Boisko do siatkówki musi spełniać rygorystyczne normy i standardy. Priorytetem jest, aby zapewnić graczom możliwie najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia są również obowiązujące przepisy, które warunkują dobór wyposażenia. Warto wiedzieć, że nawet wysokość siatki nie jest kwestią przypadku! W tym wpisie można znaleźć zbiór przydatnych, a zarazem aktualnych informacji.
Jak wymiary ma boisko do siatkówki?
Spis Treści
Zdecydowana większość osób wie, że boisko do siatkówki ma kształt prostokąta, którego powierzchnia wydzielona jest liniami. To właśnie one wyznaczają pole gry. Można wyróżnić dwie linie boczne, dwie linie końcowe, dwie linie ataku oraz jedną linię środkową. Siatka przedziela boisko na dwie równe części. Jest ona wyposażona w dwa słupki – przy jednym z nich znajduje się stanowisko sędziego.
Wymiary boiska do siatkówki są następujące: dłuższy bok 18 m, krótszy bok 9 m. Za liniami boiska znajduje się strefa wolna, której szerokość nie powinna być mniejsza niż 3 m z każdej strony. Zdarzają się sytuacje, że wartość ta wynosi 5 m. Na wysokości 9 m linii bocznej znajduje się środkowa linia boiska. Warto również wspomnieć o linii ataku, która znajduje się w odległości 3 m od linii środkowej. Strefa zagrywki posiada szerokość 9 m i głębokość taką, jak strefa wolna.
Wiadomym jest, że amatorskie boiska do siatkówki zwykle posiadają inne wymiary. Są one przeznaczone wyłącznie do gry nieprofesjonalnej. W większości szkół oraz obiektach rekreacyjnych można spotkać się z boiskami o mniejszej powierzchni.
Jakie wymiary ma boisko do siatkówki plażowej?
Wymiary boiska do siatkówki plażowej są nieco inne. Podstawową różnicą jest jego długość, która wynosi 16 m. Oznacza to, że linia środkowa znajduje się na wysokości 8 m. Boisko otoczone jest strefą wolną o szerokości minimum 3 m z każdej strony. Układ boiska jest identyczny, jak w przypadku siatkówki halowej. Warto podkreślić, że pole gry musi znajdować się na równym, a zarazem jednolitym terenie. Niedopuszczalne jest, aby podłoże posiadało nierówności czy kamienie.
Na jakiej wysokości powinna znajdować się siatka?
Sprzęt siatkarski to m.in. siatka, bez której trudno wyobrazić sobie rozgrywkę. Znajduje się ona w centralnym punkcie boiska. To właśnie ona przedziela go na dwa pola. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od tego, jaka drużyna gra na boisku. W przypadku kobiet obowiązuje wysokość 2,24 m. Jeśli rozgrywka toczy się między mężczyznami, to przegroda musi zostać umieszczona na wysokości 2,43 m. Inne przepisy obowiązują młodszych siatkarzy. Wysokość siatki dla dziewcząt to 2,15 m, a dla chłopców 2,35 m.
Czym powinno wyróżniać się podłoże do gry w siatkówkę?
Kolejną ważną kwestią jest podłoże do gry w siatkówkę. Parkiet musi wyróżniać się twardą i gładką powierzchnią. Istotne jest, aby nie był on zbyt śliski, ponieważ mógłby doprowadzić do przypadkowych upadków. Nawierzchnia może zostać wykonana z drewna lub tworzyw syntetycznych. Poszczególne strefy różnią się od siebie kolorami. W przypadku siatkówki plażowej należy zadbać o to, aby powierzchnia była wygładzona, jednolita i pozbawiona niebezpiecznych elementów.
Jaki sprzęt do siatkówki jest niezbędny?
Do niezbędnego wyposażenia boiska siatkarskiego można zaliczyć:
– siatka,
– słupki do siatki,
– osłony słupków,
– stanowisko sędziowskie.
Warto wspomnieć również o przydatnych urządzeniach, dzięki którym możliwe jest szlifowanie swoich umiejętności. Mowa tutaj o m.in konstrukcji do nauki ataku. Jest ona chętnie wykorzystywana podczas szkolenia początkujących graczy. Trzeba również wspomnieć o regałach, wózkach i siatkach na piłki. To pozornie nieistotne elementy, jednak ułatwiają wygodne korzystanie z obiektu. Więcej sprzętu do siatkówki znajdziesz: https://www.sport-transfer.com.pl/siatkowka
Konieczne jest zainwestowanie w profesjonalne wyposażenie, które spełnia restrykcyjne normy oraz standardy. Powinno być one trwałe i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcje znajdujące się na boisku siatkarskim są szczególnie narażone na usterki fizyczne, więc oszczędzanie na jakości nie ma sensu.
Komentarze