Czym wyrównać poziom podłogi pod panele?

iStock 1047459894

Podłoga w starych budynkach z wielkiej płyty może zaskoczyć swoim poziomem. Puszczona przy drzwiach kulka bardzo szybko doleci do okna lub którejś ze ścian. Co zrobić w przypadku tak nierównej podłogi bez jakiegokolwiek poziomu względem sufitu? Jeśli masz zamiar wykańczać ją panelami i nie chcesz, aby z każdym krokiem odskakiwały lub skrzypiały – najpierw wyrównaj podłogę, a dopiero później przejdź do kolejnego etapu prac. Czym jednak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą Ci wypoziomować i wyrównać podłogę w swoim mieszkaniu.

Przy dużym spadku wykorzystaj beton

W sklepach znajdziesz bardzo dużą ofertę chemii budowlanej. W workach pakowane są najróżniejsze cementy, betony, wylewki i tynki. Wybór jest naprawdę bardzo duży, co dla osoby nieznającej się na temacie może sprawić bardzo duży problem. Materiałów, za pomocą których możesz wyrównać podłogę, jest co najmniej kilka. Jednak kiedy chcesz przywrócić poziom podłogi, która ucieka np. w dół kilka centymetrów – najlepszy będzie beton b 20. Prawdopodobnie będziesz potrzebował kilku worków tego materiału, ale na szczęście jego cena nie jest tak wysoka.

Beton b20 C16/20 jest uniwersalnym materiałem do stosowania w suchych miejscach. Znajdzie wiele zastosowań wewnątrz budynku. Możesz wykorzystać go także do przygotowania posadzki pod panele i wyrównania poziomu podłogi. Aby dobrze obliczyć ilość potrzebnego materiału, a także utrzymać właściwy poziom, możesz dodatkowo przymontować do podłogi metalowe profile. Za ich pomocą łatwiej będzie Ci rozprowadzić materiał i  wyrównać go za pomocą łaty.

Wylewki samopoziomujące do ostatecznego wyrównania podłogi

Podłoga pod panele powinna być idealnie równa, dzięki czemu unikniesz późniejszego trzaskania i skrzypienia podłogi. Do wyrównania podłoża najlepiej nadają się wylewki, które zachowują swoje właściwości już przy kilkumilimetrowej warstwie. Masz do wyboru różne produkty. Dostępne są zwykłe wylewki cechujące się dość dużą gęstością, które musisz samodzielnie rozprowadzić po podłodze za pomocą łaty czy pacy. Wymaga to sporego doświadczenia.

W sklepach znajdziesz także popularne dziś wylewki samopoziomujące. Ich gęstość po rozrobieniu z wodą jest niewielka, dzięki czemu zachowują postać płynu. Wylewkę należy wylać na posadzkę, która następnie pod wpływem sił grawitacji samodzielnie się wyrówna. Przed zaschnięciem należy jednak wypuścić pęcherzyki powietrza, aby wylewka dobrze związała. Będziesz do tego potrzebował np. nakładek na buty z kolcami.

Przed położeniem paneli podłogowych należy dobrze wyrównać podłoże, aby późniejsze jej użytkowanie nie wiązało się ze skrzypieniem czy wyginaniem się paneli. Przy większych różnicach poziomu podłogi wykorzystaj tańszy beton b20, który możesz kłaść warstwami nawet po kilka centymetrów. Z kolei do wygładzania podłogi i usuwania drobnych wgłębień najlepiej sprawdzi się wylewka zarówno zwykła, jak i samopoziomująca. Dopiero na tak wyrównanej podłodze możesz ułożyć podkład i panele.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

zblizenie na dodatki do zywnosci

Jak przechowywać serum z witaminą C?

7406 AGVRIBy8l4ZvDQ1t

Wywóz odpadów w Warszawie – jak znaleźć najlepszą firmę zajmującą się tą usługą?