Czy raty są złe? Niekoniecznie!

czyratysazleniekoniecznie

Krytyka systemów ratalnych występuje powszechnie w przestrzeni publicznej. Nie powinno to zresztą nikogo dziwić. Wszystko, co istnieje, wcześniej czy później spotka się z jakąś formą krytyki. Negatywną postawę wobec systemów ratalnych uznajemy jednak za wybitnie nierozsądną, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej na łamach tego artykułu. Dlaczego i w jakich sytuacjach raty mogą się opłacać?

Leasing dla przedsiębiorców

Leasing dla osób prowadzących firmy to najlepszy przykład tego, że raty mogą nieść ze sobą same plusy. Ta forma finansowania pozwala na odliczanie od podatku VAT nawet 100% wartości rat. Przedsiębiorcy korzystają z tej możliwości szczególnie często w celu pozyskania pojazdu na potrzeby firmy. Brzmi interesująco? Oczywiście nie musisz ograniczać się do samochodów ciężarowych lub dostawczaków. Bez względu na to, czy interesuje cię Mercedes, Tesla czy Audi leasing pozwoli ci usiąść za kierownicą auta marzeń.

Wynajem długoterminowy

Pozostajemy w tematyce aut, choć tylko pozornie. W rzeczywistości bowiem zarówno leasing, jak i wynajem może dotyczyć także innych dóbr. Oczywiście nie zmienia to faktu, że za pomocą rozwiązań najczęściej uzyskujemy sobie dostęp właśnie do samochodów. Wynajem długoterminowy to również forma płatności ratalnej, dzięki której możliwe jest użytkowanie danego dobra przez określony czas bez jakichkolwiek zobowiązań. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy potrzebujemy auta na przykład na kilka tygodni lub miesięcy.

Raty 0% – nie tracisz nic

Szczególnie warte uwagi są raty 0%, czyli raty nieobarczone oprocentowaniem. Dzięki temu rozwiązaniu nie tracisz ani grosza — oddajesz dokładnie tyle, ile pożyczasz. Oczywiście jest to pewne zobowiązanie, a niewywiązywanie się z niego może wpłynąć negatywnie na zdolność kredytową. Brak oprocentowania nie umniejsza więc odpowiedzialności związanej z zadłużeniem.

Zarządzanie ryzykiem cenną umiejętnością

Nie da się stwierdzić jednoznacznie, że raty są złe lub dobre. Wyłącznie od konsumenta zależy to, w jaki sposób zostaną użyte. Mnóstwo osób i firm umiejętnie zarządza ryzykiem, korzystając na tym w ostatecznym rozrachunku. Jeśli chcesz więc przyspieszyć posiadanie określonych sprzętów lub rozwój w danym zakresie, mądre posłużenie się zadłużeniem, a w tym system ratalny, mogą okazać się nieocenioną pomocą.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu, że negatywne opinie na temat systemów ratalnych powstają głównie na bazie historii skrajnie nieodpowiedzialnych jednostek. Nie brakuje osób, które zadłużały się bez końca, nie mając nawet w planach spłacania należności. Nie da się ukryć, że są to skrajne przypadki. Takie scenariusze nie grożą większości konsumentów, a tym samym daleko im do normy.

Mamy nadzieję, że za pomocą tego artykułu udało nam się skutecznie zdemonizować raty. Życzymy powodzenia w decyzjach finansowych, a w razie pytań służymy pomocą!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

surface oad5um45cik unsplash

Ciekawe propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci w szkole podstawowej

glówne Zrzutekranuz 2022 10 14o 14.51.23

Zadaszenia tarasowe to must-have w nowoczesnym domu!