Cennik znaczków pocztowych – od czego zależy?

536b4f9ae67e2901cf47e03aa7ddcccc

Cennik znaczków pocztowych niesie ze sobą wiele pożytecznych informacji, chociaż zwykle w niezbyt przystępnej formie. Co oznacza, że Twój list zostanie wysłany jako polecony priorytet? Kiedy nadać przesyłkę jako list, a nie paczkę? Dowiedz się, co kryje w sobie cennik.

Cennik Poczty Polskiej

Nowy cennik usług Poczty Polskiej, który obowiązuje od kwietnia 2019 roku, dzieli się na cztery kategorie: listy zwykłe, priorytetowe, polecone ekonomiczne oraz polecone priorytetowe. Zależnie od gabarytów i wagi, większość przesyłek listowych różni się od siebie ceną. Najwięcej zapłacimy za listy polecone priorytetowe, najmniej zaś za zwykłe. Czy warto czasem zapłacić więcej?

List polecony a zwykły

Wysyłając przesyłkę listem poleconym, zyskujesz pewność, że zostanie doręczona do rąk własnych odbiorcy. Listonosz ma obowiązek odebrać pisemne potwierdzenie odbioru listu poleconego. Wszyscy wiemy, jak to zazwyczaj wygląda – listonosz, często bez jakiejkolwiek próby osobistego kontaktu, pozostawia awizo w skrzynce.

Warto jednak wiedzieć, że Poczta Polska przyjmuje reklamacje za takie zachowania. Listonosz może zostawić awizo bez prób kontaktu tylko w 3 sytuacjach: przesyłka nie mieści się do skrzynki, zawiera kwotę powyżej 5200 zł netto lub jest nierejestrowana.

W ten sposób dochodzimy do listów zwykłych – ich droga do odbiorcy nie jest nigdzie zapisywana, przez co w razie zgubienia nir ma podstaw do ubiegania się o odszkodowanie.

Cennik usług Poczty Polskiej – jak zaoszczędzić?

W cenniku Poczty Polskiej można znaleźć dokładne parametry, takie jak szerokość i grubość listu, a także jego waga. Od nich zależy koszt przesyłki. Przesyłka listowa drobnych przedmiotów okazuje się tańsza, niż koszt wysyłki paczki z tym samym przedmiotem.

Na stronie Poczty Polskiej dokładnie sprawdzisz rozmiary przesyłek w obrocie krajowym i zagranicznym. Pamiętaj, że Poczta Polska już po przekroczeniu rozmiaru przesyłki o 1 cm pobiera wyższą opłatę. Cennik Poczty Polskiej jest pod tym względem nieubłagany – dlatego przed zapakowaniem paczki lub listu sprawdź dokładnie jego wymiary.

Znaczki pocztowe – jakie wybrać?

Wybór znaczka pocztowego, choć wydaje się już czynnością zapomnianą, również decyduje o znaczeniu przesyłek. Dla każdego formatu oraz szybkości doręczenia obowiązuje inna cena znaczka. Na przykład format S zaczyna się od 3,30 zł za znaczek za przesyłkę ekonomiczną, a kończy na 8,40 zł w przypadku przesyłki poleconej priorytetowej. Waga nie może przekroczyć 0,5 kg. Dokładny cennik znaczków pocztowych obejmuje wszystkie wagi i gabaryty przesyłek.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

chuttersnap gts eh4g1lk unsplash1

Sprzedaż w skupie aut krok po kroku

glówne iStock 10934876641

Jaką pompę do centralnego ogrzewania wybrać?