojej federacji właśnie głównie na pojedynku z udziałem Pudziana, ponieważ tak naprawdę to starcie stało się motorem napędowym dla rozwoju KSW na przestrzeni lat.

FAME MMA

Jako pierwsze na rynku pojawiło się FAME MMA. Pierwsza konferencja i sama gala nie była najwyższych lotów, jeśli porównamy ją z tym, co ma miejsce obecnie. Patologiczne zachowania niektórych youtuberów bardziej przypomniały to, co teraz dzieje się w organizacji PRIME MMA. Trzeba obiektywnie przyznać, że od momentu pojawienia się na rynku, FAME MMA zanotowało gigantyczny rozwój, zarówno jeśli chodzi o poziom prezentowany przez samych zawodników, którzy trenując już kilka lat są na wyższym levelu, jak również w przypadku aspektu technologicznego. Wydarzenia organizowane przez FAME MMA w niczym nie odstają od największych organizacji sportów walki na świecie, a są nawet osoby, które twierdzą, że FAME MMA robi to lepiej, niż chociażby KSW.

FAME MMA jest obecnie liderem branży, jeśli chodzi o freak fighty, jednak High League mocno depcze im po piętach. Trzeba przyznać, że są to dwie największe organizacje, które raczej nie muszą obawiać się o swoją przyszłość w branży, chociaż z drugiej strony jest PRIME MMA, której już tak pozytywnych opinii nie zbiera i ma gorsze wyniki finansowe od konkurencji.

Freak Fighty zagrożeniem dla profesjonalnych zawodników?

Praktycznie od razu, po pierwszej gali freak fightowej pojawiło się w sieci wiele opinii na temat organizacji FAME MMA i ogólnie na temat tego rodzaju „sportu”. Profesjonalni zawodnicy wypowiadali się mocno negatywnie, ale nie można było im się zbytnio dziwić, ponieważ oni trenując całe życie, nie byli w stanie otrzymać takich pieniędzy za walkę, jak pierwszy, lepszy youtuber z niezłymi zasięgami, który otrzymał angaż w FAME MMA. Wśród zawodników było widać sporo zazdrości, a także mnóstwo negatywnych opinii. Z czasem jednak sytuacja zaczęła się zmieniać, szczególnie po tym, jak kilku naprawdę świetnych fighterów zdecydowało się podjąć rękawice w wyzwaniach na FAME MMA, czy High League. W akcji można było obejrzeć takich zawodników, jak Wrzosek, Rutkowski, Parke, a nawet Mańkowski. Są to czołowi zawodnicy, którzy latami rywalizowali o pasy w KSW. Po ich występach opinie sportowców na temat freak fightów się poprawiły. Część z nich nadal nie wyobraża sobie możliwości wystąpienia w takim evencie, jednak ogólnie opinie nie są już tak negatywne, jak wcześniej, a FAME MMA nie jest największym problemem dla profesjonalnych zawodników.

Freak fighty – kiedy kolejna gala?

Ostatnią galą freak fightów w 2022 roku było High League 5. Wcześniej jeszcze odbyło się PRIME MMA w listopadzie, a także FAME MMA. Ogólnie jednak High League i PRIME MMA nie dopasowały terminu swojej gali do odbywających się równolegle Mistrzostw Świata w Katarze. Tym samym PRIME MMA miało wydarzenie w dzień meczu Polska – Arabia Saudyjska, a High League podczas rywalizacji Francji z Anglią. Nie były to bez wątpienia najbardziej przemyślane decyzje, które odbiły się na zainteresowaniu klientów.

Kolejna gala FAME MMA odbędzie się w lutym w Krakowie, a High League miesiąc później w Katowicach.

Jak obstawiać FAME MMA?

FAME MMA obstawianie będzie dostępne dopiero w 2023 roku, albo w momencie, gdy zostaną ogłoszone poszczególne pojedynki z karty walk. W tej chwili w przeciekach dostępne są tylko dwie walki, które na pewno odbędą się na FAME MMA 17, a jedną z nich jest starcie Arkadiusza Tańculi z Wiewiórem. Stawką tej rywalizacji będzie pas mistrzowski, który aktualnie znajduje się w posiadaniu Maksymiliana Wiewiórki.

Ogólnie obstawianie FAME MMA nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że analitycy nie są w stanie tak dobrze oszacować szans i umiejętności poszczególnych zawodników, jak w przypadku profesjonalnych sportowców, którzy stoczyli wiele zawodowych pojedynków i można realnie ocenić ich możliwości. Na przykładzie youtuberów często kursy bazują na jakichś przeciekach o tym, ile ktoś trenował, czy ma jakieś doświadczenia związane ze sportem, jednak realnie nie są to najlepsze dane, aby oszacować szanse na wygraną. Właśnie dlatego we freak fightach pojawia się sporo niespodzianek. Doskonale było to widać na ostatniej gali High League, gdzie Bomba, a także Fagata zwyciężyli w swoich walkach, pomimo tego, że kursy na ich wygraną wynosiły +3.00. Na ostatnich galach FAME MMA były podobne sytuacje i jeszcze nigdy w historii nie było sytuacji, w której komplet faworytów wygrałby swoje walki.

W obstawianiu FAME MMA i innych freak fightów warto poczekać na trening medialny, a także ważenie, po którym często lepiej można ocenić poszczególnych zawodników. Jeśli widzimy, jak radzą sobie na tarczach, to często pomaga lepiej, niż analizy internetowych ekspertów. FAME MMA obstawianie ogólnie zawiera podobne możliwości, jak profesjonalne organizacje sportów walki, typu KSW. Gracze mogą obstawiać, kto wygra, w jaki sposób, ile będzie rund, a także zakłady specjalne. Pod kątem oferty stoi ona na bardzo wysokim poziomie, jednak często jest tylko jeden operator, u którego można obstawiać zakłady bukmacherskie związane z FAME MMA, czy też High League. Operatorzy na polskim rynku walczą o sponsoring, który gwarantuje taką wyłączność.

Więcej sportu znajdziesz w specjalnej zakładce o takiej tematyce.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów. 

Autor tekstu: Filip Mełnicki – obecnie związany z agencją iGaming Nomads. Od 2 lat w branży iGaming, zajmuje się pisaniem artykułów o sporcie i zakładach bukmacherskich. Prywatnie fan Twardych Pierników Toruń.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

barbell and kettlebell weights 2022

Jakie partie mięśni można ćwiczyć na kettlebell?

kancelaria citi corobic w przypadku zanizonego odszkodowania

Co robić w przypadku zaniżonego odszkodowania?