Jaki papier ścierny do drewna kupić?

glówne 20220816110015 g05b0ee2cd52ef4fd4ba15eba12d2c7bea07b0dc98f6cbdec2043923bd1a07493e51dae8a4c876fe2e2d8c8c732758c92 640.jpg

Dobre pytanie. Zwykły śmiertelnik myśli, że papier ścierny do drewna to jeden uniwersalny wynalazek. My jednak wiemy, że to nie jest takie proste. W naszym artykule przedstawimy kilka aspektów, którymi trzeba się kierować przy wyborze papieru ściernego.

Gradacja papieru ściernego

Gradacja, czyli ziarnistość papieru ściernego to najważniejszy czynnik decydujący o kupnie. W związku z tym każdy papier ścierny do drewna posiada numerację zgodną z normami Europejskiej Federacji Producentów Materiałów Ściernych (FEPA). Ziarnistość gruba oznaczona będzie mniejszym numerem. W związku z tym oznaczenie P50 wskazuje, że mamy do czynienia z dość konkretnym przedstawicielem papieru gruboziarnistego, który może posłużyć do usuwania farby lub powłok lakierniczych.

Im większa liczba przy literze P, tym mniejszej ziarnistości należy się spodziewać. Idąc tym tropem, jeśli szukamy czegoś do delikatnej obróbki ręcznej lub finalnego szlifowania drewna, powinniśmy kupić papier z oznaczeniem w okolicy P2000. Ziarnistość papierów ściernych ma zatem olbrzymie znaczenie i biorąc do ręki niewłaściwy produkt, możemy utrudnić sobie pracę lub nawet doprowadzić do uszkodzenia szlifowanej powierzchni.

Technika szlifowania drewna

To, jaki papier ścierny wybrać powinno też zależeć od samej obróbki drewna. Możemy to robić maszynowo lub całkowicie za pomocą rąk. Im więcej obrotów i wibracji się spodziewamy, tym niższa powinna być granulacja papieru do pracy z drewnem. Chodzi o to, aby przypadkiem nie przesadzić.

Możemy też działać na mokro, jak i na sucho. Dobry papier ścierny do drewna na mokro będzie całkowicie wodoodporny. To pozwala zamoczyć papier, dzięki czemu stanie się bardzo elastyczny. Elastyczność z kolei da nam możliwość szlifowania drewna w różnych zakamarkach i pod wieloma kątami. To bardzo przydatne, jeśli mamy do czynienia poręczami schodów, na przykład.

Kwestia rodzaju papieru ściernego do drewna

Jest wiele chemikaliów, z których powstają materiały ścierne. Tlenek aluminium, węglik krzemu, cyrkon glinu i korund – to najpowszechniejsze. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. W przypadku papieru do drewna, dobrze jest użyć korundu właśnie lub jego odmiany. Czasami też używa się domieszek. To wzmacnia ogólną wytrzymałość ziaren oraz zmniejsza ryzyko zanieczyszczeń obrabianego materiału. Spoiwem ziaren powinny być natomiast mieszanki żywic syntetycznych. Dzięki temu papier ścierny do drewna, jako całość, zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co myślisz?

Avatar of Redakcja zWeb.pl

Napisane przez Redakcja zWeb.pl

zWEB to miejsce najciekawszych informacji z sieci takich jak ciekawostki, newsy, artykuły, plotki i inne. Dodaj znalezione treści komentując je i głosując na nie.

boisko do siatkowki wymiary

Boisko do siatkówki – wymiary, niezbędne wyposażenie

botki na slupku to hit na jesien jakie wybrac i z czym je nosic

Botki na słupku to hit na jesień! Jakie wybrać i z czym je nosić?